حفظ حریم خصوصی با وجود دوربین رایانه

زمانی که از رایانه استفاده می‌کنید برای محافظت از حریم خصوصی خود چه کاری انجام می‌دهید؟
رییس سازمان FBI، جیمز کامی، می‌گوید با پوششی روی دوربین لپ‌تاپش را می‌پوشاند تا مطمئن شود حریم خصوصی‌اش محفوظ می ماند.
بله درست است. در جریان جلسه پرسش و پاسخی که اوایل این هفته و با حضور جیمز کامی در دانشگاه کنیان برگزار شده بود، کامی گفته بود دوربین لپ‌تاپ خود را می‌پوشاند تا خطرات نظارت مخفی را به کاهش دهد.
در جریان سخنرانی درباره رمزنگاری و حریم خصوصی، کامی گفته‌ است که حریم خصوصی محض مانعی برای مقامات قانونی محسوب شده و هرگز تا به حال در آمریکا وجود نداشته ‌است. اما حالا رمزنگاری‌های پیش‌فرضی که توسط شرکت‌های بزرگ فناوری در محصولاتشان ارائه شده است محدودیت‌هایی را برای این مقامات قانونی ایجاد کرده‌اند که حتی با داشتن مجوز دادگاه نیز نمی‌توانند وارد این مرزها بشوند.
این اولین باری نیست که کامی نظرش را این‌گونه بیان می‌کند. کامی همیشه به شرکت‌های فناوری پیشنهاد داده‌ است روش‌هایی از رمزنگاری را به کار گیرند که در مواقع لزوم، به آژانس‌های فدرال در استراق سمع ارتباطات انتها به انتها رمز شده کمک کند.
اما این‌بار او گفته‌است: «واضح است که من یک لپ‌تاپ شخصی دارم. من فردی را دیدم که از من باهوش‌تر بود و به بر روی دوربین لپ‌تاپش این پوشش را می‌گذاشت،‌ پس من هم تصمیم گرفتم همین کار را انجام دهم.»
نگرانی کامی درباره دوربین‌های لپ‌تاپ منطقی است، مخصوصاً که خود FBI از بدافزارهایی برای نفوذ به وب‌کم‌های اهدافش استفاده می‌کند.
از طرفی آقای کامی همان‌طور که گفته‌ شد از شرکت‌های فناوری انتظار دارد راه‌های نفوذی برای FBI باز بگذارند، از طرف دیگر خودش کاری مشابه را، که دستگاهش را غیر قابل نفوذ می‌کند با وب‌کم شخصی‌اش انجام می‌دهد.
مستقل از اظهار نظر آقای کامی، پوشاندن دوربین لپ‌تاپ پیشنهاد خوبی است، چرا که سازمان‌هایی از جمله FBI و NSA و چه بسا نفوذگران دیگری این توانایی را دارند که با انتشار بدافزارهایی وب‌کم رایانه‌تان را روشن کرده و به جاسوسی از شما بپردازند.
این ادوارد اسنودن بود که از پروژه Optic Nerve متعلق به سازمان امنیت ملی آمریکا پرده‌ برداشت. او گفته ‌بود در جریان این پروژه هر پنج دقیقه از کاربران یاهو به طور تصادفی از طریق وب‌کم‌هایشان عکس گرفته می‌شود. در عرض ۶ ماه در سال ۲۰۰۸، تصاویر بیش از ۸/۱ میلیون کاربر گرفته شده و بر روی کارگزارهای دولتی ذخیره شده ‌بودند.
اگر شاید پوشاندن دوربین رایانه مانع از جاسوسی سازمان‌هایی هم‌چون FBI از شما نشود، اما دست‌کم می‌تواند مانع از آن شود که آن‌ها شما را در حال کارهای روزانه حتی غذا خوردن، تماشا کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.