تیم کوک، مدیرعامل برنامه‌ی اوبر را تهدید کرد اگر ردیابی کاربران و نقض حریم خصوصی را متوقف نکند، از فروشگاه این شرکت این برنامه را حذف خواهد کرد. گفته می‌شود برنامه‌ی اوبر حتی پس از حذف شدن به ردیابی کاربر ادامه می‌دهد. به گزارش نیویورک تایمز، مدیرعامل اپل با مدیرعامل برنامه‌ی اوبر از سال ۲۰۱۵ بر سر این موضوع که این برنامه چه کارهایی را اجازه دارد انجام ندهد و چرا کارهایی را نه، بحث داشته است.

تیم کوک خطاب به مدیرعامل اوبر گفته است ما شاهد هستیم که مهندسان این برنامه برخی از قوانین ما را نقض کرده‌اند و با برچسب‌گذاری و شناسایی کاربران آیفون، حریم خصوصی را نقض می‌کنند. این ردیابی و نقض حریم خصوصی حتی بعد از حذف برنامه از روی دستگاه نیز ادامه دارد. این تهدید برای حذف کردن اوبر از فروشگاه اپل به قدری قطعی و جدی بود که مدیرعامل اوبر را مجبور کرده با درخواست‌های تیم کوک موافقت کند. باید به این مسئله نیز دقت کرد که اگر اوبر میلیون‌ها کاربر خود که دارای دستگاه‌های آیفون هستند را از دست بدهد، اقتصاد این برنامه بسیار ضرر خواهد کرد.

اوبر ادعاها را رد کرده است
اوبر در بیانیه‌ای گفت: «اگر کاربران برنامه‌ی اوبر را حذف کرده باشند، ما مطلقاً آن‌ها را ردیابی نکرده و اطلاعات مکانی آن‌ها را جمع‌آوری نمی‌کنیم. این ویژگی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، همان‌طور که نیویورک تایمز نیز اعلام کرده در کلاهبرداری‌های سایبری مانع از این می‌شود که نفوذگران بتوانند برنامه‌ی اوبر را باز کنند، به اطلاعات کارت اعتباری او دست یابند و یا مسافرت‌های گرا‌ن قیمت را با آن انجام دهند.

ما از روش‌های مشابه دیگری نیز برای تشخیص و مسدودسازی ورودهای مشکوک به حساب کاربر استفاده کرده‌ایم تا از آن‌ها حفاظت کنیم. اینکه قادر باشیم ورود خرابکارها را به حساب کاربری متوجه شویم یکی از راه‌کارهای امنیتی مهم در اوبر است که برای این شرکت و مشتریان آن بسیار مفید خواهد بود.»

اینک واقعاً مشخص نیست که اوبر از این ویژگی‌ها برای اهداف امنیتی استفاده می‌کند یا با استفاده از آن به ردیابی کاربران می‌پردازد ولی چیزی که مشخص است اینکه اوبر از لحاظ قانونی و مراجع قضایی سابقه‌ی خوبی ندارد. در سال ۲۰۱۴ میلادی، اوبر از ویژگی God View استفاده کرده و بدون اطلاع، موقعیت یک خبرنگار را ردیابی کرده بود. این ویژگی به اوبر اجازه می‌دهد تاریخچه‌ی فعالیت‌های کاربران برنامه را جمع‌آوری و مشاهده کند که این کاملاً نقض حریم خصوصی کاربران است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

تیم کوک برنامه‌ی اوبر را به حذف از فروشگاه اپل تهدید کرد