آمازون در حرکتی معکوس، و در یک تصمیم‌گیری عجیب، رمزگذاری را از دستگاه‌های تبلیت خود با سامانه‌‌ی عامل Fire OS ۵ حذف کرده بود اما در پایان هفته اعلام کرد که پشتیبانی از رمزگذاری مشتریان در بهار امسال دوباره بر خواهد گشت.
این حرکت در پی آن صورت گرفت که مشتریان آمازون و فعالان حریم خصوصی، خشم خود را از تصمیم این شرکت برای حذف رمزگذاری از تبلت‌های Fire که نسخه‌ای از سامانه‌ی‌ عامل آمازون به نام Fire OS ۵ را اجرا می‌کردند، اعلام کردند.
جرمی گیلوا، یکی از کارمندان بخش فن‌آوری بنیاد الکترونیک Frontier می‌گوید: «من خوشحالم که آمازون دوباره سیاست خود را تغییر داد. من فکر می‌کنم که آن‌ها در مرحله‌ی اول، تصمیمی ضعیف را اتخاذ کرده بودند، و از این‌که آن‌ها فوراً دوباره قابلیت‌های امنیتی را احیاء کردند،‌ خیالم آسوده شد.»
هفته‌ی گذشته، آمازون اعلام کرد که پشتیبانی از رمزگذاری حذف خواهد شد، چرا که کاربران از آن استفاده نمی‌کنند. آمازون گفت که رمزگذاری یکی از قابلیت‌های «تجاری» ارائه‌شده است که این شرکت می‌خواهد آن را حذف کند.
کارشناسان امنیتی،‌ به شرکت آمازون اعتراض کردند و اعلام کردند که این حرکت آمازون موجب شده است که اکنون تبلت‌های آن از امنیت کمی برخوردار باشند، و دیگر برای ذخیره‌ی اطلاعات شخصی و اعتبارنامه‌های رایانامه، شماره‌ی کارت‌های اعتباری و دیگر اطلاعات حساس تجاری امنیت ندارند. مشتریان آمازون در شبکه‌های اجتماعی پیام‌هایی را برای مدیران آن ارسال کردند و به این حرکت اعتراض کردند.
آمازون، روز بعد در یک پاسخ کوتاه اعلام کرد که تصمیم خود را تغییر داده است و در اطلاعیه‌ای برای رسانه‌ها نوشت:‌«ما گزینه‌ی رمزگذاری کامل حافظه را در به‌روزرسانی بهار سامانه‌ی‌ عامل Fire OS باز خواهیم گرداند.»
آمازون به درخواست ما برای توضیح در این‌باره پاسخ نداده است و این‌که چرا این تغییرات را اعمال نموده است. علاوه بر این نوع برنامه‌ی رمزگذاری دوباره‌ی آمازون که قرار است در تبلت‌های آن پیاده شود، مشخص نیست.
گیلوا می‌گوید که به احتمال زیاد این چرخش در تصمیم‌گیری دوباره برای رمزگذاری، در پی واکنش شدید عمومی و پشتیبانی از اپل در حمایت از اف‌بی‌آی رخ داده است.
آمازون از مفهوم سطح رمزگذاری قوی پشتیبانی می‌کند. آمازون به شرکت‌های دیگری چون گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت پیوسته است که به عنوان «دوستان دادگاه» با پشتیبانی از اپل در بیانیه‌ای اعلام کردند: «با پشتیبانی از اپل ما از مشتریانی حمایت می‌کنیم که برای حفاظت و امنیت از داده‌های کاملاً شخصی خود به ما تکیه می‌کنند.»
گیلوا می‌گوید: «حدس من این است که آمازون رمزنگاری را دوباره به دستگاه‌های خود برگردانده است تا هم‌بستگی خود را با سایر جوامع فن‌آوری نشان دهد و اعلام کند که رمزگذاری قابلیت بسیار مهمی است.»
بحث بر سر رمزگذاری دستگاه‌ها روز به روز شدت پیدا می‌کند. در پایان هفته، کریگ فدریگی، رئیس بخش نرم‌افزار اپل، در روزنامه‌ی واشنگتن‌پست نوشت که تهدیدهای اف‌بی‌آی سطح امنیت دستگاه‌های تلفن همراه را به روزگار اولیه‌ی آن‌ها باز می‌گرداند. فراتر از خبرهای مربوط به رمزگذاری آمازون و اپل در آمریکا، پارلمان فرانسه رأی داده است که مجازات‌هایی علیه آن دسته از سازندگان تلفن‌های همراه در نظر می‌گیرد که از ارائه‌ی داده‌های رمزگذاری‌شده روی گوشی‌های همراه، در تحقیقات تروریستی امتناع می‌کنند.
این لایحه ۳۸۵ هزار دلار جریمه و پنج سال زندان را برای شرکت‌های خصوصی و مدیران آن‌ها در نظر گرفته است که از کمک به مقامات برای دسترسی به داده‌های ذخیره‌شده روی گوشی‌هایی که به وسیله‌ی رمزگذاری حفاظت می‌شوند، خودداری می‌کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

تجدید نظر آمازون در مقوله‌ی حذف رمزگذاری