در مناقشه‌ی مابین سازمان فدرال FBI و شرکت اپل برای رمزنگاری آیفون، پیمان‌کار سابق آژانس امنیت ملی یعنی ادوارد اسنودن و مدیر اجرایی شرکت گوگل، ساندری پیچای نیز در طرف گوگل قرار گرفته‌اند.
چندروز قبل، مدیرعامل شرکت اپل، تیم کوک، از اجرای حکم دادگاهی سرباز زد که این شرکت را مجبور به همکاری با سازمان FBI‌ می‌کرد. این همکاری در زمینه‌ی بازکردن قفل گوشی تلفن‌ همراه یکی از تروریست‌هایی بود که در جریان حمله‌ی تروریستی در سان برنادینوی کالیفرنیا در دسامبر کشته ‌شده بود.

آن‌چه که سازمان FBI ‌می‌خواهد
سازمان فدرال FBI‌ از اپل خواسته‌ است تا نسخه‌ی‌ iOS را که این تروریست استفاده می‌کرده است ناامن کند تا آن‌ها بتواند گذرواژه‌ی ۴-۶ رقمی آن‌ را به دست آورد بدون آن‌که به داده‌های گوشی صدمه‌ای وارد شود.
آقای کوک این حکم دادگاه را غیرقابل قبول خوانده که می‌تواند به آزادی‌ لطمه بزند که وظیفه‌ی حکومت محافظت از آن است. او در ادامه گفته ‌است این کمک به سازمان FBI‌ در بازکردن آیفون به طور پایه‌ای به معنای فراهم‌آوردن در پشتی برای رمزنگاری است؛ که این امر نیز به ناامن‌تر شدن محصولات منجر خواهد شد.

درپشتی برای دولت، در پشتی برای همه
اپل معتقد است به محض این‌که این در پشتی ایجاد شده و در اختیار سازمان FBI قرار گیرد، این احتمال وجود دارد که به دست نفوذگرهای مخرب نیز بیافتد تا از آن در جهت اهداف خراب‌کارانه‌ی خود استفاده کنند.
اگرچه برخی سیاست‌مداران از جمله دونالد ترامپ به انتقاد از تصمیم شرکت اپل پرداخته‌اند، گوگل این بار حمایت خود را از تصمیم اپل اعلام کرده ‌است.
ترامپ در این‌باره گفته‌ است: «من صد درصد با رأی دادگاه موافق هستم. اما این‌که اپل اجازه نمی‌دهد به گوشی‌های تلفن ‌همراهش دسترسی داشته ‌باشیم، واقعاً فکر کرده ‌است چه کسی است که اجازه‌ی این‌کار را نمی‌دهد؟ ما باید این‌کار را انجام دهیم!»
آقای پیچای در حمایت از اپل گفته ‌است: «مجبورکردن شرکت‌ها به فعال‌سازی نفوذ مشتریان٬ منجر به صدمه به حریم خصوصی شده و موجب می‌شود شرکت‌ها به دستگاه‌ها و داده‌های مشتریان دست یابند. این تصمیمی است که مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.»
اگرچه این اظهارات ۱۲ ساعت پس از آن ‌بود که ادوارد اسنودن درباره‌ی این رخداد جهت‌گیری کرده بود. سازمان FBI می‌خواهد دنیایی را بسازد که شهروندان برای دفاع از حقوق خود به اپل وابسته باشند.
اسنودن هم‌چنین از گوگل خواسته ‌بود که به حمایت از اپل بپردازد: «این اتفاق مهم‌ترین پرونده‌ی شرکت‌های فن‌آوری در دهه‌ی اخیر است.»
آقای پیچای درباره‌ی موضع گوگل گفته ‌است: «شرکت‌های فن‌آوری هرزمان که لازم باشد و طی حکم دادگاه اطلاعات مشتریان را در اختیار مراجع قانونی قرار می‌دهند، اما نباید در پشتی برای استفاده دولت ایجاد کنند.»
هرچند اظهار نظرهای آقای پیچای به صراحت و محکمی موضع شرکت اپل نیست، اما حداقل می‌توان گفت در این‌ که درخواست آژانس‌های فدرال بیش‌ از اندازه بزرگ است با هم متحد هستند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اپل در مقابل FBI‌‌؛ گوگل نیز در این مناقشه به اپل ملحق شده است