اگر اخبار رسیده از چین صحیح باشد، رایانه‌های آسیب‌پذیرِ این کشور که با سامانه‌عامل ویندوز کار می‌کنند به طور گسترده‌ای قربانی باج‌افزار «گریه» یا WannaCry شده‌اند.

در حالی که در چند روز گذشته با شناسایی دو «سوئیچ مرگ» که انتشار باج‌افزار گریه را متوقف می‌کنند، سرعت انتشار این باج‌افزار کاهش پیدا کرده بود، گزارش‌ها نشان می‌دهد این باج‌افزار به کشور چین رسیده است و با توجه به تعداد بسیار زیاد سامانه‌های ویندوزی به‌روز نشده در این کشور، ناگهان انتشار این باج‌افزار دوباره سرعت گرفته است. به گزارش خبرگزاری xinhuanet، شبکه‌ای با ۱۸ هزار رایانه در کشور چین گرفتار این باج‌افزار شده است.

این گزارش توسط مرکز پاسخ‌گویی به رخ‌دادهای رایانه‌ای چین تأیید شده است و حتی اضافه شده نزدیک به ۵۵۰۰ رایانه‌ی دیگر «احتمالاً» اغلب در شهرهای پکن و شانگهای آلوده شده‌اند. گزارش‌های دیگری حاکی از این است که شبکه‌ی دانشگاه‌های این کشور با نرخ بیش‌تری در حال آلوده شدن است. همچنین ۲۰ هزار مرکز ارائه‌ی خدمات متعلق به شرکت ملّی نفت این کشور فقط با دریافت پول نقد خدمات ارائه می‌دهند و ممکن است آلودگی در سطح شبکه‌ی آن‌ها مشاهده شده باشد.

مشکل اصلی در مقابله با این باج‌افزار سامانه‌های قدیمی و به‌روز‌نشده‌ای است که هنوز قادر به ارائه‌ی خدمات بوده و از دسترس خارج نشده‌اند. بسیاری از دستگاه‌های خودپرداز هنوز از سامانه‌های قدیمی ویندوز اِکس‌پی استفاده می‌کنند که بعید است به سرعت به‌روز‌رسانی‌های اضطراری را دریافت کرده باشند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

بدافزار گریه به چین رسید؛ شمار قربانیان این باج‌افزار بی‌شمار است