یکی از کارمندان سابق موتور جست‌وجوگر روسی یاندکس، اقدام به سرقت کد منبع و الگوریتم‌های کلیدی وب‌گاه موتور جست جو نمود و در تلاش بود تا با فروش آن‌ها در بازار سیاه، به ایده‌ی خود جامه‌ی عمل بپوشاند.
براساس گزارشات دریافتی از نشریه‌ی روسی کمرسنت، دمیتی کروبوف نرم‌افزاری موسوم به آرکادیا را از کارگزارهای یاندکس بارگیری کرد.این برنامه شامل اطلاعات بسیار بحرانی و مهمی همچون ،کد منبع و تعدادی از الگوریتم‌های کلیدی موتور جست‌و‌جوگر آن می‌باشد.
سپس کروبوف اقدام به فروش کدهای مسروقه به یک خرده‌فروش الکترونیکی به نام ان‌آی‌ایکس (NIX)که دوست کاری وی بود نمود و به دنبال خریداران احتمالی در بازار زیرزمینی بوده است.

اما مسئله‌ی اصلی چیست؟
جالب‌ترین قسمت داستان این است که، کروبوف تنها مبلغی معادل ۲۵هزار دلار و ۲۵۰۰۰۰ روبل (به ارزش ۲۹ هزار دلار) برای کد منبع و الگوریتم های یاندکس درخواست نمود در حالی که ارزش واقعی آن‌ها میلیاردها روبل، حدوداً معادل ۱۵ میلیون دلار است.
اما، کروبوف قبل از انجام هرگونه معامله، توسط سرویس امنیتی فدرال روسیه بازداشت شد.
اگر او موفق شده بود، کد سرویس مرکزی یاندکس به شکل آزادانه در فضای اینترنت قرار می گرفت و منجر به نتایج وخیمی برای شرکت می‌گشت.
طبق گزارشات، دادگاه علنی کروبوف در اوایل ماه حاضر تشکیل شد و اوبه اتهام تصرف غیرقانونی و هم چنین اختلال در اسرار محرمانه‌ی تجاری ، به دو سال حبس تعلیقی متهم گردید.
نماینده‌ی شرکت یاندکس در دادگاه بیان نمود: «برنامه‌ی آرکادیا که قسمت کلیدی از شرکت می‌باشد، مستقیماً بر روی موتور جست‌وجوی یاندکس تأثیرگذار بود و از منابع اولیه‌ی تأمین درآمد شرکت است.
یاندکس مشهورترین موتور جست‌وجوی روسی و رقیب بزرگی برای شرکت گوگل به حساب می‌آید.
سهم این شرکت در کلیه‌ی جست‌وجوهای صورت‌گرفته داخل روسیه در ماه نوامبر به حدود ۵۷ درصد رسید این در حالی است که سهم موتور جست‌وجوگر گوگل ۳۵.۲ درصد بود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

تلاش برای فروش کد موتور جست‌وجوگر یاندکس به مبلغ ۲۹ هزار دلار