۲سرویس مبارزه با انحصارطلبی فدرال روسیه (FAS) در حال بررسی است تا متوجه شود که آیا مایکروسافت به واسطه‌ی ویندوز ۱۰ در جایگاه خود در بازار تخطی کرده است یا خیر؛ در واقع این حرکت پس آن آغاز شد که شرکت مستقر در مسکوی کسپرسکی به دیده‌بان و مقامات اتحادیه اروپا شکایت کرد.
بنیان‌گذار شرکت ضدبدافزاری کسپرسکی، یوجین کسپرسکی، در پستی طولانی در وب‌لاگ خود استدلال کرد که مایکروسافت به‌ عمد و به وسیله‌ی ویندوز ۱۰ سازندگان برنامه‌های کاربردی شخص ثالث را دردسر انداخته است. وی بیان داشت که مایکروسافت مدت زمان لازم برای آزمون سازگاری با سامانه‌ی عامل جدیدش را از ۲ ماه به ۶ روز کاهش داده است.
در نتیجه به کاربران ویندوز ۱۰ اعلام هشدار شده که فقط از برنامه‌های مایکروسافت استفاده کنند، یا نرم‌افزارهای فروشگاه ردموند را برای کار خود انتخاب کنند، فروشگاهی که مایکروسافت با هر بار خرید کاربران از آن سودی به جیب می‌زند. علاوه بر این، هنگامی که کاربران مایکروسافت ویندوز ۱۰ را نصب می‌کنند، این سامانه‌ی عامل بسته‌های امنیتی را از کار می‌اندازد و ضدبدافزار Defender خودش را به جای آن بسته‌ها به اجرا درمی‌آورد و بسته‌های انتخابی کاربر را ناسازگار قلم‌داد می‌کند.
آناتولی گولومولزین، معاون FAS، گفت که زمان کوتاه اختصاص یافته به سازندگان نرم‌افزار و این حقیقت که مایکروسافت بسته‌ی امنیتی ویژه‌ی خودش را دارد، «مزایای غیرقابل توجیهی» را به ردموند اعطا می‌کند، و به همین خاطر است که سازمان تحت کنترل وی مشغول بررسی و کاوش اوضاع می‌باشد.
یوجین کسپرسکی ادعاهایی دیگری را نیز در خصوص ویندوز ۱۰ مایکروسافت مطرح کرد: او اشاره کرد که کاربران ویندوز ۱۰ فقط می‌توانند دو بسته را روی سامانه‌هایشان نصب و اجرا کنند: Defender و یک مورد دیگر. حتی در صورتی که شما Defender را از کار بیاندازید، این نرم‌افزار گاهی اوقات خود را به تکاپو می‌اندازد و نتایج را به کاربر نمایش می‌دهد تا وی را ترغیب به تجدید نظر در نرم‌افزار مورد استفاده‌اش نماید.
کسپرسکی گفت: «با وجود این‌که مایکروسافت به آرامی در حال از میان برداشتن صنعت مستقل امنیت است، اما ما تنها نهادی هستیم که قد علم کرده‌ایم و می‌خواهیم انتقادهای خود را علناً ابراز کنیم.»
«ده‌ها شرکت دیگر نیز وجود دارند که ظاهراً از این وضعیت بسیار ناراضی هستند، آ‌ن‌ها این نارضایتی خود را فقط در گروه‌های غیررسمی بیان کرده‌اند، جایی که حرف‌های درست و حسابی زیادی در آن نقل می‌شود اما در عمل هیچ کاری صورت نمی‌گیرد.»
مایکروسافت در این رابطه هیچ اظهار نظری نکرده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

تحلیل کسپرسکی در مورد ویندوز ۱۰ روسیه را به این سامانه‌ی عامل بدگمان کرده است