در دنیای کنونی که نظارت‌های مختلفی توسط کشور آمریکا و نهادها و سازمان‌های اطلاعاتی در حال انجام است، بسیاری از کشورها از شرکت‌های فناوری مانند گوگل، مایکروسافت و اپل درخواست کرده‌اند تا کارگزارهای خود را به داخل این کشورها منتقل کنند. این درخواست‌ها برای حفاظت بیشتر از داده‌های شهروندان در داخل مرزهای این کشورها بوده است.

سال گذشته مایکروسافت توانست FBI و نهادهای دولتی آمریکا را در دادگاهی شکست دهد. مایکروسافت اعلام کرد این سازمان‌ها نمی‌توانند شرکت‌های فناوری را مجبور کنند که کارگزارهای متعلق به کاربران غیرآمریکایی را تحت نظر آن‌ها نگهداری و ذخیره کنند. با این حال، این دادخواست دولت فدرال آمریکا و FBI نگرانی‌هایی را درخصوص حریم خصوصی کاربران به‌وجود می‌آورد.

یک دادرس آمریکایی روز جمعه اعلام کرد گوگل مجبور است آدرس رایانامه‌ی کاربران را که در کارگزارهایی خارج از آمریکا ذخیره‌ شده‌اند، در اختیار FBI قرار دهد. این دادرس آمریکایی اشاره کرد با انتقال رایانامه‌ها از کارگزارهای خارجی به FBI، این سازمان می‌تواند رایانامه‌های کاربران را به‌طور محلی بخواند بدون اینکه هیچ هرج‌ومرجی ایجاد شود چرا که حساب‌های کاربری دارای واسطی نیستند که بتوان سرقت داده‌ها را از طریق آن متوجه شد.

این دادستان در صحبت‌های خود گفت: «گوگل به‌طور منظم داده‌های مشتریان را از یک مرکز داده به مرکز داده‌ی دیگر منتقل می‌کند بدون اینکه کاربر از آن مطلع باشد. این انتقال‌ها تحت کنترل کاربران قرار ندارد و اگر هم چنین کنترلی وجود داشته باشد موقتی و محدود است.»

در مرداد ماه FBI به گوگل دستور داده بود در راستای بررسی‌ جرائم با این نهاد همکاری داشته باشد ولی گوگل تنها اطلاعاتی که بر روی کارگزارهای داخل آمریکا وجود داشت را در اختیار بازرسان FBI قرار داده بود. بنابراین دولت آمریکا در تلاش است گوگل را وادار کند تا اطلاعات کارگزارهای خارج از آمریکا را نیز در اختیار FBI قرار دهد.

با این حال گوگل به‌طور شفاف و واضح عنوان کرده است دسترسی به اطلاعات کاربران بر روی کارگزارها تنها با حکم دادگاه و برای بررسی پرونده‌های جرائم سایبری امکان‌پذیر است و نهادهای اطلاعاتی آمریکا تنها می‌توانند به اطلاعاتی غیر از محتوا مانند تعداد حساب‌های ایجاد شده، شماره تماس و آدرس IP دسترسی داشته باشند. به‌عبارت دیگر گوگل داده‌ها و محتوای ذخیره‌شده در حساب‌های کاربران را در اختیار FBI قرار نخواهد داد. باتوجه به حکم دادگاه، گوگل هر ساله ۲۵ هزار درخواست برای افشای داده‌های کاربران از طرف دولت آمریکا دریافت می‌کند که خواستار همکاری گوگل با نهادهای اطلاعاتی برای بررسی جرائم سایبری هستند.

منبع: asis

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

درخواست FBI از گوگل: داده‌های موجود بر روی کارگزارهای خارجی را در اختیار ما قرار دهید