۱۰خبرها حاکی از آن است که مقامات قضایی در آمریکا با کمک داده‌های گواهی‌نامه رانندگی یک پایگاه‌داده بسیار بزرگ را برای تشخیص چهره ایجاد کرده‌اند که بیش از ۱۱۷ میلیون شهروند آمریکایی را شامل می‌شود. این پایگاه‌داده در تحقیقات به پلیس کمک خواهد کرد.
طبق گزارش ۱۵۰ صفحه‌ای که روز سه‌شنبه از سوی مرکز فناوری و حریم‌ خصوصی در دانشگاه جورج‌تاون منتشر شده است، تصاویر کارت شناسایی بیش از ۱۲۷ میلیون شهروند بالغ آمریکایی، که بیش از نیمی از جمعیت آمریکا را شامل می‌شود، در این پایگاه‌داده وجود دارد که می‌تواند توسط نرم‌افزار تشخیص چهره جستجو شود.

در سال‌های اخیر فناوری تشخیص چهره پیشرفت‌های زیادی داشته است. شرکت‌های فناوری بزرگی مانند فیس‌بوک نیز نرم‌افزارهای تشخیص چهره قوی توسعه داده‌اند که می‌تواند شما را در تصاویری شناسایی کند که حتی تصویر صورتتان دیده نمی‌شود.
پس چرا مقامات قضایی از این روند عقب باشند؟
در حال حاضر ۲۶ ایالت به سازمان‌های اجراکننده قانون خود اجازه داده‌اند تا جستجوهای تشخیص چهره را در این پایگاه داده گواهی‌نامه رانندگی انجام دهند. برخی از سازمان‌های اجراکننده قانون محلی هنوز از نرم‌افزارهای تجاری برای پویش تصاویر به‌دست آمده از دوربین‌های خودپردازها و یا سایر دستگاه‌های نظارتی استفاده می‌کنند.

به گفته این گزارش بدین ترتیب میلیون‌ها شهروند تابع قانون نیز توسط این نرم‌افزار پویش می‌شوند و این نگرانی زیادی را درباره حریم‌ خصوصی ایجاد می‌کند.
مراکز پلیس معمولاً پایگاه‌های داده DNA‌ و اثرانگشت دارند که نه از افراد عادی بلکه از مجرمان و یا افرادی تشکیل شده‌اند که یک‌بار دستگیر شده‌اند.
بخش دیگری از نگرانی این است که از میان ۵۲ سازمانی که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند یا تا به حال استفاده کرده‌اند، تنها یک سازمان، بخش پلیس ایالت اوهایو، سیاستی دارد که استفاده از نرم‌افزار را برای ردیابی مذهبی، سیاسی و آزادی بیان منع کرده است.
دقت این نرم‌افزار نیز مورد بحث است چرا که ارائه‌دهندگان این نرم‌افزار می‌گویند ۹۵ درصد دقت دارد، حال‌ آنکه این ۵ درصد در میان ۱۱۶ میلیون شهروند عدد نگران‌کننده‌ای است. به‌علاوه گفته می‌شود این نرم‌افزار تشخیص چهره در مورد شهروندان سیاه‌پوست، زن و افراد بین ۱۸ تا ۳۰ سال دقت کمتری دارد.

در این گزارش هم‌چنین درباره سرعت و نحوه انتشار این فناوری تشخیص بدون نظارت قانونی ابراز نگرانی شده است. «طبق متمم اول قانون اساسی ایالات‌متحده آمریکا، شهروندان باید بتوانند عقایدشان را بدون اینکه شناخته شوند، بازگو کنند. استفاده پلیس و یا سایر سازمان‌ها از این نرم‌افزار برای همه شهروندان پایه‌های آزادی را در اجتماع زیر سؤال می‌برد، مخصوصاً زمانی که این فناوری تشحیص چهره در اعتراض‌های سیاسی به کار رود.»
در ادامه اعتراضات و در پاسخ به این گزارش ۵۰ گروه مختلف آزادی‌های مدنی از حمله ACLU نامه‌ای را به بخش حقوق شهروندی در وزارت دادگستری نوشته‌اند و در آن درخواست کرده‌اند که درباره استفاده از این فناوری تشخیص چهره توسط پلیس تحقیقات لازم را به عمل آورد.

در بخشی از این نامه آمده است: «با استفاده از فناوری تشخیص چهره، پلیس می‌تواند هر کسی را شناسایی و ردیابی کند حتی اگر هیچ‌گونه شواهدی در دست نباشد که فرد مورد نظر کاری خلاف قانون انجام داده است. ما نمی‌خواهیم پلیس ما را در حال ورود به مسجد و یا فعالیت‌های مدنی شناسایی کند.»
به گفته بسیاری از امضاکنندگان این نامه، استفاده بدون نظارت از سامانه‌های تشخیص چهره حریم خصوصی و حقوق شهروندی میلیون‌ها نفر به‌خصوص مهاجران و غیر سفیدپوستان را تهدید می‌کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ایجاد پایگاه‌داده تشخیص چهره با استفاده از تصاویر گواهی‌نامه رانندگی در آمریکا
برچسب ها: