۱۱ارائه‌دهنده‌ی سرویس اینترنت Deutsche Telekom امروز اعلام کرد اینترنت نزدیک به ۱ میلیون خانوار آلمانی در اثر یک نفوذ عمدی دچار اختلال شده است.

این شرکت اعلام کرد ۹۰۰ هزار مشتری که از یک مسیریاب با مدل مشخص استفاده می‌کنند، از بعد از ظهر روز یکشنبه تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. برخی از این مشتریان اصلاً نمی‌توانند به اینترنت متصل شوند و اینترنت برخی کاربران نیز به‌طور متناوب قطع و وصل می‌شود.

سخنگوی Telekom گفت: «ما معتقدیم که این اختلالات بر روی مسیریاب‌ها از خارج کشور اعمال می‌شود.» این سخنگو اعلام کرد بر روی این دستگاه‌ها، نرم‌افزاری نصب شده است که از اتصال به شبکه‌ی Telekom جلوگیری می‌کند. این شرکت هنوز اعلام نکرده این نفوذ بر روی چه مدلی از مسیریاب‌ها انجام شده است.

Telekom گفته مهندسان این شرکت به همراه کارکنان شرکتِ سازنده‌ی این مسیریاب، تمام طول شب را کار می‌کردند تا هرچه سریع‌تر این مشکل را برطرف کنند. از بعد از ظهر یکشنبه که این مشکل بوجود آمده است، به کاربران توصیه شده تا از اتصال به شبکه‌ی این شرکت خودداری کنند.

آلمان در سال‌های اخیر هدف حملات سایبری بسیاری قرار گرفته است. شهریور ماه بود که برخی از گروه‌های سیاسی، کاربران آلمانی را با رایانامه‌های فیشینگ هدف قرار دادند. در این رایانامه‌ها وانمود می‌شد، فرستنده از مقر ناتو است در حالی‌که رایانامه‌ حاوی نرم‌افزارهای جاسوسی بود که بر روی رایانه‌ی قربانی نصب می‌شد.

در همین بازه، پارلمان آلمان نیز مورد حمله‌ی سایبری قرار گرفت که سازمان‌های امنیتی، روسیه را در این حمله مقصر می‌دانستند. با وجود این شرایط و افشای اسناد در حین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نگرانی آلمان در خصوص انتخابات فدرال که در پاییز ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد، بیشتر و بیشتر شده است.

به‌روزرسانی خبر:
در چند روز اخیر شاهد افزایش حملات و بهره‌برداری از درگاه ۷۵۴۷ هستیم. به نظر می‌رسد این پویش‌ها برای بهره‌برداری از یک آسیب‌پذیری بر روی مسیریاب‌های DSL مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مسئله ممکن است اختلال در اینترنت آلمان را بوجود آورده باشد و سایر کاربران را نیز تحت تأثیر قرار دهد. به نظر می‌رسد مشکل اصلی در مسیریاب‌های Speedport شرکت Telekom باشد.

براساس نتایج Shodan بر روی ۴۱ میلیون دستگاه، درگاه ۷۵۴۷ باز است. این مسئله می‌تواند به راحتی تبدیل به بات‌نت Mirai دوم شود. در حال حاضر، سامانه‌های تله‌عسل مربوط به شرکت SANS در هر ۵ الی ۱۰ دقیقه ۱ درخواست به سمت آدرس‌های IP هدف مشاهده می‌کنند. مسیریاب‌های آسیب‌پذیر Eir D۱۰۰۰ Wireless Router و Speedport Router هستند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اینترنت ۱ میلیون خانوار آلمانی دچار اختلال شده است