دادستان کل آمریکا در یک گزارش رسانه‌ای روز پنج‌شنبه گفت، اولویت آمریکا دستگیری مؤسس ویکی‌لیکس جولیان آسانژ است. رئیس وزارت دادگستری اعلام کرد اسنادی که توسط ویکی‌لیکس افشاء شده تاکنون بی‌سابقه بوده است. او گفت: «ما در سازمان‌های خود متخصص‌های امنیتی زیادی داریم که سال‌ها برای ما کار می‌کنند و آن‌ها نیز از اسنادی که توسط ویکی‌لیکس منتشر شده بسیار شوکه شده‌اند.»

واشنگتن‌پست به نقل از مقامات رسمی آمریکا اعلام کرد که در هفته‌های اخیر پیش‌نویسی از اتهامات آسانژ و اعضای ویکی‌لیکس از جمله توطئه، سرقت اموال دولتی و نقض قانون جاسوسی تهیه شده است. برخی دیگر از رسانه‌های خبری نیز به نقل از مقامات آمریکا اعلام کردند که این کشور اتهاماتی را علیه آسانژ ارائه کرده است. وزارت دادگستری آمریکا هنوز در این خصوص اظهارنظری نکرده است.

آسانژ به جرائم سایبری در کشور سوئد متهم شده ولی آن را رد می‌کند و برای فرار از دستگیری و استرداد به سوئد، از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون در سفارت‌خانه‌ی انگلیس واقع در اکوادور ساکن شده است. آسانژ نگران است سوئد او را به‌خاطر افشای داده‌های دیپلماتیک به کشور آمریکا تحویل دهد.

مورد مربوط به آسانژ از زمانی در کانون توجهات قرار گرفت که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال گذشته، ویکی‌لیکس مجموعه‌ای محرمانه از رایانامه‌های حزب دموکرات و نامزد انتخاباتی، هیلاری کلینتون را افشاء کرد. مقامات آمریکایی می‌گویند ویکی‌لیکس با کمک دولت روسیه که قصد داشت در انتخابات آمریکا دخالت کند، به رایانامه‌های کلینتون نفوذ کرده است.

ترامپ و دولت او پس از اینکه ویکی‌لیکس در ماه گذشته تعداد زیادی از قابلیت‌های نفوذ سازمان سیا را منتشر کرد، بسیار تحت فشار قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود این آژانس اطلاعاتی با استفاده از این ابزارها به جاسوسی از کاربران و سایر دولت‌ها می‌پرداخت. اسناد منتشرشده توسط ویکی‌لیکس نشان می‌داد این سازمان از آسیب‌پذیری‌های مختلف بر روی نرم‌افزارها و سخت‌افزارها بهره‌برداری می‌کرد تا اطلاعاتی از آن‌ها بدست آورد.

حامیان ویکی‌لیکس معتقدند اقدامات این سازمان در راستای آزادی بیان و مطبوعات بوده است. رئیس سازمان سیا از ویکی‌لیکس به‌عنوان سرویس اطلاعاتی متخاصم یاد کرد و گفت این سازمان قصد دارد به کشورهای دموکراتیک حمله کرده و با دیکتاتورها هم‌دست است. رئیس سازمان سیا از این سرویس‌های افشای اطلاعات و افرادی مانند ادوارد اسنودن به‌عنوان تهدیدی بزرگ برای آمریکا یاد کرد. یک روز قبل از سخنرانی رئیس سازمان سیا، آسانژ در پستی اعلام کرده بود وظیفه‌ی ویکی‌لیکس همان مأموریت خبرنگاران محترم آمریکایی است: «انتشار آنچه که قابل انتشار است.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

دستگیری جولیان آسانژ بنیان‌گذار ویکی‌لیکس اولویت اصلی آمریکاست