وزیر انرژی ترکیه معتقد است قطعی برق در استانبول و سایر مناطق ترکیه در اثر حمله‌ی سایبری رخ داده است. براساس گزارش وزیر انرژی، استانبول و سایر مناطق ترکیه از هفته‌ی گذشته قطعی برق را تجربه می‌کنند. قطعی برق در اثر خرابکاری در سامانه‌ی انتقال نیروهای زیرزمینی و حملات سایبری است که از طرف آمریکا انجام شده است.

وزیر انرژی ترکیه در مصاحبه‌ای با شبکه‌ی تلویزیونی هشدار داد: «دیروز ما با حمله‌ی سایبری شدیدی مواجه شدیم که منشأ آن آمریکا بود. این حملات به‌طور هدف‌مند در بخش‌های مختلفی از نیروگاه‌های برق ترکیه انجام شده است ولی ما تمامی این حملات را دفع کرده‌ایم.»

تکنسین‌ها در ۳ بخش جداگانه از خطوط انتقال برق و در شرایط نابسامان آب‌وهوایی این خرابکاری‌ها را کشف کرده‌اند. در مرحله‌ی اول قطعی‌ها، وزارت انرژی گزارش داده بود که احتمالاً قطعی برق بخاطر آسیب برف به خطوط انتقالی است. اخیراً یکی از منابع آگاه در گزارشی تأیید کرد که این قطعی‌ها در اثر حملات سایبری بوده است.

این منبع ناشناس گفت: «تلاش‌های زیادی در راستای نفوذ به سامانه‌های کنترل انتقال و خطوط تولید برق انجام شده ولی از همه‌ی آن‌ها پیشگیری شده است. این نفوذها نشان از آماده‌سازی برای حمله‌ی بزرگی علیه شبکه‌ی ملی برق ترکیه دارد.»
دولت ترکیه در این جریان یک واعظ ترکیه‌ای به نام فتح‌الله گولن که در آمریکا مستقر است را متهم کرد. مقامات ترکیه می‌گویند او با داشتن طرفداران زیادی در ترکیه، در تلاش است وضعیت این کشور را بی‌ثبات کند. گولن تمامی این اتهامات را رد کرده و دولت آمریکا نیز حاضر نشده درخواست استرداد او را قبول کند.

برخی از کارشناسان برجسته معتقدند مقامات ترکیه خرابکاری‌ها و مشکلاتی که در زیرساخت‌های حیاتی کشور روبرو هستند را با عنوان حملات سایبری معرفی می‌کنند و از شرایط سایبری به عنوان سپری در برابر شرایط فعلی استفاده می‌شود.

منبع: asis

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

حمله‌ی سایبری به شبکه‌ی برق ترکیه