۴نسخه‌ی جدید بسته‌ی محبوب LibreOffice۱، یعنی ۵.۳، به زودی توسعه پیدا کرده و نخستین جلسه‌ی رفع اشکال آن ظرف دو هفته‌ی آینده برگزار خواهد شد.
صحبت از LibreOffice ۵.۳ است، که نسخه‌ی آزمایشی آلفای آن در ۱۷ اکتبر منتشر خواهد شد، این اتفاق چند روز قبل از اولین جلسه‌ی رفع اشکال این بسته‌ رخ خواهد داد؛ ظاهراً این جلسه در روز جمعه، ۲۱ اکتبر برگزار خواهد شد. در طول جلسه‌ی رفع اشکال توسعه‌دهندگان و نفوذگران کلاه‌سفید آزمایش‌هایی را روی LibreOffice ترتیب می‌دهند و سعی می‌کنند بیشترین تعداد خطای ممکن را در این بسته‌ی پرکاربرد برطرف سازند.
در طول جلسات اختصاص‌ داده شده، محققان همه‌ی سعی خود را می‌کنند تا اشکال‌های موجود را یافته و راجع به آن‌ها اطلاع‌رسانی کنند، تا به این ترتیب آن‌ها را به یک طریق جامع‌تر تأیید و گزارش نمایند. البته، هرچه‌قدر که یک گزارش اشکال پیچیده‌تر باشد، توسعه‌دهندگان راحت‌تر می‌توانند در زمان باقی‌مانده به انتشار نسخه‌ی اصلی، اشکال‌های موجود را رفع نمایند.

جدول زمانی انتشار LibreOffice ۵.۳
چرخه‌ی توسعه‌ی LibreOffice ۵.۳ شامل یک نسخه‌ی آلفا است، هرگاه اولین جلسه‌ی رفع اشکال آن در اکتبر برگزار شود، دومین نسخه که یک انتشار بتا از این بسته است، که برای آزمایش عموم کاربران در ۲۱ نوامبر منتشر خواهد شد.
اگر بعد از انتشار نسخه‌ی ۱ بتا تعداد بی‌شماری آسیب‌پذیری در LibreOffice ۵.۳ کشف شود، احتمالاً یک نسخه‌ی ۲ بتا از این بسته را نیز در هفته بعد از آن، یعنی حول و حوش ۷ دسامبر خواهیم داشت.
بعد از آن، چرخه‌ی توسعه‌ی لیبره‌آفیس ۵.۳ با سه نسخه‌ی کاندید انتشار ادامه پیدا خواهد کرد، نخستین مورد برای کریسمس ۲۰۱۶ تدارک دیده شده است. در ژانویه‌ی ۲۰۱۷، ممکن است یک نشست رفع اشکال ترتیب داده شود و نیز دو نسخه‌ی کاندید انتشار دیگر در راه باشد. نسخه‌ی کاندید انتشار ۲ از LibreOffice ۵.۳ بایست در ۹ ژانویه از راه برسد، و سومین مورد از این گونه از نسخه‌های LibreOffice ۵.۳ در ۲۳ ژانویه‌ی ۲۰۱۷ به کاربران مشتاق ارائه خواهد شد.
چرخه‌ی توسعه‌ی LibreOffice ۵.۳ در انتهای ژانویه‌ی سال میلادی آینده به اتمام خواهد رسید، درست زمانی که انتشار نهایی از این بسته در ۱ فوریه ارائه شود. این نسخه‌ها به همراه کد منبعشان مانند همیشه برای توزیع‌های GNU/Linux و نیز macOS، و سامانه‌های عامل ویندوز مایکروسافت در دسترس خواهند بود.
خبرهای جدید راجع به لیبره‌آفیس را از همین وب‌گاه به اطلاع شما خواهیم رساند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

انتشار لیبره‌آفیس ۵٫۳ در فوریه‌ی ۲۰۱۷