همان‌طور که در هفته گذشته در صدر اخبار مشاهده شد، انگلستان با رأی شهروندان این کشور از اتحادیه اروپا خارج شد. به همین دلیل نیز دور از انتظار نیست که این تصمیم تأثیراتی را در حوزه امنیت فضای مجازی این کشور بگذارد.
حقیقت پشت پرده خروج انگلستان از اتحادیه اروپا که با رأی مردم و پس از ۴۳ سال رخ داد، باعث شده است که بسیاری از افراد نگران کاهش ارزش پوند، واحد پول این کشور شده و همچنین نسبت به افزایش هزینه‌های برقراری امنیت نیز نگرانی‌هایی وجود دارد. لیونل باربار، دبیر مجله Financial Times‌ دراین‌باره معتقد است که در پنجاه سال آینده، ممکن است انگلستان شاهد رکود اقتصادی باشد که ناشی از فشارهای مالی اقتصادی پس از این تصمیم تاریخی است.
در این رابطه، به نظر می‌رسد که با توجه به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، مسئله امنیت مجازی برای این کشور مسئله مهمی به شمار بیاید. این حوزه همواره یکی از مسائل مهم بوده و اکنون برخی افراد نگران‌اند که جرائم فضای مجازی به دلیل این تصمیم انگلستان افزایش یابد. برای مثال، اگر قوانین موجود در حوزه انتشار اطلاعات به‌صورت متناوب مورد بازبینی قرار نگیرند، خطر تعرض به این قوانین وجود خواهد داشت. این قوانین همواره از سوءاستفاده‌های ممکن در این حوزه جلوگیری می‌کنند.
این تصمیم همچنین ممکن است روی توانایی اداره‌ها و آژانس‌های مرتبط با امنیت شهروندان در حوزه حملات مجازی تأثیرگذار باشد. در حال حاضر انتظار این می‌رود که به دلیل این تصمیم، جرائم مجازی افزایش پیداکرده و فعالیت‌های انتشار اطلاعات نیز کاهش پیدا کند. همچنین دور از انتظار نیست که این مسئله روی استخدام افراد حرفه‌ای و فنی در بخش‌های نظارتی شرکت‌ها تأثیر بگذارد.
در این زمینه، یک آیین‌نامه با نام آیین‌نامه محافظت از اطلاعات عمومی تنظیم ‌شده است تا به‌ واسطه آن قوانین مربوط به کشورهای اروپایی به صورت پیوسته به‌روزرسانی شده و از این راه قوانین موجود یکپارچه‌تر و مناسب‌تر شوند. قوانین جدید نیز در مورد دسترسی افراد و یا شرکت‌های عادی به اطلاعات، سخت‌گیرانه‌تر عمل خواهند کرد. علاوه بر این، نماینده عالی‌رتبه اطلاعات در اتحادیه اروپا نیز انگلستان را ملزم به رعایت آیین‌نامه محافظت از اطلاعات عمومی خواهد کرد.
علاوه بر این مسائل، بخش‌نامه امنیت و شبکه اتحادیه اروپا نیز نقش مهمی در برقراری امنیت دارد. البته باید توجه داشت که این بخش‌نامه به‌عنوان یک آیین‌نامه تنظیم و طراحی نشده است و بنابراین هر کشور عضو اتحادیه باید با مطرح کردن این بخش‌نامه در بخش‌های اجرایی کشور، آن را به‌صورت یک آیین‌نامه ابلاغ کند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌طورکلی ۲۱ ماه زمان دارند بخش‌نامه‌های مربوط را به در قالب آیین‌نامه به بخش‌های مختلف ابلاغ کرده و همچنین ۶ ماه زمان دارند با بررسی خدمات و بخش‌های لازم، خطرات مجازی موجود را کاهش دهند.
اولین حمله مرتبط با این موضوع در روز دوشنبه مشاهده شد. در این حمله، درخواست اینترنتی انگلستان مبنی بر انجام دوباره همه‌پرسی به سرقت رفته و بیش از ۷۷ هزار رأی به آن اضافه شد. همچنین تعداد ویزاهای مربوط به شهروندان غیر انگلیسی که در انگلستان زندگی می‌کنند، خود باعث بروز نگرانی‌ها و ابهام شده است، زیرا این میزان تأثیر بالایی در این درخواست داشته است.
مسئله مهم دیگر مسئله جرائم سازمان‌یافته است که ممکن است در چنین شرایطی، وقوع آن افزایش پیدا کند. در این مورد، لایحه امنیت مجازی اتحادیه اروپا که پس از ساخت مرکز جرائم فضای مجازی اتحادیه اروپا اهمیت دوچندان یافت، به بحث محافظت مجازی از اتحادیه اروپا می‌پردازد. انگلستان از زمان جدایی از اتحادیه اروپا وقوع چنین مشکلاتی را در حوزه مجازی پیش‌بینی می‌کرد. در این رابطه احتمال این وجود دارد که اتحادیه اروپا و انگلستان در مورد سیاست‌های قانونی امنیت مجازی به توافق رسیده و همکاری کنند. بی‌شک در این توافق، بخش‌های انتشار اطلاعات و همچنین استفاده مشترک از دارایی‌ها باید بیش از دیگر بخش‌ها مورد توجه قرار گیرند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

تغییر سیاست‌های موجود در زمینه امنیت مجازی، تصمیمی لازم و ضروری در پی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا