دانشمندان دانشگاه ساوت‌همپتون گامی بزرگ در جهت توسعه فضای ذخیره‌سازی اطلاعات دیجیتال برداشته‌اند که قادر است برای میلیاردها سال دوام آورد.
با استفاده از شیشه‌های دارای ساختار نانو، دانشمندان مرکز تحقیقات الکترونیک نوری (ORC) دانشگاه، فرآیندهای ضبط و بازیابی اطلاعات دیجیتال پنج‌بعدی را به وسیله‌ی نوشتن با لیزر فمتوثانیه توسعه داده‌اند.
این حافظه‌ی ذخیره‌سازی مشخصات بی‌سابقه‌ای دارد که عبارتند از ظرفیت ذخیره‌سازی داده برابر ۳۶۰ ترابایت، ثبات حرارتی تا دمای ۱۰۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد و طول عمر نامحدود در دمای اتاق (۱۳٫۸ میلیارد سال در دمای ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد). این کار موجب باز شدن عصری جدید در بایگانی داده‌ها به صورت بی‌نهایت خواهد شد. این فن‌آوری می‌تواند به عنوان شکلی از حافظه‌های بسیار پایدار قابل حمل، برای سازمان‌هایی که بایگانی‌های عظیم دارند، نظیر آرشیو‌ها، موزه‌ها و کتابخانه‌های ملی بسیار مفید باشد و اطلاعات و سوابق آن‌ها را حفظ کند.
این فن‌آوری اولین بار در سال ۲۰۱۳ معرفی شد، چرا که در آن هنگام یک پرونده‌ی متنی ۳۰۰ کیلوبایتی با موفقیت به قالب پنج‌بعدی رونویسی شد.
در حال حاضر، اسناد مهم تاریخ بشر نظیر اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر (UDHR)، کتاب‌های نیوتون، منشور قوانین مگنا کارتا انگلستان و کتاب مقدس پادشاه جیمز، در قالب دیجیتال به گونه‌ای ذخیره‌سازی شده‌اند که برای نسل بشر باقی بمانند. یک رونوشت از منشور جهانی اعلامیه‌ی حقوق بشر که به شکل پنج‌بعدی ذخیره شده است، اخیراً به وسیله‌ی این مرکز تحقیقات الکترونیک دانشگاه ساوت‌همپتون به یونسکو در سال بین‌المللی نور (IYL) در اختتامیه‌ی مراسمی در مکزیک اهداء شد.
منشور جهانی حقوق بشر به شکل اطلاعات اپتیکال پنج‌بعدی ذخیره شده است

منشور جهانی حقوق بشر به شکل اطلاعات اپتیکال پنج‌بعدی ذخیره شده است

این اسناد با استفاده از لیزر فوق سریع که پالس‌های نور کوتاه و شدیدی تولید می‌کند، ضبط شدند. این اسناد در سه لایه از نقاطی با ساختار نانو که به وسیله‌ی پنج میکرومتر (یک ملیونم متر) از هم جدا شده‌‌اند،‌ نوشته شده‌اند.
نانوساختارهای خودمونتاژ راه را برای گذر نور از طریق شیشه هموار می‌کنند، که قطب‌بندی نور را به نحوی دست‌کاری می‌کنند تا بتوانند به وسیله‌ی ترکیبی از میکروسکوپ‌های نوری و یک پلاریزه‌کننده خوانده شوند، شبیه آنچه که در عین آفتابی پولوراید می‌توان دید.
حافظه شیشه‌ای را می‌توان با کریستال‌های حافظه که در فیلم‌های سوپرمن به عنوان کریستال حافظه‌ی سوپرمن استفاده می‌شدند، مقایسه کرد که اطلاعات را از طریق نانوساختارهای خودمونتاژ در شیشه‌ی سیلیسی ثبت می‌کنند. اطلاعات به پنج بعد تبدیل می‌شوند: اندازه و جهت به علاوه‌ی سه بعد از ساختارهای نانو.
پروفسور پیتر کازانسکی از ORC می‌گوید: «این کاری هیجان‌انگیز است، چرا که ما فکر می‌کنیم این فن‌آوری اسناد و اطلاعات را در فضا برای نسل‌های بعدی حفظ می‌کند. این فن‌آوری می‌تواند آخرین شواهد تمدن ما را حفظ کند: همه‌ی آنچه که ما یاد گرفته‌ایم فراموش نخواهد شد.»
محققان، تحقیقات خود را در صنعت فوتونیک که به SPIE مشهور است این هفته در کنفرانس جامعه‌‌ی بین‌المللی مهندسی اپتیک در سانفرانسیسکو در کشور آمریکا عرضه می‌کنند. این مقاله با عنوان «ذخیره‌سازی پنج‌بعدی اطلاعات با استفاده از نوشتن لیزر فوق سریع روی شیشه» روز چهارشنبه هفدهم فوریه ارائه شد.
این تیم اکنون به دنبال شرکای تجاری در صنعت است تا این فن‌آوری را توسعه داده و به صورت تجاری عرضه کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ثبت تاریخ بشر در فضای ذخیره‌سازی بی‌نهایت پنج‌بعدی