حملات جاسوسی علیه مؤسسات مالی روسیه توسط سرویس‌های اطلاعاتی خارجی

۳روسیه روز جمعه اعلام کرد که متوجه شده است برخی سرویس‌های اطلاعاتی خارجی، برنامه‌هایی برای حمله‌ی سایبری به مؤسسات مالی این کشور دارند.

سرویس اطلاعاتی FBS در بیانیه‌ای اعلام کرد که اطلاعاتی بدست آورده که نشان می‌دهد سرویس‌های امنیتی خارجی قصد دارند از تاریخ ۱۵ آذر ماه حملات سایبری علیه روسیه را شروع کنند. در این بیانیه‌ آمده است عمده‌ی این فعالیت‌های مخرب قصد دارند سامانه‌ی مالی روسیه را بی‌ثبات کرده و بانک‌ها را هدف قرار دهند.

این ادعا پس از حمله به ۵ بانک مهم روسی در ماه نوامبر مطرح شده است. کسپرسکی نیز گزارش داده است که دستگاه‌های مهاجم در ۳۰ کشور مختلف از جمله آمریکا قرار دارند. بزرگ‌ترین بانک روسیه که تحت حمایت دولت نیز هست با نام Sberbank، اعلام کرده که به سامانه‌های این بانک نفوذ شده ولی خوشبختانه اختلالی در عملکرد اصلی این سامانه بوجود نیامده است.

با این حال خود روسیه نیز در چند ماه اخیر به نفوذهای بزرگی متهم شده است. به‌طور مثال آمریکا در نفوذهای ماه اکتبر مربوط به انتخابات ریاست جمهوری، مسکو را مقصر اصلی می‌داند.

روز سه‌شنبه نیز آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام کرد که نفوذهای روسیه دیگر بسیار عادی شده و به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده است. آژانس اطلاعاتی انگلیس نیز هشدار داده که روسیه در حال تبدیل شدن به نفوذگری ماهر در عرصه‌ی فضای مجازی است و از این طریق سیاست‌های خارجی خود را اعمال می‌کند.

FBS در خصوص اینکه سرویس‌های اطلاعاتی کدام کشورها حملاتی علیه‌ بانک‌های روسیه انجام داده‌اند، چیزی نگفت ولی عنوان کرد که کارگزارها و مراکز فرمان‌دهی این حملات بر روی سرویس میزبانی وب شرکت اوکراینی BlazingFast است که در هلند مستقر شده‌اند.
FBS همچنین می‌گوید انتشار مطالب تحریک‌آمیز راجع‌به بحران در سامانه‌های بانکی روسیه برنامه‌ریزی شده بود تا در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و پیامک‌های تلفن همراه منتشر شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.