پس از یک سال ناامید کننده، جایگاه گوشی‌های هوشمند لینوکس کجاست؟
سال ۲۰۱۵ سالی امیدوارکننده برای گوشی‌های هوشمند لینوکس به نظر می‌آمد. در ابتدای سال امید زیادی برای این گوشی وجود داشت.
قولی که برای ورود اوبونتو لمسی به بازار داده شده بود در ابتدای سال بسیار جذاب به نظر می‌رسید. گوشی‌هایی با سامانه‌عامل Firefox وارد بازار شده بودند و ظاهراً آینده روشنی در انتظار آنها بود، شرکت جولا (Jolla) برای سامانه‌عامل جدید خود بر پایه لینوکس دورخیز می‌کرد و به دنبال آن بود تا آن را با یک تبلت پر زرق و برق روانه بازار کند.
سپس در کنفرانس موزلاندو mozlando در سه‌شنبه هشتم دسامبر موزیلا اعلام کرد که دیگر با سایر شرکت‌ها برای انتشار تلفن‌های همراه مبتنی بر سامانه‌عامل فایرفاکس کار نخواهد کرد. موزیلا در بیانیه زیر که به وسیله شبکه TechCrunch انتشار یافته است می‌گوید: «سامانه‌عامل فایرفاکس قابلیت انعطاف خود را در فضای وب از پایین‌ترین رده تلفن‌های هوشمند تا تلویزیون‌های اچ دی ثابت کرده است. با این حال ما نمی‌توانیم بهترین تجربه کاربری را به مشتریان خود عرض کنیم و در نتیجه عرضه تلفن‌های هوشمند مبتنی بر سامانه‌عامل فایرفاکس را از طریق شرکت‌های طرف قرارداد متوقف می‌کنیم.»
این مطلب قطعاً خبر غم‌انگیزی برای کسانی است که به دنبال یک سامانه‌عامل رایگان و واقعاً متن‌باز برای تلفن‌های هوشمند می‌گردند، می‌باشد.
اما هجوم خبرهای بد به اینجا ختم نمی‌شد. جولا که شرکتی پشت سامانه‌عامل متن‌باز Sailfish است دچار مشکلات جدی شده است، که موجب اخراج کارمندان این شرکت گردیده است. اکنون این شرکت بر طبق گفته آنتی سارنیو (رئیس هیئت مدیره جولا) «برای زنده ماندن می‌جنگند.»
و بعد نوبت به اوبونتو می‌رسد، که دستگاه‌هایی را برای اروپا توزیع کرده است و درصدد ارسال دستگاه‌هایی به بازار آمریکای شمالی است. اما بیایید با خودمان صادق باشیم، حتی اگر اوبونتو لمسی در آمریکای شمالی نیز موجود شود، اهمیتی برای آن خواهد داشت؟ افراد کمی در اروپا هستند که دارای دستگاه‌های لمسی اوبونتوی اولیه هستند و نمی‌شود تصور کرد که یکی از آنها از این دستگاه‌ها به عنوان دستگاه اصلی خود استفاده کند. (اغلب آنها دارای تلفن‌های اندروید و نظایر آن به عنوان دستگاه اصلی هستند.)
اکنون می‌بینیم که سال ۲۰۱۵ به آرامی به پایان می‌رسد، در حالی‌که چشم‌انداز کمتری برای توسعه‌ی گوشی‌های هوشمند لینوکس نسبت به ابتدای سال مشاهده می‌شود. به نظر می‌رسد که نیروی محرکه در رقابت برای ایجاد بستری برای توسعه تلفن‌های هوشمند مبتنی بر لینوکس از دست رفته است.
کمپین سرمایه‌گذاری جمعی برای توسعه و توزیع تلفن اوبونتو اِج را به یاد بیاورید. این گوشی هوشمند نهایی برای سامانه‌عامل لینوکس طراحی شده بود که با نهایت قابلیت تطبیق‌پذیری عمل می‌کرد (با تبدیل شدن به یک دستگاه رومیزی لینوکس و اتصال آن به صفحه‌ی نمایش). اما این کمپین هرگز به هدف جلب سرمایه‌گذاری خود نرسید. هرچند که موفق شد نزدیک به ۱۳ میلیون دلار سرمایه جذب کند.
از آن زمان یعنی تابستان سال ۲۰۱۳ تا کنون دو و نیم سال گذشته است.
سال ۲۰۱۶ ما را به کجا خواهد برد؟ آیا خواهیم دید که اوبونتو لمسی از توزیع و پشتیبانی گسترده‌تری برخوردار خواهد شد؟ آیا شرکت جولا به حیات خود ادامه خواهد داد؟ آیا دیگر شرکت‌ها و سازمان‌ها با دستگاه‌های مبتنی بر سامانه‌عامل لینوکس ما را شگفت زده خواهند کرد؟

منبع: asis

تلفن‌های همراهِ هوشمند لینوکس و یک گام به عقب در سال ۲۰۱۵