یکی از خبرگزاری‌ها در گزارشی روز پنج‌شنبه اعلام کرد به‌روزرسانی‌های امنیتی که مایکروسافت هر ماه منتشر می‌کند بسیار در جلوگیری از آلوده شدن دستگاه‌ها به باج‌افزار «گریه» مؤثر بوده است. در اواسط ماه مارس شرکت مایکروسافت به‌روزرسانی‌هایی را برای برطرف کردن آسیب‌پذیری در سرویس SMB ویندوز منتشر کرد.

با این‌حال، این به‌روزرسانی‌ها و وصله‌ها صرفاً برای نسخه‌های جدید ویندوز منتشر شده بود. کاربرانی که از نسخه‌های قدیمی‌تر مانند ویندوز ایکس‌پی استفاده می‌کردند باید هزینه‌ی سنگینی را برای دریافت پشتیبانی‌های فنّی و امنیتی پرداخت می‌کردند.

در این گزارش آمده است شرکت مایکروسافت ترجیح می‌دهد تا مشتریان از آخرین نسخه‌ها و به‌روزرسانی‌های محصولات این شرکت استفاده کنند تا اینکه بخواهد برای نسخه‌های قدیمی پشتیبانی فنّی ارائه دهد. گفته شده است هزینه‌ی به‌روزرسانی و پشتیبانی از نسخه‌های قدیمی مانند ویندوز ایکس‌پی در سال ۲۰۱۴ میلادی از ۲۰۰ دلار به ازای هر دستگاه به ۴۰۰ دلار در سال گذشته افزایش یافته است.

در این گزارش استدلال شده است که این هزینه‌ی سنگین برای به‌روزرسانی سامانه‌های قدیمی باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های بزرگ که در حال حاضر قربانی باج‌افزار «گریه» شده‌اند، فرآیند به‌روزرسانی خود را متوقف کنند. هرچند مایکروسافت پس از کشف این باج‌افزار برای نسخه‌های قدیمیِ ویندوز نیز به‌روزرسانی‌های امنیتی منتشر کرد ولی این به‌روزرسانی بسیار دیر بود و دستگاه‌ها به این بدافزار آلوده شده بودند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اگر مایکروسافت سامانه‌های قدیمی را به‌روزرسانی می‌کرد، نرخ آلودگی به باج‌افزار «گریه» کمتر بود