بررسی ۶ میلیارد برنامه اندروید توسط گوگل به صورت روزانه

گوگل می گوید که به صورت روزانه، شش میلیارد برنامه را روی گوشی‌های همراه هوشمند سراسر جهان بررسی کرده و به دنبال برنامه‌های آسیب‌رسان می‌گردد. این برنامه‌ها در لغت‌نامه شرکت گوگل تحت عنوان برنامه‌هایی شناخته می شوند که پتانسیل مخرب بودن را دارند.
این مطلب در گزارش سالیانه گوگل درباره امنیت زیر ساخت اندروید آمده ‌است.
طی این گزارش گوگل اشاره کرده ‌است که در این بررسی، به صورت روزانه ۴۰۰ میلیون دستگاه موبایل پویش می‌شود؛ با این حال مشخص نشده که بررسی امنیتی به شکل خودکار انجام می شود یا از سوی کاربر صورت می گیرد و یا ترکیبی از هردوی آن‌ها است.
به طور کلی دورنمای امنیتی دستگاه‌های اندروید تفاوت چندانی با گذشته نکرده ‌است. سال گذشته هم گوگل گفته بود که تعداد گوشی‌های همراه آلوده، «کمتر از یک درصد» است.
درحالی که طبق این گزارش گوگل می گوید در سال ۲۰۱۶، برنامه های آسیب رسان تنها روی ۰٫۱۵ درصد از دستگاه های اندرویدی متصل به فروشگاه نرم‌افزاری گوگل (گوگل پلی) نصب شده‌اند. با این حال اگر تمام محیط گوشی‌های اندرویدی و نیز کاربرانی که از فروشگاه‌های اندرویدی شخص ثالث استفاده می کنند را در نظر گیریم، تعداد موبایل های آلوده به ۰٫۵درصد می‌رسد.
حتی اگر طبق این گزارش سالیانه میزان آلودگی دستگاه‌های اندرویدی به برنامه‌های آسیب‌رسان، تفاوت چندانی با سال گذشته نداشته باشد، بازهم گوگل نشان‌ داده ‌است سعی خود را برای پیدا کردن راه حل های امنیتی برای مقابله با تهدیدهای جدید می‌کند. در این گزارش آمده است گوگل در سال گذشته تلاش‌هایی از جمله بررسی درخواست‌های دسترسی برنامه‌ها و رمزنگاری کامل دیسک را انجام داده‌ است. در ماه ژوئن سال گذشته نیز ، گوگل از محققان امنیتی خواست تا ضمن رقابت با یکدیگر، به دنبال اشکال‌‌های زیرساخت اندروید باشند. گفته می شود در این رویداد حدود ۱۰۰ اشکال امنیتی به گوگل گزارش شد و رقم ۲۰۰ هزار دلار به عنوان جایزه به این محققان امنیتی تعلق گرفت.
علاوه بر این موارد، ویژگی «سطح وصله امنیتی اندروید» نیز در اندروید نسخه مارشمالو (نسخه ۶) فراهم شده‌است تا کاربران درباره وضعیت دستگاه تلفن‌همراهشان اطلاعات بیشتری داشته‌ باشند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.