درخواست کمک پلیس از آمازون برای پیگیری یک پرونده‌ی قتل

پلیس آرکانزاس از آمازون درخواست کمک کرده تا داده‌های ثبت شده توسط دستگاه اکو را که متعلق به یک مظنون به قتل است، بدست آورد. این مسئله باعث بروز درگیری‌ها و بحث‌هایی در حوزه‌ی اینترنت اشیاء شده است.

دستگاه اکوی آمازون یک بلندگوی خانگی هوشمند است و قابلیت کنترل چندین دستگاه هوشمند خانگی که در در یک هاب ادغام شده‌اند را دارد. این دستگاه می‌تواند کارهایی از جمله پخش موسیقی، ایجاد لیست‌های کاری، تنظیم هشدار و ارائه‌ی اطلاعات بلادرنگ مانند اطلاعات ترافیکی و آب‌وهوایی را انجام دهد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مقامات بنتون ویل حکمی صادر کردند که در آن از آمازون درخواست شده اطلاعات و داده‌های ثبت شده بر روی دستگاه اکو متعلق به جیمز اندرو بیتس را در اختیار پلیس قرار دهد تا پلیس اطلاعاتی بیشتری برای پرونده‌ی قتل ویکتور کالینز داشته باشد.
دقیقاً مشابه اپل که از کمک به FBI در دور زدن قفل آیفون حادثه‌ی سان‌برنادیو سر باز زد، آمازون نیز از ارائه‌ی اطلاعات ثبت‌شده بر روی کارگزارهای اکو به پلیس خودداری کرد.

کالینز در ۲۱ نوامبر سال قبل در حالی که از منزل دوست خود بیتس در بنتون ویل آرکانزاس دیدن می‌کرد به قتل رسیده است. فردای همان روز جسد کالینز در وان حمام منزل بیتس کشف شد و بیتس نیز به اتهام قتل دستگیر شده است. مقامات پلیس در تحقیقات خود از منزل بیتس، در کنار سایر تجهیزات متصل به اینترنت، یک دستگاه اکو آمازون متعلق به بیتس را نیز کشف کردند.

دستگاه اکو پیش از ضبط صدا و ارسال آن به کارگزارهای آمازون در حالت بی‌کار باقی مانده و منتظر دریافت دستوراتی مانند «بیدار شو»، «الکسا» و «آمازون» باقی می‌ماند. با این حال با وجود ویژگی همیشه روشن بودن، این احتمال وجود دارد که دستگاه اکو به اشتباه دائماً فعال باشد و قطعه‌های صوتی را از کاربران در داخل منزل ضبط کرده باشد که افراد خودشان از آن بی‌خبر باشند.

برخی از این دستورات صوتی به‌طور محلی بر روی اکو ثبت نشده است ولی بر روی کارگزارهای خود آمازون وجود دارد. مقامات بر این باورند که احتمالاً در شب حادثه، دستگاه اکو صداهایی را ضبط و به سمت کارگزارهای آمازون ارسال کرده است. این اطلاعات ممکن است در روند بررسی پرونده به پلیس کمک کند.
با این حال آمازون ارائه‌ی هرگونه داده‌ای را که مقامات درخواست کرده‌اند، رد کرده است. در ادامه سخنگوی این شرکت گفت: «آمازون اطلاعات هیچ یک از مشتریان را بدون دریافت مجوزهای قانونی و الزام‌آور در اختیار هیچ نهادی قرار نخواهد داد.»
هرچند آمازون دوبار ارائه‌ی اطلاعات ثبت‌شده بر روی کارگزارهای آمازون را رد کرد ولی اطلاعات حساب و تاریخچه‌ی خرید بیتس را در اختیار مقامات قرار داد. پلیس گفت قادر است اطلاعات مورد نیاز را از دستگاه اکو استخراج کند ولی هنوز مطمئن نیست که آیا اطلاعات موجود در آن به روند بررسی پرونده کمک می‌کند یا خیر.

براساس گزارش دادگاه، کُنتور آب هوشمند خانه‌ی بیتس نشان می‌دهد همان شبی که جسد کالینز در وان حمام خانه‌ی او کشف شد، بین ساعت ۱ تا ۳ نیمه شب، بیش از ۱۴۰ گالن آب مصرف شده است. دادستان ادعا می‌کند بیتس از این آب برای شستن شواهد پس از قتل کالینز استفاده کرده است.
در مورد بحثی که بین اپل و FBI پیش آمد، این شرکت مجبور می‌شد بر روی تلفن‌های همراه آیفون برای دور زدن سازوکارهای امنیتی یک دربِ پشتی قرار دهد. ولی این شرکت این دستور را اجرایی نکرد و در حال حاضر داده‌های رمزنگاری‌شده را بر روی کارگزارهای خود مدیریت می‌کند.

نکته‌ی خارج از بحثی که باید به کاربران یادآوری کرد این است که دستگاه‌های هوشمند و اینترنت اشیاء که در زندگی روزمره بسیار به شما کمک می‌کنند، ممکن است روزی علیه شما مورد استفاده قرار بگیرند. پرونده‌ی قتل کالینز اولین نمونه است که در آن دستگاه‌های هوشمند برای پیگیری پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرند ولی مطمئناً در آینده بیشتر شاهد چنین اتفاقاتی خواهیم بود.
خیلی جالب است که در آینده ببینیم شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های هوشمند چگونه بین حریم خصوصی کاربران و کمک به نهادهای قانونی برای اجرای عدالت، تعادل برقرار می‌کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.