درخواست روسیه از اپل: باز کردن قفلِ آیفون قاتل سفیر روسیه

احتمالاً شما نیز ویدئوی مربوط به ترور سفیر روسیه در ترکیه را دیده‌اید که به سرعت در اینترنت منتشر شده است. سفیر روسیه، آندری کارلو توسط یک افسر پلیس خارج از وظیفه‌ی آنکارا در ۲۹ آذر ماه مورد شلیک قرار گرفت و کشته شد. سفیر روسیه در حالی مورد اصابت قرار گرفت که در یک نمایشگاه هنری مشغول سخنرانی بود. این فرد موفق شد خود را به‌عنوان محافظ رسمی سفیر جا بزند و در ادامه به ضرب گلوله، سفیر روسیه را بکشد.

پس از این حادثه‌ی تکان‌هنده مقامات روسیه از اپل می‌خواهند قفل آیفون ۴S این تیرانداز را باز کند و به احتمال زیاد بحثی شبیه به بحث اپل و FBI که اوایل امسال وجود داشت، مجدداً پیش بیاید.

مقامات ترکیه و روسیه از اپل می‌خواهند در دور زدن پین کد آیفون ۴S به آن‌ها کمک کند و معتقدند با این کار اپل می‌تواند به بررسی روابط این قاتل با گروه‌های تروریستی دیگر کمک کند. انتظار می‌رود اپل این درخواست را رد کند ولی به گزارش MacReports و رسانه‌های محلی، مقامات روسی گروهی از کارشناسان را به ترکیه اعزام کرده‌اند تا در باز کردن قفلِ آیفون به مقامات کمک کنند.

در بحث بین اپل و FBI، اپل از کمک به باز کردن قفل آیفون تیرانداز سان‌برنادیو سر باز زد و گفت که هر دربِ پشتی که در داخل دستگاه وجود داشته باشد، روزی ممکن است به دست افزار نابکار بیفتد و از آن سوءاستفاده شود.
زمانی‌که FBI از کمک اپل ناامید شد، با پرداخت ۱.۳ میلیون دلار به یک گروه نفوذ توانست قفلِ آیفون را باز کند اما اطلاعاتی در این تلفن همراه پیدا نکرد که در بررسی‌ها بتواند کمکی بکند.

مردی که سفیر روسیه را به قتل رسانده یک جوان ۲۲ ساله به نام مولوت مرت آلتینتاس، یک افسر پلیس خارج از وظیفه‌ی آنکارا است که با استفاده از شناسه‌ی پلیس خود، زمانی که سفیر در حال سخنرانی بوده، توانسته به نمایشگاه هنری وارد شود.
در طول ترور، تیرانداز فریاد می‌زد: «حلب را فراموش نکنید!» مقامات روسیه و ترکیه معتقدند این ترور برای بی‌ثبات کردن روابط بین دو کشور طراحی شده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.