کسپرسکی جزییات بیشتری از بازار هکرها معروف به xDedic در اختیار روزنامه فناوران قرار داده است که نشان می دهد در ماه می، ۱۱۶۷ سرور هک شده ایرانی در این بازار به حراج گذاشته شده بود.

شرکت کسپرسکی اخیرا در گزارشی از کشف نوع جدیدی از بازار زیرزمینی خبر داد که در دو سال گذشته فعال بوده است. در این پلتفرم، مجرمان سایبری می توانند بیش از ۷۰ هزار سرور هک شده از سراسر دنیا را خریداری کنند. هدف اصلی xDedic فراهم آوردن فورومی جهت خرید و فروش سرورهای هک شده است.

براساس این گزارش از شبکه های دولتی تا سازمانی گرفته، هر گونه سروری در xDedic قابل دستیابی است و میانگین قیمت ها هم تنها ۶ دلار برای هر سرور است. به این معنی که با پرداخت این مبلغ، خریدار می تواند به تمام اطلاعات روی سرور دست یافته و حتی ممکن است بتواند حملات مجددی نیز انجام دهد. براساس این گزارش در ماه می ۲۰۱۶ بیش از ۷۰ هزار سرور از ۱۸۳ کشور جهان از سوی ۴۱۶ گروه برای فروش روی این پلتفرم قرار داده شده بود که بیشترین تعداد سرورهای برای فروش قرارداده شده در کشورهای برزیل، چین و روسیه قرار داشت.

در این گزارش اطلاعات چندانی درباره ایران وجود نداشت که کسپرسکی جزییاتی را در این باره در اختیار خوانندگان روزنامه فناوران قرار داد.
براساس این گزارش در ماه می، برزیل، چین و روسیه به ترتیب با ۶۵۴۰، ۵۰۲۳، و ۴۰۲۰ سرور، بیشترین تعداد سرور هک شده در معرض فروش در این بازار را در اختیار داشتند. این در حالی است که ۱۱۶۷ سرور ایرانی نیز در این بازار در این ماه به حراج گذاشته شده بود که ایران را در جایگاه ۲۱ قرار می دهد.

قربانیان چه کسانی هستند؟
براساس اعلام کسپرسکی، شناسایی دقیق قربانیان کار دشواری است بااین حال این شرکت موفق شده تعدادی از قربانیان را شناسایی و به آنها اطلاع دهد که در میان آنها سرورهای دولتی و دانشگاهی نیز به چشم می خورد.

پس از گزارش کسپرسکی، یک هکر اطلاعات برخی IPهای سرورهای هک شده را در اختیار سایت Securelist قرار داد که در میان این IPها، نشانی ۹۳۴ IP ایرانی با تاریخ هک شدن شان به چشم می خورد. در صورتی که این اطلاعات صحیح باشد، برخی سرورهای ایرانی بیش از یک سال است که هک شده و احتمالا هنوز هم هکرها به این سرورها دسترسی دارند. اطلاعات این IPها در این لینک موجود است: http://tinyurl.com/zwwhh5q

قربانیان، بیش از این تعدادند
براساس گزارش کسپرسکی، احتمالا تعداد قربانیان بسیار بیشتر از تخمین ۷۰ هزار سرور است؛ چراکه میزان خرید و فروش سرورها روی این پلتفرم بالا ارزیابی شده و معلوم نیست دقیقا چه تعداد سرور در دو سال فعالیت xDedic مورد حمله قرار گرفته و هک شده است.

برای نمونه، کسپرسکی به بررسی یکی از سرورهای هک شده ای پرداخت که در xDedic برای فروش قرار داده شده است. براساس نتایج به دست آمده، پس از هک سیستم، هکرها یک بدافزار را در مسیر /Windows/System32/scclient.exe قرار داده و آن را به گونه ای تنظیم می کنند که به صورت خودکار در هنگام بوت سیستم عمل کند. نکته جالب تر اینکه آنها همچنین یک نرم افزار bitcoin mining (که برای حل معادله بیت کوین و ساخت این پول الکترونیکی استفاده می شود) را در دستگاه نصب کرده تا از زمان های بیکار دستگاه قربانی تا زمان فروش سرور به خوبی استفاده کنند.

با استفاده از اطلاعات تروجان SCClient، کسپرسکی برای این بدافزار تله گذاری کرد تا سرورهای هک شده با بدافزار مشابه را شناسایی کند. در ۱۲ ساعت نخست ارتباط با ۳۶۰۰ آی پی یکتا برقرار شد و در همین مدت کوتاه نشان داد ۷۱۸ سرور ایران نیز آلوده به این تروجان هستند.

بحران امنیت سرورهای ایرانی ادامه می یابد؟
پس از انتشار گزارش کسپرسکی از xDedic این بازار به صورت آفلاین درآمد و عملا فعالیت در این پلتفرم متوقف شد. اما این واقعیت که در ماه می ۱۱۶۷ سرور ایرانی بدون آنکه صاحبان این سایت ها در جریان باشند، برای فروش در بازار هکرها به حراج گذاشته شده بودند، تغییر نمی کند و هشداری جدی درباره وضعیت امنیتی سرورها و سایت های ایرانی پابرجاست.

اخیرا نیز دو گروه هکری ایرانی و خارجی حملات موفقی را به سازمان ها و دانشگاه های دولتی داشته اند و برخی گزارش ها نشان می دهد در این حملات، هکر ایرانی به اسناد ارزشمندی نیز دست پیدا کرده است.

در حالی وضعیت امنیت سایت های ایرانی وخیم به نظر می رسد که در این حوزه با وجود مرکز ماهر، سازمان پدافند غیر عامل، مرکز جرایم سازمان یافته سایبری سپاه، پلیس فتا و شورای عالی افتا که وظایف آن اخیرا به شورای عالی فضای مجازی محول شده، با پدیده زیادی نهاد مواجهیم و هنوز شرح وظایف و مسوولیت های این نهادها در قبال ایمنی سایت ها و سرورهای کشور مشخص نیست.

منبع: فناوران

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

حراج ۱۱۶۷ سرور ایرانی در بازار هکرها