باج‎افزار Cerber با ویژگی اسکریپتی جدید

یک کمپین رایانامه‌ای که به توزیع باج‌افزار رمزنگار Cerber کمک می‎کرد، توسط محققان امنیتی Forcepoint ردیابی شد. استفاده از پرونده‎های اسکریپت‎ ویندوز (WSFها) این عملیات را از نمونه‌های قبلی متفاوت می‌کند.
WSF ها با wscript.exe ویندوز قابل اجرا هستند و از هر موتور اسکریپت‎نویسی در یک پرونده به دست می‌آید. پس از اجرای موفق پرونده، باج‎افزار cerber روی سامانه‌ی قربانی بارگیری خواهد شد.
طبق پستی در وبلاگ sensecy، باج‌افزار cerber که به عنوان یک باج‌افزار به عنوان سرویس (RaaS ) شناخته می‌شود توسط یک گروه زیرزمینی روسی توزیع شده است. نیکولاس گرینین، محقق امنیتی ForcePoint در وبلاگش گفت که این باج‎افزار قبلاً با استفاده از کیت‌های بهره‎برداری یا با استفاده از رایانامه‌ها و پرونده‎های متنی فعال شده با ماکرو، توزیع می‌شدند. اما این اولین بار است که از WSFها برای چنین هدفی (توزیع باج‎افزار) استفاده شده است.

مهاجمان، قربانیان را تشویق به بارگیری بدافزار از دو روش می‌کنند. بارگیری یک پرونده ۲بار-زیپ شده حاوی یک WSF که به رایانامه‌ای مخرب پیوست شده که یک پیوند لغو اشتراک در پایین رایانامه‌ وجود دارد که به همان پرونده‎ی زیپ پیوند داده شده است.
علاوه بر این، به علت استفاده نامعمول از یک پرونده‎ای که دوبار زیپ شده و حاوی WSF است، با استفاده از محتوای به ظاهر واقعی و اصلی و یک پیوند لغو اشتراک، ممکن است باج‎افزار بتواند راه‎حل‌های امنیتی کشف کننده باج‎افزار را دور بزند.

Cerber توانایی رمزنگاری بدون برقراری ارتباط با کارگزارهای C&C را دارد، اما گرینین می‌گوید که Forcepoint ضعفی در اجرای رمزنگاری توسط این باج‎افزار پیدا کرده است که با استفاده از آن می‌توان قفل پرونده‎ها را باز کرد.
گرینین گفت: «اگرچه تعداد قربانیان این باج‎افزار اندک است، اما در حال حاضر عمده‌ی آن‌ها در انگلستان هستند و با گذر زمان احتمالاً تعداد قربانیان نیز افزایش می‌یابد».

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اسکن امنیتی وب سایت
(5000 تومان)

نوع وب سایت: وبلاگ، شرکتی، تجارت الکترونیک و کسب و کارحرفه ای
آسیب پذیری های OWASP (شامل بررسی 10 آسیب پذیری متداول)
اسکن نرم افزار/وب سایت توسط Acunetix نسخه 11
اسکن تمامی پورت ها با ابزار Nmap
اسکن وب سرور و پیکربندی آن توسط ابزار Nikto
اسکن تزریق توسط نرم افزار قدرتمند SQLmap