به‌روز‌رسانی سامانه‌ی هسته‌ای Trident انگلیس و آمریکا به منظور افزایش امنیت سایبری

به نظر می‌رسد نگرانی‌هایی در مورد امنیت موشک هسته‌ای ترایدِنت (Trident) متعلق به برنامه‌ی تسلیحات هسته‌ای انگلیس موجب شده است به‌روز‌رسانی‌هایی برای محافظت از حملات سایبری احتمالی روی این موشک اعمال شود.
در گزارش منتشر شده توسط وزارت دفاع آمریکا در ژانویه‌ی ۲۰۱۳ (دی ماه ۱۳۹۲)، این وزارت‌خانه تاکید کرده است که آمریکا و متحدانش نمی‌توانند تضمین کنند که سامانه‌ی موشکی ترایدنت بتواند در مقابل یک حمله‌ی سایبری پیچیده مقاومت کند. این حمله می‌تواند یک حمله‌ی بسیار پیچیده‌ی سایبری باشد که دشمن همه‌ی توان نظامی و اطلاعاتی خود را در آن به کار گرفته است.
نگرانی این است که ارتش و پیمان‌کاران آن اهداف بسیار مهمی برای مهاجمان سایبری به خصوص مهاجمان سایبریِ حمایت شده از طرف سایر دولت‌ها هستند. اگرچه سامانه‌ی موشکی ترایدنت در یک محیط ایزوله‌است و ارتباط مستقیمی با دنیای برخط و اینترنت ندارد، اما این به این معنی نیست که فرصتی برای آلوده‌سازی این سامانه‌نیست. به طور مثال وقتی زیردریاییِ حمل کلاهک هسته‌ای برای به‌روز‌رسانی متوقف می‌شود،‌ فرصت کافی برای نفوذ به این سامانه وجود دارد.
نگرانی دیگر در مورد سرقت اطلاعات مربوط به این سامانه است، اطلاعاتی در مورد نحوه‌ی عملکرد این سامانه و بازدارندگی هسته‌ای که ممکن است اطلاعات بسیار جالبی برای نفوذگران باشند.
بنابراین خیلی بعید نیست که یک درایو USB آلوده به بدافزار توسط یکی از کارمندانِ در نهایت موجب بروز اتفاق هولناکی شود.
به گزارش بلومبرگ همه‌ی این نگرانی‌ها منجر شده است که قراردادی با شرکت امنیت سایبریِ انگلیسیِ BAE Systems منعقد شود که به موجب آن این شرکت موظف است امنیت سامانه‌های موشکی ترایدنت مستقر در آمریکا و انگلیس را افزایش دهد.
موشک‌های هسته‌ای ترایدنت، سامانه‌های مستقلی هستند و اتصال دائمی با شبکه‌ی اینترنت ندارند و در اصطلاح air-gapped شده‌اند. همین مسائل باعث می‌شود احتمال آلودگی آن‌ها کم‌تر و فرآیند افزایش امنیت این سامانه‌ها با سرعت بیش‌تری انجام شود.
البته این مسئله را هم باید در نظر گرفت که اینترنت تنها منبع حملات سایبری نیست و این سامانه‌ها هم‌چنان در خطر هستند.
به نظر می‌رسد پس از اتفاقات هسته‌ای که چند سال گذشته در نظنز رخ داد، و این‌که هیچ روش دفاعی قبل از حمله مستقر نشده بود، آمریکا و انگلیس تصمیم دارند سامانه‌های هسته‌ای خود را دست‌کم تا حد ممکن از لحاظ امنیتی تجهیز نمایند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.