بنیانگذار یک بانک برخط زیرزمینی به ۲۰ سال زندان محکوم شد

بنیانگذار یک بانک زیرزمینی که ادعا می‌شود میلیاردها دلار پول را برای مجرمان پولشویی کرده است، روز جمعه به ۲۰ سال زندان محکوم شد.
آرتور بودوسکی، ۴۲ ساله، برای تبانی جهت ارتکاب پولشویی در ۲۰ ژانویه، سه روز قبل از شروع دادگاه برنامه‌ریزی شده وی در نیویورک، تفهیم اتهام شده بود.
همچنین او به پرداخت مبلغ ۵۰۰ هزار دلار به وسیله قاضی ایالتی دنیس کوت محکوم شد و در ضمن آن اعلام شد که، دنیس کوت هیچگونه «ندامت واقعی» از کرده‌ی خود ابراز نکرده است.
معاون دادستان بخش کیفری دادگستری لسلی کالدول در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این حکم قابل‌توجه که امروز صادر شد نشان می‌دهد که پول‎شویی از طریق ارزهای مجازی نیز هنوز به عنوان پول‎شویی شناخته می‌شود و جرائم اینترنتی هنوز به عنوان جرم تلقی می‌شوند».
دادستان ایالت جنوبی نیویورک آمریکا پریت بارارا می‌گوید: «بنیانگذار Liberty Reserve به نام آرتور بودوسکی،‌ یک امپراتوری دیجیتال ارز راه‌اندازی کرده بود و از این طریق در مقیاس گسترده‌ای پولشویی را برای مجرمان در سراسر جهان آسان می‌نمود».
دادستان‌ها می‌گویند که Liberty Reserve مستقر در کاستاریکا از یک ارز دیجیتال جایگزین استفاده می‌کرد که به مجرمان سایبری در سراسر جهان برای توزیع، ذخیره پول و پول‎شویی در فعالیت‌های غیرقانونی خود کمک می‌کرد.
مقامات می‌گویند که این شرکت به عنوان یک «مرکز مالی»‌ برای کاربران طرح‌های پونزی Ponzi، قاچاقچیان کارت‌های اعتباری، سارقان هویت، نفوذگران و دیگر مجرمان کار می‌کرده است.
وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید که این سامانه از سال ۲۰۰۵ فعال بود تا اینکه در سال ۲۰۱۳ بسته شده است. از آن زمان Liberty Reserve بیش از ۵.۵ میلیون حساب کاربری داشته که ۶۰۰ هزار مورد آن در ایالات متحده بوده است. به طور کلی، بیش از ۷۸ میلیون تراکنش ملی به ارزش بیش از ۸ میلیارد دلار در این بانک صورت گرفته است.
مکانسیم تبادلات مالی دیجیتال، که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا هویت خود را پنهان کنند، شبیه به بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است.
بودوسکی که در می ۲۰۱۳ در اسپانیا دستگیر شد، شهروندی ایالات متحده را لغو کرد و تابعیت کاستاریکایی گرفت تا از تعقیب جزایی مصون بماند.
در بخشی از شرایط درخواست خود، بودوسکی اعتراف کرد که مابین ۲۵۰ تا ۵۵۰ میلیون دلار پول را که به حساب‌های بانک Liberty Reserve در آمریکا مربوط بوده را برای مجرمان پول‎شویی کرده است.
شش نفر دیگر مربوط به قضیه Liberty Reserve نیز با اتهاماتی مواجه شده‌اند که فعالیت پلیس و مقامات قضایی در ۱۷ کشور دنیا برای دستگیری آنها لازم بوده است.
ماکسیم چوکارف و مارک مارویلف، شرکای بودوسکی بودند که به جرم خود اعتراف کرده و به ترتیب به سه و پنج سال زندان محکوم شدند. دو نفر دیگر در ۱۳ ماه می محکوم شدند در حالیک‎ه دو نفر دیگر هنوز باقی مانده‌اند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.