پس از عدم عرضه‌ی پول نقد در کشور هندوستان و خارج کردن برخی از اسکناس‌ها از چرخه‌ی مالی این کشور توسط نخست وزیر در سال ۲۰۱۶، این کشور بیش از پیش به سمت اقتصادی بدون پول نقد حرکت می‌کند. این کشور یک رابط پرداخت یکپارچه۱ (UPI) را راه‌اندازی کرده است.

رابط پرداخت یکپارچه (UPI) به تمام دارندگان حساب‌های بانکی اجازه می‌دهد از طریق تلفن‌های همراه خود به حالت برخط و برون‌خط پول پرداخت کنند. در این رابط دیگر نیازی نیست کاربر اطلاعات کارت اعتباری، کدهای IFSC و یا شناسه‌ی کاربری و گذرواژه وارد کند.

لازم است تمامی کاربران برای خود یک آدرس مجازی پرداخت (VPA) ایجاد کنند. این آدرس به‌عنوان آدرس مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با حساب بانکی این کاربران در ارتباط است.

در حال حاضر برای افزایش استفاده از UPI و تراکنش‌های دیجیتال، دولت هندوستان به تازگی یک برنامه با نام رابط بهارات برای پول۲ (BHIM) را راه‌اندازی کرده است. این برنامه‌ی دیجیتال پرداخت، حرکتی برای کاهش پرداخت‌های پول نقد در هندوستان است. این برنامه در حال حاضر بر روی بازار گوگل پلی قابل بارگیری است. کاربران آیفون نیز باید منتظر انتشار نسخه‌ی iOS این برنامه باشند.

این برنامه با تعداد زیادی از بانک‌های خصوصی و دولتی هندوستان در ارتباط است. این برنامه به تدریج محبوبیت زیادی در هندوستان پیدا کرده و نزدیک به ۳ میلیون بار از بازار گوگل پلی بارگیری شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد با استفاده از این برنامه ۵۰۰ هزار تراکنش انجام شده است.

این برنامه که توسط شرکت پرداخت ملی هندوستان طراحی و توسعه داده شده است، شماره تلفن و تلفن همراه کاربر را به حساب‌های بانکی او متصل می‌کند و کاربر می‌تواند از این طریق تراکنش‌هایی امن، ساده و بدون پرداخت پول نقد را انجام دهد.

۱. Unified Payment Interface
۲. Bharat Interface for Money

منبع: asis

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

حرکت هندوستان به سمت اقتصادی بدون پول نقد با برنامه‌ی BHIM