تلگرام، اولین انتخاب داعش به‌عنوان بستر ارتباطی

برنامه‌ی پیام‌رسان تلگرام به اولین انتخاب اعضای داعش تبدیل شده و استفاده از آن به‌طور عجیبی از سایر رسانه‌های اجتماعی همچون توییتر پیشی گرفته است.

اگر می‌خواهید از فعالیت‌های داعش باخبر باشید، باید بدانید که امروزه تلگرام کانال ارتباطی اصلی داعش برای تبلیغات است. در چند وقت اخیر استفاده از پیام‌رسان‌های مبتنی بر رمزنگاری در بین گروه‌های تروریستی افزایش یافته و اینک داعش نیز بیش از پیش از تلگرام استفاده می‌کند. این موضوع استفاده از سایر شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر را تحت‌الشعاع قرار داده است.

شبکه‌های اجتماعی تلاش می‌کنند تا محتوای ارسال شده توسط گروه‌های داعشی را مسدود کنند و می‌خواهند تبلیغات برخط این گروه را متوقف نمایند.
توییتر بستن صدها هزار حساب کاربری به دلیل نقض سیاست‌های خشونت افراطی را ادامه می‌دهد. در شهریور ماه توییتر یک پست وبلاگی را منتشر کرد که نشان می‌داد از سال گذشته این شرکت نزدیک به ۳۶۰ هزار حساب کاربری با محتوای تروریستی را مسدود کرده است.

در هفته‌های قبل از حادثه‌ی برلین، تحلیلگران اطلاعاتی مشاهده کردند در کانال‌های تلگرام منتسب به گروه‌های داعشی، پیام‌هایی برای جذب داوطلبان و دعوت به قانون‌شکنی و کشتار به اشتراک گذاشته شده است.
یکی از دلایل استفاده‌ی گسترده‌ی داعش از تلگرام این است که این شرکت اقدامات سرکوب‌گرانه‌ی جدی را علیه فعالیت‌های داعش انجام نمی‌دهد. گروه‌های داعشی و القاعده در شبه جزیره‌ی عربستان چندین کانال تلگرامی را راه‌اندازی کردند و اعضای این گروه‌های تروریستی می‌توانند به‌طور امن با هم در ارتباط باشند.

کانال «ناشر» یکی از کانال‌های مربوط به داعش است که به چند زبان خبرهایی را در تلگرام منتشر می‌کند. به گزارش محققان برنامه‌ی تلگرام به عنوان یک بستر ارتباطی برای گروه‌های تروریستی گوی سبقت را از توییتر ربوده است. استفاده از تلگرام برای تروریست‌های داعشی آسان بوده و این برنامه گزینه‌های مختلفی برای ارتباطات عادی و رمزنگاری‌شده را ارائه می‌دهد.
یک بار دیگر، داعش قابلیت‌های خود در تغییر روش‌ها را نشان داد و ثابت کرد چگونه با استفاده‌ی حداکثری از فناوری، نظارت بر فعالیت‌هایش را به حداقل رسانده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.