نت-صفرم۱ یک اینترنت همتا به همتای غیرمتمرکز است که وعده داده با سانسورها مقابله کرده و حافظ حریم خصوصی کاربران بر روی وب باز باشد. نت-صفرم یک بستر وب متن‌باز و غیرمتمرکز است. این شبکه مبتنی بر فناوری بیت‌تورنت و رمزنگاری بیت‌کوین است. ویژگی‌های این شبکه‌ی غیرمتمرکز از یک شبکه‌ی مقاوم در برابر سانسور حکایت دارد.

در این شبکه، محتواهایی که توسط کاربران به‌طور عمومی منتشر می‌شود، به هیچ‌وجه قابل حذف شدن نیست چرا که از طریق یک کارگزار مرکزی ارسال نشده است. تا هر زمانی‌که کاربران بخواهند از محتوا استفاده کنند، محتوا به‌طور برخط نمایش داده خواهد شد و در این شبکه احتمال از کار انداختن وب‌گاه‌ها غیرممکن است. در وب‌گاه رسمی این پروژه آمده است: «هنگامی که یک وب‌گاه توسط مالک آن به‌روزرسانی می‌شود، سایر گره‌هایی که برای این وب‌گاه خدمت می‌کنند، تنها به‌روزرسانی‌های افزایشی از محتوا را دریافت خواهند کرد.»

نت-صفرم، شبکه‌ای را راه‌اندازی می‌کند که به موجب آن کاربران می‌توانند وب‌گاه‌هایی که بر روی شبکه‌ای از ماشین‌ها و نه یک کارگزار میزبانی می‌شود را ببینند. با استفاده از نت-صفرم می‌توانید یک وب‌گاه رایگان ایجاد کنید. هزینه‌ای برای میزبانی این وب‌گاه وجود نخواهد داشت چرا که وب‌گاه به‌طور خودکار بر روی ماشین شما ذخیره می‌شود. این فناوری می‌تواند چالش بزرگی برای ارائه‌دهندگان سرویس میزبانی محسوب شود. وب‌گاه شما همیشه برخط بوده و هیچ‌گاه خاموش نخواهد شد. حتی اگر شما در حال حاضر به اینترنت دسترسی نداشته باشید، ولی قبلاً از وب‌گاهی بازدید کرده باشید، می‌توانید مجدداً آن را مشاهده کنید.

آیا نت-صفرم گمنامی را فراهم می‌کند؟
اگر شما بخواهید آدرس IP خود را مخفی کنید، نت-صفرم از شبکه‌ی Tor پشتیبانی می‌کند. درجه‌ی گمنامی که در این شبکه پیاده‌سازی شده با درجه‌ی گمنامی بیت‌تورنت یکسان است ولی ترکیب این ویژگی با شبکه‌ی Tor گمنامی بیشتری برای کاربران به دنبال خواهد داشت.
نت-صفرم به‌گونه‌ای توسعه داده شده تا با شبکه‌های گمنامی کار بکند، بنابراین شما می‌توانید به‌راحتی با استفاده از شبکه‌ی Tor آدرس IP خود را مخفی کنید. علاوه بر این، نیازی نیست شما گذرواژه‌های برای خود بخاطر بسپارید چرا که حساب‌های کاربری شما با رمزنگاری موجود در کیف پول بیت‌کوین محافظت می‌شوند.

برای اطمینان از جامعیت پرونده‌ها، زمانی‌که از یک وب‌گاه بازدید می‌کنید، می‌توانید پرونده‌ای با نام content.json را بارگیری کنید. این پرونده حاوی نام پرونده‌های موجود بر روی وب‌گاه، درهم‌سازی آن‌ها و امضای رمزنگاری توسط مالک وب‌گاه است. شما در ادامه می‌توانید پرونده‌ها را از این وب‌گاه بارگیری کرده و صحت آن‌ها را با استفاده از پرونده‌ی content.json بررسی کنید. این مسئله از بارگیری پرونده‌های ناقص و مخرب جلوگیری می‌کند.

یک ویژگی دیگر در این پروژه، داشتن وب‌گاهی با چندین کاربر است شبیه به حالتی که شما می‌خواهید در یک وبلاگ یا انجمن پست ارسال کنید. آدرس تأیید خود را برای صاحب وب‌گاه بفرستید، او یک پرونده ایجاد کرده و آدرس تأیید شما را به‌عنوان یک امضاءکننده اضافه خواهد کرد. صاحب وب‌گاه پرونده‌ی جدید content.json را منتشر خواهد کرد که شما می‌توانید پرونده‌هایی را امضاء کنید.

در ادامه برخی از ویژگی‌های پیاده‌سازی شده در پروژه‌ی نت-صفرم را مشاهده می‌کنید:
• پیکربندی و تنظیمات آسان
• احراز هویت و حفاظت از حساب‌های کاربری بدون گذرواژه با استفاده از رمزنگاری بیت‌کوین
• وب‌گاه‌هایی با به‌روزرسانی بلادرنگ
• پشتیبانی از دامنه‌های .bit
• پشتیبانی از پایگاه داده‌های SQL که توسعه و زمان بارگذاری وب‌گاه را بهبود می‌دهد
• گمنامی و پشتیبانی کامل از شبکه‌ی Tor
• ارتباطات رمزنگاری‌شده با TLS
• پشتیبانی از چند-کاربری بر روی یک وب‌گاه
• سازگاری با تمامی مرورگرها و سامانه‌های عامل

اگر فردی به میزبانی محتوای مخرب بپردازد، چه اتفاقی می‌افتد؟ پاسخ کاملاً روشن است. وب‌گاه‌های نت-صفرم در داخل یک جعبه‌ی شنی قرار گرفته‌اند و از امتیازی برابر با سایر وب‌گاه‌ها در اینترنت برخوردار هستند. کنترل کامل چیزی که میزبانی می‌کنید در اختیار شما قرار دارد. هر زمان که متوجه شدید، بر روی ماشین شما وب‌گاه مخربی میزبانی می‌شود، به میزبانی کردن از آن خاتمه دهید.

۱. ZeroNet

منبع: asis

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

در مورد نت-صفرم چه می‌دانید؟