روز سه‌شنبه بانک مرکزی اوکراین گفت که یک حمله سایبری چندین موسسه‌ی وام‌دهنده در این کشور را به خطر انداخته و مانع عملیات آن‌ها شده است و باعث شده تنظیم‌کننده‌های عمده، هشداری برای سایر موسسات مالی به منظور تشدید اقدامات امنیتی صادر کنند.

بانک مرکزی اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بانک ملی اوکراین به بانک‌ها در مورد حمله‌ی نفوذگران خارجی به وب‌گاه‌های برخی از بانک‌ها که امروز انجام شده، هشدار داده است.» همچنین اضافه کرد که بانک ها بخاطر حملات، مشکلاتی را در سرویس‌دهی به مشتریان و انجام عملیات بانکی تجربه کرده‌اند.

بانک مرکزی افزود: «تمام شرکاء (شرکت‌کنندگان) در بازار مالی اقداماتی را برای تشدید اقدامات امنیتی به منظور مقابله با حملات این نفوذگر انجام داده‌اند. زیرساخت‌های بانکی به صورت ایمن محافظت می‌شوند و حملات به‌طور موثری خنثی خواهد شد.» یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های اوکراین که ظاهراً تحت تاثیر قرار گرفته، Oschadbank نام دارد و در وب‌گاه خود اعلام کرد که مجبور به محدود کردن سرویس‌های خود به مشتریان شده است. همچنین افزود: «خدمات بانکی همراه با بانک ملی اوکراین در حال تلاش برای بازگرداندن دسترسی به تمامی خدمات بانکی هستند.»

پیش از این نیز شرکت برق در اوکراین، یک حمله‌ی سایبری را گزارش داده بود. نماینده شرکت به خبرگزاری اینترفاکس اوکراین گفت: «ما مجبور شدیم تمام رایانه‌هایمان را خاموش کنیم.» شرکت تحویل سرویس اوکراین با نام Nova Poshta، که روز سه‌شنبه نیز مورد حمله قرار گرفته بود، بدافزاری با عنوان Petya.A را شناسایی کرد که به رایانه‌های این شرکت آسیب زده بود. این بدافزار یک نوع باج‌افزار است که کاربران را از سامانه خارج کرده و خواستار خرید یک کلید رمزگشایی برای بازگرداندن دسترسی به پرونده‌ها می‌شود.

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

بانک مرکزی اوکراین حمله‌ی باج‌افزار Petya را تایید کرد