جنگ اپل و اِف‌بی‌آی سر دراز دارد؛ گوگل نیز در موقعیت مشابهی قرار دارد!

اتحادیه آزادی‌های مدنی در آمریکا مطالب بیشتری را عرضه کرده مبنی بر اینکه تلاش اف‌بی‌آی برای باز کردن آیفونی که به وسیله یکی از تیراندازان سن برناردینو سید رضوان فاروق مورد استفاده قرار گرفته بود، تنها منحصر به این گوشی تلفن همراه نبوده است.
این اتحادیه (ACLU) روز چهارشنبه اسناد دادگاهی را یافته و منتشر کرده است که در آن‌ها نقشه‌ای تعاملی به تصویر کشیده شده تا نشان دهد که از طریق دادگاه درخواست‌هایی از ۶۳ بخش وزارت دادگستری از سال ۲۰۰۸ هم برای اپل و هم برای گوگل صورت گرفته تا به نیروهای پلیس برای شکستن قفل گوشی‌های دارای سامانه عامل اندروید و آیفون کمک کنند و در این کار از قانون All Writs در سال ۱۷۸۹ به طور مداوم استفاده شده است.
این اتحادیه در یک وبلاگ خود محتویات این نقشه تعاملی را معرفی کرده است:‌«دولت بر این نکته پافشاری می‌کند که این تلاش برای وادار کردن اپل برای کمک به شکستن این گوشی آیفون است و تنها در این مورد خاص صورت می‌گیرد.» با این حال اف‌بی‌آی دیگر نیازی به کمک اپل در این مورد ندارد، درخواست اف‌بی‌آی قسمتی از تلاش مستمر دولت برای آزمایش قدرت اجرای قانون بود.
اتحادیه آزادی‌های مدنی می‌گوید که قانون All writs «قدرت اجرایی جدید نیروهای پلیس» است و اف‌بی‌آی در این مدت از استدلال در مورد این قانون ۲۲۷ ساله در محافل عمومی سر باز می‌زده است تا اینکه در بخشی از تحقیقات خود در مورد تیراندازی‌سال ۲۰۱۵ مجبور به استفاده علنی از آن شد. این اتحادیه گزارش می‌دهد که این قانون از سال ۲۰۰۸ به صورت گسترده‌در مواردی که مربوط به تحقیقات مواد مخدر بوده است، مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
نقشه‌های تعاملی ۶۳ مورد تأیید شده را نشان می‌دهند. با این حال، اتحادیه آزادی‌های مدنی می‌گوید که آن‌ها از ۱۳ مورد آن (که روی نقشه هم قرار دارند) به همراه یک مورد در ماساچوست و ۱۲ موردی که توسط اپل در فهرست انتظار قرار داده شده است (و روی نقشه منعکس نشده است)، اطلاع داشته‌اند.
موضوع محوری مورد بحث کارشناسان قانون این نیست که دادگاه‌ها از اپل و گوگل می‌خواهند که قفل گوشی‌های خود را باز کنند. کارشناسان قانون می‌گویند، مسأله این است که قانونی وجود دارد که در سال ۱۷۸۹ نوشته شده و امروزه برای مجبور کردن شرکت‌ها به اطاعت از آن استفاده می‌شود.
اد مک اندرو (Ed McAndrew) که یک وکیل در زمینه امنیت سایبری است و در موسسه قانونی Ballard Spahr کار می‌کند و قبلاً دادستان جرایم سایبری فدرال بوده، می‌گوید: «این کار شبیه به یک وصیت‌نامه از اجداد ماست که در سامانه‌های قضایی وجود دارد چرا که قانون All Writs آنچنان انعطاف‌پذیر است که می‌تواند اکنون نیز اجرا شود. البته اینکه این قانون تا چه حد به مسائل مورد بحث مربوط است، ما هنوز نمی‌دانیم.»
مک اندرو می‌گوید در حالیکه به نظر می‌رسد جنگ حقوقی میان اپل و اف‌بی‌آی پایان یافته باشد، چندان طول نخواهد کشید که یک موضوع مشابه در چنین سطحی دوباره ظاهر خواهد شد، چنانکه در سال‌‌های پیش هم پلیس آمریکا از اپل برای رمزگشایی آیفون کمک خواسته بود. او می‌گوید: «این موردِ کاملاً به‌روز از مشکلی است که حل نشده است و فقط به این دلیل که وزارت دادگستری آمریکا از درخواست کمک از اپل چشم‌پوشی کرده، فعلاً رها شده است.»
مک اندرو می‌گوید: «همچنان‌که هر کدام از این موارد موجود روی نقشه نشان می‌دهند، پرسش‌هایی که سامانه قضایی ما با آن رو‌به‌رو است عبارتند از اینکه اولاً رمزنگاری چه تأثیری روی توانایی مأموران قانون برای تحقیق و کاهش جرایم دارد؟ و دوم اینکه حریم خصوصی و امنیت به چه معناست و چگونه می‌تواند مسائل را در امنیت نگه دارد؟»
او می‌گوید که شاید چندین مورد دیگر نیز وجود داشته باشد که قانون All Writs در مورد آن‌ها به کار می‌رود و دادگاه‌ها نیاز دارند تا بداند چگونه ممکن است به صورت قانونی از این حق استفاده کند.
یکی از موارد جالب ‌توجهی را که این اتحادیه افشاء کرده این حقیقت است که از گوگل نیز چندین بار برای کمک به مأموران فدرال برای باز کردن گوشی‌های اندرویدی درخواست شده است. در این موارد (در آلباما، نیومکزیکو، کارولیانی شمالی، داکوتای شمالی، اورگان و داکوتای جنوبی) دولت به همین قانون برای کمک به تحقیقات مأموران برای باز کردن گوشی استناد کرده است.
در یکی از موارد مرتبط با مواد مخدر که به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد، گوگل حکمی را از دادگاه دریافت کرده مبنی بر اینک باید برای باز کردن دو گوشی اندروید کمک کند (گوشی‌های آلکاتل و Kyocera). در این حکم دادگاه نوشته شده بود:‌ «این حکم به دنبال این است که از گوگل بخواهد تا از همه قابلیت‌های ممکن استفاده کند تا به مأموران در جستجوی خود کمک کند.» این دادگاه از گوگل خواسته بود تا «تنظیم مجدد گذرواژه» را در اختیار مأموران گذارد و علاوه بر آن گذرواژه حساب کاربری آن‌ها را در گوگل مجدداً تنظیم کند.
افشای عمومی این موارد قبلی، توسط اتحادیه آزادی‌های مدنی کمی بعد از جدال میان اپل با وزارت دادگستری بر سر دسترسی به گوشی آیفون تیرانداز سن برناردینو به نام فاروق رخ می‌دهد. این نبرد روز دوشنبه هنگامی که اف‌بی‌آی گفت که می‌تواند خود به درون گوشی نفوذ کند و دیگر نیازی به کمک اپل ندارد، خاتمه یافت.
حتی زمانی که اف‌بی‌آی حکم خود را علیه اپل گرفت تا به او برای نفوذ به گوشی همراه سن برناردینو کمک کند، و اعلام کرد که این درخواست تنها یک بار مطرح می‌شود، گروهی از کارشناسان حریم خصوصی و امنیت که در این مورد بدبین بودند، نیت دولت را زیر سؤال بردند.
مدیرعامل اپل تیم کوک، در نامه‌ای سرگشاده به مشتریان اپل در روز ۱۶ فوریه نوشت: «دولت می‌گوید که این ابزار تنها یک بار و برای یک گوشی تلفن استفاده خواهد شد،‌ اما می‌توان به سادگی گفت که این مطلب صحت ندارد.»
کوک نوشت که وزارت دادگستری از قانون All Writs مربوط به سال ۱۷۸۹ استفاده می‌کند تا اپل را وادار کند که ویژگی‌های امنیتی خود را حذف کند؛ اما این مسأله به اینجا ختم نخواهد شد. او نوشت: «کاربردهای درخواست دولت هراسناک هستند. اگر دولت بتواند از قانون All Writs استفاده کند تا هر چه آسان‌تر قفل گوشی‌های آیفون را بشکند، این کار قدرتی را به دست همه خواهد داد تا بتوانند به اطلاعات موجود در دستگاه‌ها دسترسی پیدا کنند.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.