توسعه‌ی سامانه عامل CyanogenMod متوقف می‌شود

سامانه عامل Cyanogen که یک ROM اندرویدی ویژه و محبوب است، اعلام کرد با شروع سال جدید سرویس خود را متوقف می‌کند. این سامانه عامل با هدف اجرای نسخه‌ی بهبودیافته‌ای از سامانه عامل اندروید گوگل راه‌اندازی شده بود اما بخاطر برخی مسائل فنی و حقوقی، این شرکت تصمیم گرفت سرویس خود را متوقف کند.

سامانه عامل CyanogenMod یک سامانه‌ی تجاری نیست و ویژگی‌هایی را پیاده‌سازی کرده که بر روی ثابت‌افزارهای رسمی موجود در تلفن‌های همراه قابل دسترسی نیست. این سامانه عامل توسط گروهی از توسعه‌دهندگان به رهبری استیو کوندیک که یکی از بنیان‌گذاران Cyanogen است، مدیریت می‌شود.

در بیانیه‌ی رسمی این سامانه عامل که بر روی وب‌گاه این شرکت منتشر شده، آمده است: «به عنوان بخشی از تداوم پروژه، تمامی بخش‌های این پروژه و پشتیبانی‌های آن تا تاریخ ۳۱ دسامبر سال جاری متوقف خواهد شد. پروژه‌ی متن‌باز و تمامی کدهای آن برای کسانی که بخواهند CyanogenMod را به‌طور شخصی بسازند، در دسترس خواهد بود.» اطلاعیه‌ی متوقف شدن این پروژه به‌طور رسمی در پستی کوتاه بر روی وب‌گاه این شرکت اعلام شد. از این پس برای سامانه عامل Cyanogen به‌روزرسانی امنیتی منتشر نخواهد شد و کاربرانی که از نسخه‌ی تلفن همراه این سامانه عامل استفاده می‌کردند، باید به نسخه‌ی متن‌باز آن سوئیچ کنند.

انجمن CyanogenMod در تلاش است مشتقاتی از کد منبع CyanogenMod را تولید کرده و وصله‌هایی را برای آن ارائه دهد. جامعه‌ی اندروید معتقد است نسخه‌ی جدید سامانه عامل با نام LineageOS می‌تواند به سامانه عامل قبلی جانی دوباره ببخشد ولی این طرح هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد. به گفته‌ی گروه توسعه‌دهنده‌ی CyanogenMod، سامانه عامل جدید Lineage چیزی بیش از یک نام تجاری جدید است. اگر شما نیز علاقه‌مند هستید می‌توانید در وب‌گاه این پروزه نگاهی به LineageOS بیندازید. توزیع‌های این سامانه عامل نیز بر روی مخازن گیت‌هاب قابل دسترسی است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.