بخش‌های جدید اضافه‌شده به نسخه جدید واتس‌آپ و راه غیرفعال کردن آن‌ها

نرم‌افزار پیام‌رسان واتس‌آپ در نسخه‌های جدید خود امکاناتی را به بخش حریم شخصی کاربران اضافه کرده است. یکی از تغییرات مشاهده‌شده در این نرم‌افزار، امکان اشتراک اطلاعات کاربر با فیسبوک است. این تغییر اگرچه ویژگی جدیدی به نظر می‌رسد، اما ممکن است از نظر برخی کاربران نامناسب و حتی دردسرساز باشد و به همین دلیل این کاربران در پی لغو چنین امکانی باشند.

شرکت فیسبوک که در سال ۲۰۱۴ نرم‌افزار واتس‌آپ را با قیمت ۱۹ میلیارد دلار خریداری کرد، با استفاده از این امکان جدید، در تلاش است که تبلیغات خود را برای کاربران واتس‌آپ ارسال کند.

نرم‌افزار واتس‌آپ طی یک اطلاعیه در این خصوص اعلام کرد: «نرم‌افزار واتس‌آپ در راستای اجرای برنامه‌های خود برای آسان کردن ارتباطات تجاری کاربران در ماه‌های آتی، بخش حریم شخصی خود را برای اولین بار طی چهار سال گذشته به‌روزرسانی کرده است. بخش‌های به‌روزرسانی شده در نسخه جدید نشان می‌دهند که نرم‌افزار واتس‌آپ طی یک سازوکار جدید به فیسبوک پیوسته است و بخش‌های جدیدی مانند رمزنگاری انتها به انتها، تماس تلفنی و ابزارهای پیام‌رسانی مانند واتس‌آپ اینترنتی و واتس‌آپ رایانه‌ای به محصولات این نرم‌افزار اضافه شده است. شایان‌ذکر است که این نرم‌افزار با ارتباط بیشتر با فیسبوک، قصد دارد که اقدامات جدیدی را مانند ردیابی معیارهای اساسی در مورد نحوه استفاده کاربران از خدمات این نرم‌افزار انجام دهد و به این طریق هرزنامه‌های برنامه واتس‌آپ بهتر کنترل و مهار شوند. همچنین کاربران می‌توانند با اتصال شماره تلفن خود به فیسبوک، پیشنهادهای دوست‌یابی بهتری را از این شبکه اجتماعی دریافت کنند و تبلیغات مناسب‌تری را در این شبکه مشاهده کنند. برای مثال، کاربران می‌توانند تبلیغاتی را از شرکتی که در آن کار می‌کنند مشاهده کنند. یکی از مزایای دیگر این بخش، یادگیری بهتر مسائل، ‌مانند کنترل نحوه استفاده از اطلاعات است.»

نرم‌افزار واتس‌آپ همچنین در ادامه اطلاعیه‌های خود در این خصوص اعلام کرد که برخی تغییرات مهم را در بخش حریم شخصی و همچنین قوانین خود اضافه کرده است و وجود این بخش‌ها به شرکت اصلی این امکان را می‌دهد که حساب‌های فیسبوک کاربران را به حساب‌های واتس‌آپ متصل کند. این اقدام موجب می‌شود که فیسبوک با استفاده از اطلاعات عظیم واتس‌آپ، برای کاربران اطلاعات مربوط به پویش‌های تبلیغاتی را ارسال کرده و کاربران را وارد آن‌ها کند.

نکته مهم در این خصوص این است که نرم‌افزار واتس‌آپ در این فرآیند تلاش می‌کند برخی اطلاعات کاربران مانند شماره تلفن را از حساب آن‌ها استخراج کرده و به فیسبوک ارسال کند. این اقدام به فیسبوک امکانات زیادی مانند پیشنهاد کردن مخاطبین تلفن به عنوان دوست‌های فیسبوکی را می‌دهد.

در عین حال، واتس‌آپ به کاربران خود این اطمینان را داده است که محتوای پیام‌های کاربران همچنان با استفاده از فرآیند رمزنگاری انتها به انتها محافظت شود و واتس‌آپ و فیسبوک هرگز قادر به خواندن این محتوا نیستند.

نکته تأمل‌برانگیزی که شرکت واتس‌آپ در این خصوص اعلام کرده، این است که این شرکت متأسفانه راه‌حل موقت را برای عدم استفاده از این تغییرات برای کاربران فراهم کرده است. این شرکت در این خصوص اعلام کرده است: «اطلاعات موجود در حساب واتس‌آپ برای اهداف دیگری مانند بهبود ساختار و سامانه‌های دریافت پیام مورد استفاده قرار می‌گیرد و به واتس‌آپ کمک می‌کند که درک بهتری از نحوه استفاده از محصولات داشته باشد. این اطلاعات از طرف دیگر در ایمن‌سازی سامانه‌ها و مبارزه با هرزنامه‌ها، سوءاستفاده‌های احتمالی و اقدامات غیرمجاز بسیار مفید خواهند بود.»

کاربرانی که هنوز تصمیمی برای استفاده از بخش‌های جدید حریم خصوصی و قوانین را ندارند، لازم است که قبل از قبول کردن این بخش‌ها، اقدامات زیر را مدنظر داشته باشند:

•هنگام ورود به بخش به‌روزرسانی شده قوانین، روی عبارت Read کلیک کنید تا متن کامل برای خوانده شدن، نمایش داده شود.

•یک گزینه بررسی در پایین بخش حریم خصوصی برای اشتراک اطلاعات با فیسبوک ظاهر می‌شود.

•تیک این گزینه را قبل از کلیک روی گزینه Agree حذف کنید. این فرآیند باعث خارج شدن شما از بخش‌های جدید می‌شود.

برای کسانی که این بخش‌ها را بدون بررسی مفاد مطرح‌شده قبول کرده‌اند، اقدامات زیر لازم است:

•به ترتیب به بخش‌های زیر بروید:

Go to Settings → Account → Share my account info in the WhatsApp app

•طی مدت سی روز، یعنی دوره اتمام مدت راه‌حل موقت، جعبه موجود در این بخش را Uncheck نمایید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.