اینک زمان آن فرا رسیده تا با نام یاهو خداحافظی کنیم. در حالی‌که بخش عمده‌ی کسب‌وکار شرکت یاهو به قیمت ۴.۸ میلیارد دلار به وریزون واگذار شد، برای بخش باقی‌مانده نیز، این شرکت قصد دارد نام Altaba را انتخاب کند. شاید این پایان تلخی برای یک نام تجاری معروف در اینترنت باشد.

در مجمع عمومی بورس و اوراق بهادار، روز دوشنبه این شرکت اعلام کرد که پس از فروش بخش اصلی تجارت خود به شرکت وریزون، برای بخش‌های باقی‌مانده نام Altaba را انتخاب خواهد کرد. پس از واگذاری بخش مهم این شرکت به وریزون، شاید تصمیم این شرکت مخابراتی این باشد که برای بخشی از سرویس‌های خود همچنان از نام یاهو استفاده کند.

این شرکت جدید با نام تجاری تازه، در حوزه‌ی سرمایه‌گذاری فعالیت کرده و تنها ۵ نفر عضو هیئت رئیسه خواهد داشت. بقیه هیئت مدیره‌ی این شرکت از جمله مدیرعامل ماریسا مایر دیگر در این شرکت جدید فعالیتی نخواهند داشت. مایر ممکن است در شرکت جدید وریزون به سِمتی منصوب شود هرچند که این انتصاب تاکنون اعلام نشده است.

مایر در مصاحبه‌ی خود اعلام کرد استعفای او از هیئت مدیره‌ی جدید، به دلیل مخالفت با عملیات و سیاست‌های این شرکت نبوده است. کسب‌وکار یاهو پس از افشای چند نقض داده‌ی عظیم در چند ماه گذشته به شدت افول کرد به‌طوری‌ که در آخرین نقض داده‌ی این شرکت، اطلاعات ۱ میلیارد کاربر افشاء شده بود.

علاوه بر این نقض داده‌ها، ۳ ماه پیش معلوم شد که شرکت یاهو در سرویس‌های خود یک دربِ پشتی را توسعه داده تا به پویش رایانامه‌های هزاران کاربر بپردازد. این کار به درخواست سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا انجام شده بود.
شرکت وریزون نیز پس از اطلاع از این نقض داده‌ها و جاسوسی یاهو، در معامله درخواست تخفیف کرد و هنوز هم ممکن است این شرکت، از انجام این معامله منصرف شود.

یکی از غم‌انگیرترین بخش‌های این ماجرا، پایان یکی از رهبران بزرگ دره‌ی سیلیکونی است. یاهو که در سال ۱۹۹۴ توسط دو تن از فارغ‌التحصیلان استنفورد با نام جری یانگ و دیوید فیلو تأسیس شده بود، به‌عنوان پادشاه اینترنت محسوب می‌شد اما با ظهور رقبایی همچون گوگل و فیس‌بوک از محبوبیت این سرویس کاسته شد.

شرکت یاهو در زمان خود ارزشی بالغ بر ۱۲۵ میلیارد دلار داشت که معادل ارزش کنونی گوگل و فیس‌بوک در حال حاضر است. در زمان ماریسا مایر رشد اقتصادی این شرکت کاهش یافت و برخی اختلافات داخلی در این شرکت بوجود آمد و در نهایت این شرکت پیشگام اینترنتی به فعالیت خود با چنین نقض داده‌هایی پایان داد.

منبع: asis

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

خداحافظی با نام تجاری یاهو