۱۱چند روز قبل ایالات‌متحده آمریکا روسیه را متهم کرد که سعی کرده است در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تداخل ایجاد کند. واشنگتن به‌طور رسمی روسیه را به سعی در این اختلال متهم کرده و گفته است اقدامات لازم را برای مقابله با این تهدید انجام می‌دهد.

دفتر مدیریت اطلاعات ملی به همراه وزارت امنیت داخلی بیانیه‌ای را به‌طور مشترک صادر کرده‌اند که در آن دولت روسیه به انجام یک سری اقدامات خرابکارانه در شبکه‌های سازمان‌های آمریکایی و حوزه‌های انتخاباتی ایالتی متهم شده است. در این بیانیه آمده است: «سازمان اطلاعات آمریکا به این اطمینان رسیده است که دولت روسیه به‌طور مستقیم در سوءاستفاده از رایانامه‌های افراد و مؤسسات آمریکایی از جمله سازمان‌های سیاسی نقش داشته است. انتشار رایانامه‌های مورد نفوذ واقع‌شده در وبگاه‌هایی مانند DVLeaks.com و WikiLeaks نشانه‌هایی را از هم‌جهت بودن این اقدامات با تلاش‌های روسیه آشکار می‌سازد. این سرقت‌ها و انتشار این اطلاعات در جهت اختلال در روند انتخابات آمریکا بوده است. ما همه تلاش خود را در جهت محافظت از مرزهای خود به‌خصوص فضای سایبری خواهیم کرد. این بدان معنا نیست که اذهان عمومی در جریان همه اقدامات انجام شده و یا اقدامات در دست انجام در آینده، قرار خواهد گرفت.»

روز جمعه معاون رئیس‌جمهور، جو بایدن۱ در مصاحبه با شبکه خبری NBC گفته است ایالات‌متحده درباره این نفوذ‌ها با ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه صحبت خواهد کرد. «ما پیامی را به پوتین خواهیم رساند، اما ارسال این پیام در زمان مقتضی و بر اساس شرایطی خواهد بود که بیشترین تأثیر را داشته باشد.»
به گفته NBC سازمان سیا در حال آماده‌سازی برای حمله سایبری تلافی‌جویانه است که برای کنترل حملات سایبری کرملین طراحی می‌شود.

جو بایدن در ادامه می‌افزاید: «دولت اوباما در حال بررسی عملیات سایبری نهان علیه روسیه است تا مانع از اختلالات بیشتر در بستر انتخابات رسایت جمهوری شود.»
اما عملیات نهان چه معنایی دارد وقتی به‌طور آشکار صحبت از انتقام می‌شود؟ واضح است که سیاست آمریکا استفاده از تهدید‌های سایبری به‌عنوان عامل بازدارنده در برابر اقدامات مخرب کرملین است.

به گفته NBC و به نقل از منابع آگاه، سازمان سیا درباره روش انتقام صحبت نکرده است اما گفته است که سازمان اطلاعات آمریکا اهداف مورد نظر برای حمله را مشخص کرده و در حال آماده‌سازی برای عملیات سایبری است.
در طرف مقابل این روسیه است که هرگونه تلاش برای ایجاد تداخل در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را رد می‌کند. سخنگوی کاخ کرملین، دمیتری پسکوف می‌گوید دولت روسیه اقدامات پیشگیرانه را برای محافظت از کشورش در برابر اقدامات خصمانه آمریکایی انجام می‌دهد.

شبکه خبری Russian RIA Novosti می‌گوید تهدید‌های اخیر علیه روسیه در روابط بین دو کشور بی‌سابقه بوده است چرا که این تهدید‌ها را معاون رئیس‌جمهور آمریکا بر زبان آورده است.
تحلیل‌های سازمان اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد این دو دولت در ادامه به عملیات‌های مختلف علیه یکدیگر در فضای سایبری ادامه خواهند داد.

چرا نفوذگران روسی سعی دارند در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تداخل ایجاد کنند؟
به عقیده برخی کارشناسان، کرملین ترجیح می‌دهد دونالد ترامپ که ولادمیر پوتین هم او را تحسین کرده است به ریاست جمهوری برسد. به‌علاوه بحران میان این دو کشور در ادامه تقابل آن‌ها در خاورمیانه به‌خصوص در سوریه شدت گرفته است.

۱. Joe Biden

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ایالات‌متحده آمریکا به دنبال اقدام تلافی‌جویانه سایبری علیه روسیه
برچسب ها: