شبکه اجتماعی توییتر طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در سال گذشته ۳۶۰ هزار حساب فعال توییتری مربوط به گروه‌های تروریستی را غیرفعال کرده است. یکی از این گروه‌های تروریستی، داعش است که در دو سال گذشته شمار حساب‌های کاربری کاربران طرفدار آن ۴۵ درصد کاهش یافته است.

بسترهای فضای مجازی امروزه تبدیل به ابزارهای ارتقاءیافته و امتیازداری برای گروه تروریستی داعش و تبلیغات آن شده‌اند و اعضای سازمان‌های تروریستی با استفاده‌های گسترده از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر عکس‌ها و اخبار خود را به اشتراک می‌گذارند. در طرف مقابل، شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات با شناسایی و مسدود کردن حساب‌های مربوط به تروریست‌ها، به جنگ با این تبلیغات می‌روند.

توییتر یکی از فعال‌ترین و بهترین شبکه‌های اجتماعی برای این منظور است و این شبکه اجتماعی مجازی طی هفته جاری اعلام کرد که اقدامات گسترده‌ای را به منظور تعلیق حساب‌های مورد استفاده توسط این گروه افراطی ترتیب داده است.

توییتر در ادامه اقدامات خود صدها هزار حساب کاربری را به دلیل تخطی از قوانین این شبکه و انجام اقدامات افراطی مسدود کرده است. شایان‌ذکر است که این شبکه این اخبار را طی یک پست در وبگاه خود اعلام کرد. در این پست نوشته شده است: «در ابتدای سال جاری، اعلام شد که بیش از ۱۲۵ هزار حساب کاربری از اواسط سال ۲۰۱۵ میلادی به دلیل تخطی از قوانین و نشر اطلاعات خشونت‌گرایانه و طرفداری از تروریسم مسدود شدند.»

آماری که توییتر در مورد این اقدامات ارائه می‌دهد، دقیق هستند. این شبکه مجازی اعلام کرد که از ماه فوریه اقدام به مسدود کردن ۲۳۵ هزار حساب کاربری کرده و میزان تعلیق روزانه انجام‌شده از سال گذشته تاکنون ۸۰ درصد اعلام شده است. این شبکه طی اطلاعیه‌ای در این خصوص بیان کرد: «اقدامات توییتر برای مبارزه با کاربران خاطی پایان نیافته است و هم‌اکنون بیش از ۲۳۵ هزار حساب کاربری برای نقض قوانین و سیاست‌های اصلی توییتر در مورد طرفداری از تروریسم در ۶ ماه گذشته و پس از اطلاعیه ماه فوریه مسدود شده‌اند.»

شایان‌ذکر است که کارشناسان این شبکه اجتماعی پس از تعلیق ۳۶۰ هزار حساب کاربری تا اواسط سال ۲۰۱۵، شاهد افزایش قابل‌توجهی در فعالیت‌های تبلیغاتی در توییتر شدند. نکته مهم دیگری که قابل‌ذکر است این است که به طور قطع اقدامات این شبکه اجتماعی تأثیرات منفی را روی تعداد کاربران استفاده‌کننده از این شبکه خواهد گذاشت و بدیهی است که تعداد آن‌ها کاهش خواهد یافت و این شبکه به تازگی مورد بحث‌های مختلفی در مورد فعالیت‌های خود علیه تبلیغات گروه تروریستی داعش بوده است.

در این مورد باید یادآور شد که شبکه اجتماعی توییتر در میان شبکه‌هایی است که بارها توسط فعالان مدنی مربوط به قربانیان داعش برای مورد سوءاستفاده قرار گرفتن این شبکه به منظور تبلیغ و اقدامات تروریستی به صورت اینترنتی مورد انتقاد قرار گرفته است و کارشناسان امنیتی نیز بارها از اقدامات متقابل ناکافی این شبکه برای جلوگیری از فعالیت‌های گروه داعش در آن اعلام نارضایتی کرده بودند.

در سال ۲۰۱۵، کومی، رئیس پلیس FBI آمریکا علیه این شبکه مجازی به دلیل کمک به گروه تروریستی داعش از طریق کمک به فالورهای این گروه تروریستی، اعلام جرم کرد. وی در این خصوص در مذاکره با کمیته قضایی سنای آمریکا یادآور شد: «گروه تروریستی داعش با سوءاستفاده از شبکه توییتر حدود ۲۱ هزار عضو انگلیسی‌زبان جدید را جذب کرده است. این در حالی است که شبکه اجتماعی توییتر در این خصوص ضررهای زیادی را به صورت ناخواسته متحمل می‌شود و با کمک به این گروه تروریستی، زمینه‌های اقدامات جنایت‌کارانه این گروه را بیش از پیش فراهم می‌کند.»

همچنین نباید انکار کرد که شبکه توییتر علی‌رغم اقدامات گسترده خود علیه جلوگیری از نشر اقدامات تروریستی، با مجموعه‌ای از محدودیت‌های فنی در شناسایی خودکار پیام‌های تروریستی روبرو است. این شبکه مجازی طی یک پست اعلام کرد: «همان‌طور که در فوریه مطرح شد و دیگر شرکت‌ها و کارشناسان اذعان داشته‌اند، هیچ‌گونه ابزار قوی و الگوریتم جادویی برای شناسایی محتوای تروریستی در اینترنت وجود ندارد، اما توییتر تمام تلاش خود را برای استفاده از دیگر فناوری‌ها مانند ابزار اختصاصی مبارزه با هرزنامه به کار می‌گیرد و امید آن است که با گزارش‌های مردمی، موارد سوءاستفاده از حساب‌های کاربری شناسایی شوند. در حقیقت، در طول شش ماه گذشته،‌ این ابزار کمک شایانی را به شناسایی خودکار بیش از یک سوم حساب‌های تعلیق شده داشته‌اند. شبکه توییتر تلاش خود را خواهد کرد تا با استفاده از فناوری‌های موجود در کنار دیگر منابع اقدامات خود را تقویت کند و انتظار این می‌رود که پیشرفت‌های بیشتری در این زمینه حاصل شود و نتیجه این اقدامات نیز در گزارش‌های شفاف این شبکه اجتماعی در ابتدای سال ۲۰۱۷ برای تمامی کاربران بازگو خواهد شد.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

تعلیق بیش از ۲۳۵ هزار حساب کاربری توییتر مربوط به گروه تروریستی داعش در ۶ ماه گذشته
برچسب ها: