گوگل در ادامه‌ی راه شرکت‌های اپل، فیس‌بوک، یوتیوب قصد دارد ادوبی فلش‌پلیر را جلوی راه خود بردارد.
شرکت گوگل اعلام کرده‌ است که دیگر به پشتیبانی از آگهی‌های فلش در سکوی تبلیغاتی‌اش نپرداخته و آن‌ها را مسدود می‌کند.
گوگل در این‌باره افزوده‌است: «در جهت افزایش سطح رضایت و راحتی مردم در مرور وب بر روی بیش‌تر دستگاه‌ها، شبکه‌ی نمایش گوگل، و DoubleClick Digital Marketing به صورت ۱۰۰ درصد HTML۵ ارائه می‌شوند.»
نزدیک به دو دهه است که ادوبی فلش تنها حکم‌فرمای دنیای اینرنت برای نمایش ویدئوهای برخط بوده ‌است. فلش‌پلیر در بهره‌برداری روز صفرم بسیار معروف شد، به طوری که می‌توانست امنیت بسیاری از کابران برخط را به خطر اندازد.
شرکت ادوبی با عرضه‌ی تعداد زیادی وصله سعی کرد تا از گردونه‌ی رقابت خارج نشود، اما این وصله‌ها که برای برطرف‌سازی آسیب‌پذیری‌های گزارش‌شده ارائه شده‌ بودند، هم مشتریان و هم شرکت‌ها را آزرده بودند.
حتی این رفع‌ اشکال‌‌های بی‌شمار از سوی شرکت ادوبی نیز نتوانستند همه‌ی آسیب‌پذیری‌ها را حل کنند.
به منظور خاتمه‌دادن به این اتفاق، بسیاری از شرکت‌های مهم فن‌آوری مانند اپل، فیس‌بوک، یوتیوب، گوگل کروم و فایرفاکس تصمیم گرفتند به سوی جایگزینی بهتر حرکت کنند یعنی HTML۵.
مدیر بخش امنیت شرکت فیس‌بوک برای شرکت ادوبی یک تاریخ را اعلام کرد : «روز از بین بردن فلش»!

گوگل‌کروم تبلیغات خودکار فلش را به صورت پیش‌فرض غیرفعال کرد
در ژانویه‌ی امسال یوتیوب نیز از استفاده از فلش برای انتقال ویدئوها منصرف شد.
فایرفاکس نیز به طور کلی افزونه‌ی فلش را مسدود ساخت.
بدین‌ترتیب این شرکت‌ها یه چرخه‌ی معیوب آسیب‌پذیری‌‌های فراوان خاتمه دادند، هم‌چنین وابستگی خود را به شرکت سوم از میان بردند.
استیو جابز درباره فلش درست گفته‌ بود که: «امروزه استانداردهای متن‌بازی هم‌چون HTML۵ در عرصه‌ی تلفن همراه ارائه شده‌اند که گوی سبقت را از فلش در دستگاه‌های تلفن همراه (و رایانه‌ها) خواهند ربود. شاید شرکت ادوبی بهتر است تمرکزش را بیشتر بر روی ابزارهای HTML۵ بهتری در آینده بگذارد، به جای این‌که به خاطر اقدامات اپل در کنار گذاشتن فلش از این شرکت انتقاد کند.»
HTML۵ به صرعت معروف و فراگیر شد چرا که امکانات مناسب‌تری هم‌چون نمایش ویدئو‌ها به صورت پیوسته را ارائه می‌کرد.
اگرچه به دلیل همین بدنامی، فلش‌پلیر با عنوان تجاری جدید Animate CC و به همراه ویژگی‌های افزوده‌شده هم‌چون تبدیل مستقیم پرونده‌های فلش به پرونده‌‌های HTML۵ Canvas ارائه شده ‌است.
Adobe Animate CC، بیش‌تر شبیه یک به‌روزرسان برای نرم‌افزار حرفه‌ای فلش است که قالب‌‌های SWF‌ و AIR را به همراه سایر قالب‌‌های ویدئو و تصاویر متحرک از جمله HTML۵ Cansas، ۴K و WebGL پشتیبانی می‌کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

خداحافظ فلش! گوگل تبلیغات مبتنی بر فلش را مسدود می‌کند