در سفرهای هوایی از تلفن همراه خود استفاده نکنید! امکان جاسوسی وجود دارد

اگر از کسانی هستید که در سال‌های اخیر مخفیانه تماس‌های تلفنی داخل هواپیما دارید، باید به شما هشدار بدهیم که جاسوسان بر روی زمین می‌توانند شما را ردیابی کنند.

براساس خبرهای متعدد، از سال ۲۰۰۵ تاکنون سازمان‌های اطلاعاتی انگلستان و آمریکا در تلاش‌ هستند تا تماس‌های هواپیمایی و انتقال داده‌ها را رهگیری کنند. روزنامه‌ی لوموند فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که این اطلاعات از اسناد افشاءشده‌ی ادوارد اسنودن بدست آمده است.

به گزارش تلگراف، پس از اینکه در سال ۲۰۰۷ خطوط هوایی، ارتباطات تلفنی مبتنی بر نسل دوم استاندارد GSM را بررسی کردند، خطوط هواپیمایی فرانسه اولین هدف آژانس امنیت ملی و همتایان انگلیسی آن در GCHQ بوده است.
براساس یک گزارش، در اسناد آژانس امنیت ملی آمریکا مربوط به سال ۲۰۱۰ آمده است: «رئیس جمهور پاکستان، قاچاقچی سیگار، دلال اسلحه و مبارز تروریسم چه کار می‌کنند؟ همه‌ی آن‌ها در طول سفر پروازی خود از تماس‌های GSM استفاده می‌کنند.»

در یک سند دیگر مربوط به آژانس امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۰۹ می‌بینیم اطلاعات آماری در آن درج شده است. در این گزارش گفته شده نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در طول پرواز خود تماس تلفنی برقرار می‌کنند.
آژانس امنیت ملی آمریکا متوجه شده که با در نظر گرفتن نسبت بالایی از قابلیت GSM در هواپیماها، احتمال درهم شکستن هواپیما با برقراری و دریافت تماس‌های تلفنی کم بوده و هزینه‌ی تماس نیز برای مسافران خیلی زیاد نخواهد بود.

در همین حال گزارش‌ها حاکی از آن است که GCHQ برنامه‌ای به نام «بادهای جنوبی۱» در سال ۲۰۱۲ طراحی کرده که براساس آن تمامی فعالیت‌های شبکه‌های سلولی از جمله انتقال داده‌ها، تماس‌های صوتی جمع‌آوری می‌شوند. به‌طور ویژه در این برنامه تماس‌های برقرارشده و دریافتی از ماهواره‌های اینمارست۲ بر فراز اروپا، خاورمیانه و آفریقا جمع‌آوری می‌شود.

برنامه‌ی «بادهای جنوبی» به یک ابزار مهم در خصوص برنامه‌ی رهیگیری غارتگران زاغی۳ تبدیل می‌شود. در برنامه‌ی غارتگران زاغی از سرویس‌های GSM/GPRS برای ردیابی هدف استفاده می‌شود. این برنامه به GCHQ اجازه می‌دهد تا زمانی که تلفن همراه کاربر به شبکه‌ی سلولی سوئیچ کرده باشد، هر فردی را در هرجای دنیا ردیابی کنند. تلفن همراه کاربر باید به یک ایستگاه پایه‌ی سلولی در حالت پرواز وارد شده باشد و در داخل هواپیمایی که رومینگ آن روشن است، سیگنالی را برای شبکه‌ی خانگی خود ارسال کند حتی اگر تماسی برقرار نشده یا داده‌ای منتقل نشود.

در گزارش GCHQ آمده است: «ما تأیید می‌کنیم که با انتخاب افرادی همچون اعضای هیئت مدیره و تشخیص زمان واقعی پرواز آن‌ها قادر هستیم گروه‌های نظارتی و دستگیری خود را هرچه سریع‌تر در محل حاضر کنیم. همچنین اگر آن‌ها از داده‌ای استفاده کنند ما می‌توانیم آدرس رایانامه، شناسه‌ی فیس‌بوک و آدرس اسکایپ آن‌ها را بدست آوریم.»

۱. Southwinds
۲. Inmarsat
۳. Thieving Magpie

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.