پس از به پایان رسیدن مهلت برای ارائه‌ی استراتژی امنیت سایبری آمریکا، در نهایت دونالد ترامپ مجموعه‌ای از دستورات اجرایی را امضاء کرد. ارائه‌ی چنین دستورالعملی از طرف انجمن‌های امنیتی پیش‌بینی می‌شد. در این مجموعه دستورات، نکات لازم برای برقراری امنیت بر روی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات آمریکا ارائه شده است.

در این دستورات می‌خوانیم: «رئیس جمهور مدیریت نهادهای اجرایی و اطلاعاتی را در زمینه‌ی حفظ امنیت در سازمان‌ها بر عهده داشته و مورد بررسی قرار خواهد داد. علاه بر این، به دلیل اینکه تصمیمات مدیریت خطر که توسط آژانس‌های اطلاعاتی اتخاذ می‌شود، می‌تواند تمامی شاخه‌های اجرایی و امنیت سایبری ملی را تحت تأثیر قرار دهد، ضروری است تا آمریکا در شاخه‌ای مجزا و در قالب یک سازمان مدیریتی به این تصمیمات نظارت داشته باشد.»

دونالد ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود قول داده بود در ۹۰ روز اول از شروع به کار دولتش، طرحی را برای حفظ امنیت سایبری در این کشور ارائه خواهد داد. انتظار می‌رفت این دستورات در اواخر ژانویه امضاء شود که بدون هیچ توضیحی به تعویق افتاد و اینک شاهد هستیم که توسط ترامپ به تصویب رسیده است. اینک پس از گذشت ۱۱۱ روز از ورود ترامپ به کاخ سفید، رئیس جمهور قول داده تا امنیت سایبری شهروندان آمریکایی را در یک مجموعه‌ی اجرایی تحت کنترل قرار دهد.

پس از امضای این دستورات، تمام سازمان‌های فدرال باید سند راهبردی مؤسسه ملی استاندارد و فناوری را اجرا کرده و پیشرفت خود را در ۹۰ روز آینده گزارش دهند هرچند این زمان ممکن است قابل حصول نباشد. پس از اینکه تمامی نهادها و آژانس‌ها گزارش‌های خود را ارسال کردند، وزیر امنیت داخلی و مدیر دفتر بودجه این گزارش‌ها را ارزیابی کرده و در ۹۰ روز بعدی گزارشی را برای رئیس جمهور آماده خواهند کرد. در این بخش همچنین باید راه‌حل‌های اجرایی برای حفظ امنیت در بخش‌های مختلف ارائه شود.

مسئله‌ای که این مجموعه دستورات را بیشتر شبیه به مدرسه کرده این است که هیچ کس نمی‌تواند از زیر بار گزارش نوشتن در برود. مدیر شورای فناوری آمریکا از هر کدام از سازمان درخواست خواهد کرد تا یک برنامه برای ترکیب زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در ۹۰ روز ارائه دهند. وزیر دفاع و مدیر اطلاعات ملی نیز باید یک برنامه برای حفاظت از سامانه‌های امنیت ملی و فناوری اطلاعات در یک ۱۵۰ روز دیگر آماده کنند.

پس از آن، وزیر امنیت داخلی، در کنار وزیر دفاع، دادستان کل، مدیر اطلاعات ملی و رئیس FBI باید مشخص کنند چگونه می‌توان زیرساخت‌های حیاتی آمریکا را تقویت کرد. در این مرحله نباید به این مسئله توجه شود که ۸۰ درصد از این سامانه‌ها متعلق به دولت نیستند. با این حال، این همه‌ی ماجرا نیست. گزارش‌های اضافی دیگری نیز با موضوعاتی همچون تهدیدهای ایجادشده توسط بات‌نت، تهدیدات نفوذگران در سامانه‌های الکترونیکی و یک راه برای امنیت در اینترنت برابر جلوگیری از اختلال، جعل، سرقت و احترام به حریم خصوصی باید تدوین و آماده شود. البته، به احتمال زیاد کسانی که مسئول تهیه‌ی این گزارش‌ها هستند صحنه را ترک خواهند کرد چرا که هیچ راه‌حلی برای این مشکلات در حال حاضر وجود ندارد.

در واقع آن چیزی که ترامپ با امضای این دستورات بدست آورده هیچ است. تنها کاری که با این دستور انجام خواهد شد، ارائه‌ی یک سری گزارش است که به احتمال زیاد خوانده نخواهند شد. هرکاری که ترامپ می‌خواهد انجام دهد برای آن یک مهلت ۶۰ یا ۱۵۰ روزه تعیین می‌کند. هرچند این کارها باید در بازه‌های زمانی تعیین‌شده انجام شود ولی بدیهی است که برخی کارها در طولانی مدت می‌تواند اثربخش باشد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ترامپ استراتژی امنیت سایبری را امضاء و تعداد بی‌شماری گزارش درخواست کرده است