انتشار اطلاعات شخصی میلیون‌ها نفر از مردم ترکیه

در طی یک رخنه اطلاعاتی مجموعه ای از اطلاعات شخصی بیش از ۴۹ میلیون فرد از شهروندان ترکیه به به صورت برخط منتشر شده است. گفته می‌شود این اطلاعات دربرگیرنده نام، آدرس، شماره ملی، تاریخ تولد و موارد خصوصی دیگر می شود. اگر این رخنه اطلاعاتی تایید شود یکی از بزرگ‌ترین رخنه‌های حریم خصوصی از لحاظ تعداد رکورد‌‌های منتشر شده محسوب می شود.
داده‌های منتشر شده حجمی بالغ بر ۶/۶ گیگابایت داشته و قابلیت جست‌وجو نیز دارند.
گفته می‌شود این رخنه اطلاعاتی با هدف سیاسی و علیه رئیس‌جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان انجام شده‌ است.
این اطلاعات به شکل ناشناس در پایگاه داده‌ای در آدرس «http://۱۸۵.۱۰۰.۸۷.۸۴» منتشر شده اند. پرونده‌های این رخنه در قالب پیوند Magnet و Torrent در دسترس هستند.
به گفته وب‌گاه EI Reg به خوانندگان این خبر توصیه می‌شود در مورد بارگیری این پرونده‌های تورنت از وب‌گاه مذکور مراقب باشند. در این داده‌ها، علاوه بر اطلاعات شخصی رئیس جمهور ترکیه، اطلاعات نخست وزیر کشور یاد شده، «احمد داووداغلو» نیز به چشم می‌خورد.
منبع اصلی افشای این اطلاعات همچنان نامشخص است.
در بالای صفحه آدرس یاد شده آمده‌ است:
«چه کسی می توانست متصور شود که ایدئولوژی عقب‌مانده، پارتی بازی و افزایش افراط گرایی مذهبی در ترکیه به یک زیرساخت های فنی فاسد شده و آسیب‌پذیر منجر شود؟»
کارشناسان می‌گویند در داده‌های منتشر شده جدیدترین تاریخ تولد مربوط به سال ۱۹۹۱ بوده ‌است و احتمالاً این داده‌ها مربوط به یک پایگاه‌داده‌ است که در سال ۲۰۰۸ دزدیده شده‌ بود.
کارشناسان امنیتی به شهروندان ترکیه توصیه می‌کنند بیشتر مراقب اطلاعات و مخصوصاً حساب‌های بانکی خود باشند و در صورت مشاهده هر مورد مشکوکی مراتب را به مقامات مربوطه گزارش دهند.
بر اساس آمارگیری نفوس سال ۲۰۱۵، جمعیت ترکیه ۷۹ میلیون نفر است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.