در حال حاضر شاهد هستیم که باج‌افزارها بیشتر بر روی سامانه عامل ویندوز منتشر می‌شوند ولی با این‌حال باج‌افزارهای مخصوص تلفن همراه نیز روز به روز در حال افزایش هستند. به‌عبارت دیگر در سه ماهه‌ی اول سال جاری، تعداد آلودگی به باج‌افزار در تلفن‌های همراه ۳ برابر شده است. براساس گزارشی که آزمایشگاه کسپرسکی منتشر کرد، تعداد آلودگی‌ها در سه‌ ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲۱۸۶۲۵ مورد رسیده که این تعداد در سه‌ ماهه‌ی آخر سال ۲۰۱۶ میلادی برابر با ۶۱۸۳۲ مورد بوده است.

یکی از کارشناسان تحلیل بدافزار از شرکت کسپرسکی می‌گوید: «با افزایش در تعداد باج‌افزارها و تغییراتی که بر روی آن‌ها انجام شده، در سه ماهه‌ی اول سال جاری شاهد این هستیم که دستگاه‌های تلفن همراه بسیار بیشتر هدف حمله قرار گرفته‌اند. افراد باید به‌خاطر داشته باشند که مهاجمان می‌توانند نه تنها بر روی رایانه‌ها بلکه بر روی دستگاه‌های تلفن همراه نیز دسترسی آن‌ها به داده‌ها را مسدود کنند.»

در این گزارش اشاره شده که باج‌افزار Trojan-Ransom.AndroidOS.Fusob.h پراستفاده‌ترین باج‌افزار علیه دستگاه‌های تلفن همراه بوده و تقریباً ۴۵ درصد از کاربران از طریق این باج‌افزار هدف حمله قرار گرفته‌اند. وقتی این باج‌افزار دستگاه قربانی را آلوده کرد، اطلاعاتی مانند موقعیت GPS، تاریخچه‌ی تماس‌ها و سایر داده‌ها را به سمت کارگزار دستور و کنترل خود ارسال می‌کند. کارگزار براساس اطلاعاتی که دریافت کرده، دستوراتی را برای مسدود کردن دستگاه قربانی ارسال می‌کند.

علاوه بر این‌ها، شرکت کسپرسکی از ۱۹۰ کشور، ۴۸۰ میلیون حمله‌ی مخرب را دریافت کرده که در این حملات، مؤلفه‌های ضدبدافزاری، نزدیک به ۹۰ میلیون آدرس URL مخرب و منحصربفرد را شناسایی کرده‌اند. این شرکت گفت: «بر روی ۲۸۸ هزار رایانه، تلاش‌هایی برای سرقت پول‌های قربانی با دسترسی به حساب‌های بانکی او مشاهده شده است.»

همچنین محصول امنیتی کسپرسکی برای دستگاه‌های تلفن همراه، ۱.۲ میلیون بسته‌ی مخرب نصب‌شده و بیش از ۳۲ هزار ماژول تروجان بانکی را شناسایی کرده است. این گزارش مجدداً یادآوری می‌کند که راه‌حل‌های امنیتی تنها برای رایانه‌ها مورد نیاز نیستند و باید برای تلفن همراه نیز راه‌حل‌هایی اندیشیده شود مخصوصاً در شرایط کنونی که تهدیدات تلفن همراه نیز پیشرفته‌تر و بیشتر می‌شوند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

باج‌افزارهای تلفن همراه در سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۷ میلادی ۳ برابر شده‌اند