دستور ایران به برنامه‌های پیام‌رسان برای ذخیره‌سازی داده‌ها در کارگزارهای داخل ایران

ایران به برنامه‌های پیام‌رسان خارجی دستور داده ‌است تا ظرف مدت یک سال داده‌ها و رکورد‌های فعالیت‌های کاربران ایرانی را به کارگزار‌های داخلی انتقال دهند. این کار به ایران امکان می‌دهد تا با توانایی بیشتری بر فعالیت‌های برخط کاربران نظارت داشته‌ باشد.
شورای عالی فضای مجازی این دستورالعمل را به شرکت‌های پیام‎رسان خارجی که در ایران فعال هستند داده‌ است. این شورا شرکت‌های مذکور را برای ادامه فعالیت در ایران ملزم کرده ‌است تا داده‌ها و فعالیت‌های مرتبط با شهروندان ایرانی را به کارگزارهای داخل ایران منتقل کنند.

زیرساخت‌های شبکه‌های اجتماعی هم‌چون توئیتر و فیسبوک در ایران مسدود هستند. التزام این برنامه‎های پیام‎رسان برای انتقال داده‌ها به کارگزارهای داخلی، موجب دسترسی راحت‌تر به داده‌ها می‎شود و بدین ترتیب باید تابع قوانین داخلی کشور باشند.
برنامه پیام‌رسانی که احتمالاً بیشترین تأثیر را در اثر این حرکت می‎بیند برنامه پیام‌رسان تلگرام است که بسیار در میان ایرانیان محبوب بوده و به گفته خبرگزاری رویترز نزدیک به ۲۰ میلیون کاربر ایرانی دارد؛ این یعنی از میان هر چهار نفر ایرانی یک نفر از تلگرام استفاده می‌کند.
به گفته شرکت SmallMedia در لندن «در حالی‎که برخی گروه‌ها در ایران با محبوبیت روزافزون برنامه‌هایی مانند تلگرام مخالف هستند گروه‌های دیگری معتقدند می‌توان از ظرفیت‌های این چنین برنامه‌هایی مطابق را قوانین داخلی استفاده کرد.»
در ماه آوریل نیز، محمود واعظی، وزیر فناوری‌اطلاعات و ارتباطات به خبرگزاری‌های داخلی گفته‌ بود که تلگرام قول داده ‌است بنا به درخواست ایران کانال‌های ضداخلاقی را ظرف مدت ۲۴ ساعت ببندد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.