به‌نظر می‌رسد پیام‌رسان معروف تلگرام به‌خاطر یکی از ویژگی‌های خود دارای یک سری اشکالات حریم خصوصی است. محققان امنیتی می‌گویند تلگرام می‌تواند با نمایش دادن کاربران به نفوذگران، یک اشکال جدّی حریم خصوصی به دنبال داشته باشد.

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد از تلگرام استفاده می‌کنند این است که گزینه‌ی رمزنگاری پیام‌ها برای کاربران اندروید و iOS را فراهم می‌کند. به‌طور همزمان، وقتی شما در تلگرام ثبت‌نام می‌کنید، این برنامه فهرست مخاطبان شما را پویش کرده و کسانی که این برنامه را نصب دارند، به شما نمایش می‌دهد. اینجاست که مشکل حریم خصوصی پیش می‌آید! اگر فردی شماره‌ی تلفن همراه شما را در فهرست مخاطبان خود داشته باشد، زمانی‌که شما وارد تلگرام می‌شود، در قالب اعلانی به او گفته می‌شود که شما به سرویس تلگرام ملحق شدید.

محققان امنیتی در یک پست وبلاگی توضیح دادند: «اگر یک کلاه‌بردار در تلگرام ثبت‌نام کرده و شماره‌ی تماس شما نیز در فهرست مخاطبان او وجود داشته باشد، به او اعلام خواهد شد که شما تلگرام نصب کردید. بنابراین، تلگرام علاوه بر اینکه می‌تواند شما را با دوستانتان مرتبط کند، شما را مستقیماً به کلاه‌برداران وصل می‌کند. به‌همین ترتیب اگر شما شماره‌ی تماس کلاه‌بردار را داشته باشید، به‌محض ملحق شدن او به تلگرام، به شما اطلاع داده خواهد شد.»

این مشکل روز به‌روز بیشتر و بیشتر می‌شود چرا که کلاه‌برداران تلفنی به سرویس‌های این پیام‌رسان روی می‌آورند. مسئله وقتی بدتر می‌شود که هیچ راهی برای جلوگیری از اینکه دیگران بدانند شما از تلگرام استفاده می‌کنید، وجود ندارد. مشکل زمانی بزرگ‌تر می‌شود که شما از این حساب‌ها با این ویژگی برای یک نهاد ثالث استفاده می‌کنید. به‌طور مثال، بسیاری از آژانس‌های اطلاعاتی این نوع از برنامه‌ها را به‌عنوان عامل خطر در نظر می‌گیرند. در حقیقت وقتی شما می‌خواهید از حریم خصوصی خود حفاظت کنید آن‌ها فکر می‌کنند شما اطلاعاتی برای مخفی کردن دارید.

باید به این نکته نیز اشاره کنیم که تنها پیام‌رسان تلگرام نیست که دارای این مشکل حریم خصوصی است چرا که سایر پیام‌رسان‌ها نیز از این ویژگی برای متصل کردن شما با دوستانتان استفاده می‌کنند. سایر پیام‌رسان‌ها مانند اسکایپ نیز این ویژگی را دارند. تفاوتی که بین تلگرام و سایر پیام‌رسان‌ها وجود دارد این است که شما انتظار دارید به‌دلیل رمزنگاری که تلگرام برای شما فراهم می‌آورد، از سطح بالایی از حریم خصوصی برخوردار شوید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

تلگرام ملحق شدن شما به این پیام‌رسان را به کلاه‌برداران اطلاع می‌دهد