مایکروسافت می‌گوید، در به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ که قرار است ماه آینده منتشر شود، انتظار می‌رود کاربران بتوانند کنترل بیشتری بر روی به‌روزرسانی نرم‌افزارها و تنظیمات حریم خصوصی داشته باشند. با اعمال این تغییرات، به‌روزرسانی‌ها، دیرتر از موعد نصب نشده و تغییرات ناشی از این به‌روزرسانی‌ها تأثیر زیادی بر روی سایر عملکردهای سامانه نخواهد داشت. علاوه بر آن، کاربران می‌توانند از مزایای حریم خصوصی و تنظیمات در مورد بخش جمع‌آوری داده‌ها بهره‌مند شوند. کاربران می‌توانند از طریق داشبورد مبتنی بر وب، این ویژگی‌های حریم خصوصی را کنترل کنند.

در یک پست وبلاگی، مدیر برنامه‌ی گروه سرویس و تحویل مایکروسافت می‌گوید، بهبودهای حاصل در ویندوز ۱۰ را مدیون بازخوردهایی می‌دانیم که از کاربران از طریق کانال‌های ارتباطی، شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌ها دریافت کردیم. یکی از مهم‌ترین تغییراتی که در ویندوز ۱۰ به‌وجود آمده نحوه‌ی نصب به‌روزرسانی‌ها است چیزی که کاربران نمی‌توانند کنترل خاصی بر روی آن داشته باشند. تاکنون این گزینه در ویندوز ۱۰ وجود نداشت که کاربران باتوجه به نیازمندی‌های خود به‌روزرسانی‌ها را مطابق با میل خود نصب کنند. در نسخه‌های قبلی شاهد بودیم که پس از به‌روزرسانی، ممکن بود سامانه مجدداً راه‌اندازی شود که این در برخی مواقع باعث خراب‌کاری و بهم‌خوردن برنامه‌ی کاربر می‌شد.

در به‌روزرسانی ویندوز ۱۰، تغییراتی در زمان‌بندی نصب به‌روزرسانی‌ها نیز ایجاد شده است. بنابراین در نسخه‌ی جدید کاربران می‌توانند دقیقاً مشخص کنند که یک به‌روزرسانی چه‌زمانی باید رخ بدهد، می‌توانند به‌روزرسانی یک برنامه را مجدداً زمان‌بندی کنند و یا یک به‌روزرسانی را به تعویق بیندازند. به گزارش کارشناسان مایکروسافت، کاربران می‌توانند به‌روزرسانیِ خاصی را تا مدت ۳ روز به حالت تعویق در آورند. زمان‌بندی «ساعت فعال» نیز به‌روزرسانی خواهد شد بنابراین زمانی‌که کاربر در حال استفاده از سامانه است و می‌خواهد به اجرای برنامه‌های خود ادامه دهد، فرآیند به‌روزرسانی به پایان نخواهد رسید. مثل سابق، همچنان کاربران می‌توانند گزینه‌ی راه‌اندازی مجدد را انتخاب کرده و به‌روزرسانی‌ها را نصب کنند.

مدیر برنامه‌ی مایکروسافت اشاره کرده است: «مثل همیشه، ما از ارزش به‌روز نگه داشتن سامانه‌ها مطلع هستیم و به شما توصیه می‌کنیم به‌طور پیش‌فرض نصب به‌روزرسانی‌ها را در ویندوز ۱۰ انتخاب کنید تا هرلحظه از برنامه‌ها و ویژگی‌ها و به‌روزرسانی‌های امنیتی برخوردار شوید. با این حال اگر بخواهید کنترل بیشتری بر روی این به‌روزرسانی‌ها داشته باشید، می‌توانید از ویژگی‌های جدید ویندوز ۱۰ استفاده کنید.» او در ادامه توضیح داد برای داشتن کنترل بیشتر بر روی فرآیند به‌روزرسانی، کاربران می‌توانند بر روی آیکونی که در صفحه‌ی تنظیمات به‌روزرسانی ویندوز وجود دارد، کلیک کنند. در این صفحه به کاربر اجازه داده می‌شود به‌روز بودن یا نبودن سامانه‌ی خود را اعتبارسنجی کند. او اعلام کرد ویژگی‌های جدید ویندوز برای کنترل به‌روزرسانی‌ها، برای بازه‌ی زمانی مشخصی، برای کاربران داخلی ویندوز فعال بوده و از آن‌ها بازخوردهایی دریافت خواهد شد.

سال گذشته مایکروسافت مجبور شد در خصوص جمع‌آوری داده از کاربران توضیح بدهد. فرانسه این غول فناوری را مجبور کرد تا جمع‌آوری داده از کاربران بدون رضایت آن‌ها را متوقف کند. انتظار می‌رود در نسخه‌ی جدید به‌روزرسانی ویندوز ۱۰، بهبودهای محسوسی در امنیت این محصول حاصل شود. یکی از ویژگی‌ها این می‌تواند باشد، که کاربر نصب برنامه از منابعی غیر از فروشگاه رسمی مایکروسافت را مسدود کند. در به‌روزرسانی جدید می‌توان نصب برنامه‌های Win۳۲ را مسدود کرده و از نصب ناخواسته‌ی بدافزارها جلوگیری کرد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

در ویندوز ۱۰، کنترل بیشتری بر روی به‌روزرسانی و حریم خصوصی خواهید داشت