۱۸۷۶طی چند ماه گذشته مایکروسافت کد منبع بسیاری از پرو‌ژه‌های خود را باز گذاشته است تا مردم را متقاعد کند که لینوکس را دوست دارد.

اما گزارشی جدید نشان می‌دهد که مایکروسافت پشتیبان بزرگی برای لینوکس نیست. مایکروسافت بر روی کامپیوترهای نسخه‌ی Signature که قدرت گرفته از ویندوز ۱۰ و تجربه‌ای صریح و منحصربفرد از ویندوز در بازار است، لینوکس را تحریم کرده است.

کامپیوترهای نسخه‌ی Signature با کامپیوترهای معمولی فرق دارند چرا که مایکروسافت آن را با دقت پیکربندی کرده تا در آن مشکلات bloatware وجود نداشته باشد، صفحات وب تبلیغاتی نمایش داده نشود و برای بالا بردن کارایی برنامه‌های از پیش نصب‌شده وجود نداشته باشد.

اما در کنار برنامه‌های از پیش نصب‌شده، این سامانه به شما اجازه‌ی نصب لینوکس (یا هر سامانه عامل دیگر) را نمی‌دهد.

این خبر شایعه نیست چرا که کاربری در Reddit گزارش داده است که امکان نصب لینوکس بر روی اولترابوک لنوو با مدل Yoga ۹۰۰ ISK۲ و نسخه‌ی Signature را نداشته است چرا که مایکروسافت SSD را در حالت اختصاصی RAID قفل کرده است که تنها توسط ویندوز قابل خواندن است.

زمانی که با لنوو تماس گرفته شد، این شرکت تائید کرد که قراردادی با مایکروسافت منعقد شده است که این اتفاق رخ بدهد. لپ‌تاپ‌های لنوو که اجازه‌ی نصب لینوکس را بر روی نسخه Signature نمی‌دهند دارای مدل Yoga ۹۰۰ ISK۲ ،Yoga ۹۰۰S و Yoga ۷۱۰S هستند.

برخی معتقدند که نصب نشدن لینوکس بر روی سامانه‌های لنوو ممکن است تصمیم خود مایکروسافت بوده باشد و برخی نیز فکر می‌کنند این لپ‌تاپ‌ها به‌گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که از نصب لینوکس پشتیبانی نمی‌کنند.

چیزی که الان روشن است اینکه اگر لپ‌تاپ لنوو نسخه Signature دارید بر روی آن نمی‌توانید لینوکس نصب کنید. لنوو و مایکروسافت نیز باید رسما در خصوص این محدودیت اظهارنظر کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اگر لپ‌تاپ لنوو با نسخه‌ی Signature دارید، لینوکس را بر روی آن نمی‌توانید نصب کنید!
برچسب ها: