حذف فلش از گوگل کروم تا پایان سال

گوگل می‌گوید در نظر دارد پشتیبانی از ادوبی فلش پلیر را تا پایان سال خاتمه دهد. این حرکت گوگل در ادامه شرکت‌های فناوری هم‌چون فیس‎بوک است که پیش از این گفته بودند نمی‌خواهند خطرات امنیتی فلش پلیر را به جان بخرند، بلکه ترجیح می‌دهند از HTML۵ استفاده کنند. فیس‌بوک از دسامبر ۲۰۱۵ فلش را در ویدئو‌های NewsFeed و صفحات فیس‎بوک حذف کرد تا به سمت HTML۵ مهاجرت کند.
اگرچه این شبکه اجتماعی به استفاده از فلش برای بازی‌ها در فیس‎بوک ادامه داده‌ است. آمازون نیز در در جولای ۲۰۱۵ اعلام کرده‌ بود که HTML۵ را جایگزین ادوبی فلش و سیلورلایت مایکروسافت می‌کند. یوتیوب نیز از ژانویه ۲۰۱۵ به بعد از HTML۵ به عنوان اجراکننده پیش فرض ویدئوهایش استفاده کرد. شبکه‎ی Netflix هم که از سال ۲۰۱۳ از سیلورلایت مایکروسافت به جای فلش استفاده می‌کرد، HTML۵ را جایگزین سیلورلایت کرده ‌است.

یکی از مهندسین ارشد شرکت گوگل، آنتونی لافورج در این باره می‌گوید: «اگر یک وب‌گاه HTML۵ را ارائه کند این به عنوان گزینه اولیه استفاده خواهد شد. ما باز هم به ارائه فلش در کروم خواهیم پرداخت و اگر یک وب‌گاه واقعا به فلش نیاز داشته باشد، پیامی در بالای مرورگر نمایش داده ‌خواهد شد. این پیام به کاربر اجازه می‌دهد انتخاب کند که فلش اجرا شود یا خیر.»
محققان امنیتی درباره رشد روزافزون آسیب‌پذیری‌های فلش، از جمله استفاده در بدافزارها و یا به کارگیری آسیب‌پذیری‌ها در کیت‌های بهره‌بردار، هشدار می‌دهند. بر اساس گزارش آزمایشگاه امنیتی Bromium، استفاده از آسیب‌پذیری‌های فلش در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲ برابر افزایش یافته است.
گوگل می‌گوید یک سال دیگر به ۱۰ وب‎گاه برتری که از فلش استفاده می‌کنند اجازه استفاده از این ابزار را خواهد داد تا کاربران کم‌ترین تأثیر را متوجه شوند. این معافیت برای وب‎گاه‎های یوتیوب، فیس‎بوک، یاهو، VK.com ،Live.com ،Yandex.ru ،Twitch.tv، آمازون و Mail.ru خواهد‌ بود.
هفته گذشته شرکت ادوبی اعلام کرد که چند آسیب‌پذیری حیاتی فلش را که بر سامانه‌عامل‌های ویندوز، لینوکس، مک و کروم تاثیر می‌گذاشتند برطرف کرده ‌است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.