٪۶۶ مصرف‌کنندگان در اروپا می‌خواهند تا از دستگاه‌های بیومتریک برای پرداخت آسان‌تر و امن‌تر استفاده کنند. این مطلب نتیجه‌ی تحقیقاتی است که به‌وسیله‌ی شرکت Visa انجام شده است. بیش از ۱۴۰۰۰ نفر از مردم در کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان، اسپانیا، سوئد و انگلستان در این پژوهش مورد پرسش قرار گرفته‌اند.
علاوه بر این، ٪۷۵ از افراد عقیده داشتند که استفاده از بیومتریک به‌عنوان عامل دوم در دستگاه‌های پرداخت موجب افزایش امنیت خواهد شد.
جاناتان واکس مدیر اجرایی Innovation Partnership در Visa Europa می‌گوید: «یکی از چالش‌ها برای استفاده از وسایل بیومتریک مواردی است که این قابلیت، تنها شکل احراز هویت است. این کار موجب وضعیت مثبت کاذب و یا منفی کاذب می‌شود، چراکه برخلاف پین که یا به ‌صورت درست و یا به‌ صورت نادرست وارد می‌شود، بیومتریک یک اندازه‌گیری دودویی نیست بلکه بر پایه‌ی احتمال انطباق صورت می‌گیرد. بیومتریک هنگامی به بهترین شکل عمل می‌کند که در کنار سایر عوامل نظیر فناوری‌های مکانی یا روش‌های احراز هویت اضافی به کار گرفته شود».
احراز هویت با اثر انگشت یکی از موارد بیومتریک مورد علاقه است که درجه‌ی تأیید ۵۳ را به همراه دارد. در پی آن ترکیب کلمه عبور و عامل بیومتریک ۲۹ درصد و بررسی شبکه چشم ۲۳ درصد و تشخیص چهره ۱۵ درصد دارای درجه تأیید هستند. قابل‌ ذکر است که بیومتریک ارائه‌ شده همگی می‌توانند در دستگاه‌های تلفن همراه نظیر گوشی‌های هوشمند به کار گرفته شوند و درواقع می‌توانند امتیازات خاصی را برای مصرف‌کننده داشته باشند.
ریچارد لک مدیر فروش شرکت گیگیا می‌گوید که روند رو به رشد پذیرش بیومتریک تعجب‌آور نیست. «گزارشی هم که می‌گوید بیش از نیمی از مصرف‌کنندگان اروپایی تمایل دارند تا از فناوری‌های بیومتریک در هنگام پرداخت‌های خود استفاده کنند نیز جای تعجب ندارد. مصرف‌کنندگان اروپایی به ما می‌گویند که در حال کشمکش برای یادآوری به‌ طور متوسط بیش از ۱۰۰ رمز عبور در زندگی و فعالیت‌های خود هستند».
مدیر اجرایی شرکت مشاوره‌ی بیومتریک و تلفن همراه Goode Intelligence گفته است: «که نشانه‌های دیگری نیز وجود دارند که نشان می‌دهند چگونه این شکل کاملاً شخصی احراز هویت توسط مصرف‌کنندگان پذیرفته شده است. جایگزینی رمزهای عبور ناخوشایند و پین‌ها برای احراز هویت در پرداخت‌های مصرف‌کنندگان به‌وسیله‌ی عوامل بیومتریک، یک پیشرفت طبیعی در تجربه‌ی پرداخت‌ها است».
واقعیت این است که خود کلمات عبور سال‌هاست که ناکافی به نظر می‌رسند. این کار به خاطر این نیست که فناوری آن ضعیف است بلکه بیشتر به این خاطر است که این فناوری موجب اصطکاک و دردسر میان کاربر و خدمات ارائه‌شده می‌شود.
نتایج نشان می‌دهد که کاربران برای سهولت و سرعت در انجام کارها سهل‌انگاری می‌کنند و همین سهل‌انگاری موجب ضعف امنیتی می‌شود. گزارش جدیدی که در مورد کلاه‌برداری‌ها در این هفته منتشر شده است، ادعا می‌کند که حدود ۳۰ درصد از کاربران در پنج سال گذشته تجربه‌ی تقلب در کارت خود را داشته‌اند و ۵۴ درصد از مصرف‌کنندگان در کشورهای اروپایی دست‌کم یک «رفتار خطرناک» را از خود نشان داده‌اند.
در این گزارش نوشته شده است: «همواره تعادلی میان راحتی استفاده و امنیت وجود دارد و اگر امنیت برای کاربران بیش‌ازاندازه طاقت‌فرسا شود، برای آن راه‌حلی در نظر گرفته می‌شود (از قبیل یادداشت پین‌ها و یا کلمات عبور). مواجهه با موانع بسیار زیاد موجب می‌شود تا کاربران به رفتارهای خطرناک دست بزنند.
شرکت‌های بیشتری به دنبال راه‌هایی هستند که تجربه‌ی مشتریان و امنیت را به‌صورت هم‌زمان بهبود بخشد. ابزارهای بررسی بیومتریک و هوشمند دو مثال از فناوری‌هایی هستند که برای بهبود امنیتی به کار گرفت می‌شوند بدون اینکه اثرات منفی بر کاربران داشته باشند. همچنان که بانکداری در تلفن همراه و پرداخت‌ها با کارت گسترش می‌یابد، خطرات جدیدی برای امنیت کاربران ایجاد شده و ناکامی‌های برای ایجاد امنیت در دستگاه‌ها پیدا شده است».
این‌ها همه به اصطکاک کاربران با دستگاه‌ها برمی‌گردد و بررسی Visa نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان اروپایی عقیده دارند که بیومتریک راهی برای آن است. هرچند باید گفته شود که همه معتقد نیستند که روش مناسب را انتخاب می‌کنند. بیومتریک‌های رفتاری کمترین میزان پذیرش را با تنها ده درصد دارا هستند اما بیومتریک‌های رفتاری و منفعل کمترین میزان اصطکاک را در میان همه‌ی روش‌ها ایجاد می‌کنند.
رابرت کاپس معاون شرکت NuDATA Security می‌گوید: «راه‌حل‌های بیومتریک منفعلانه به تشخیص فعالیت‌های مشکوک کاملاً در پس‌زمینه و به شکلی غیر مزاحم می‌پردازند چراکه به درک و تشخیص چگونگی رفتار واقعی کاربر در مقایسه با یک کلاه‌بردار بالقوه با اطلاعات قانونی می‌پردازند؛ بنابراین حتی اگر کلاه‌بردار اثر انگشت جعلی شما به همراه همه‌ی داده‌های حساب‌های شما را داشته باشد، سازمان‌ها می‌توانند به رفتار برآمده از رویدادها، بیومتریک، دستگاه وضعیت جغرافیایی و دیگر لایه‌ها نگاه کنند تا تشخیص دهند که آیا شخص یک کاربر واقعی در پشت دستگاه یا این اثرانگشت است یا خیر».
درحالی‌که صنعت امنیت به حمایت از روش‌های امن‌تر احراز هویت نسبت به رمزهای عبور تنها می‌پردازند، این بررسی Visa نشان می‌دهد که مردم برای این کار آماده هستند. با این‌حال این بدان معنا نیست که Visa به‌صورت خودکار به سمت اجرای یک راه‌حل پرداخت بیومتریک حرکت می‌کند.
واکس می‌گوید: «در آینده ما مشاهده خواهیم کرد که ترکیبی از راه‌حل‌ها بسته به وضعیت‌های خرید ارائه خواهند شد. با پذیرش استاندارهای ما برای تشخیص این فناوری‌ها به‌عنوان اشکال معتبر احراز هویت، ما می‌توانیم به ارائه‌ی یک محیط مناسب برای پرداخت کمک کنیم تا بتوانیم به‌صورت امن، با آسایش و با احتیاط عمل کنیم».

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که کاربران برای پرداخت‌های بیومتریک آماده هستند