درون نرم‌افزار یا مجراهای ورود به آن؟ چه هنگام شما امنیت ورود به خانه را به عنوان اولویت اول سناریوی قابل تصور انتخابی دیده‌اید؟ در مورد امنیت نرم‌افزار، قطعاً ورود به سامانه، معیار اصلی است.
هر روزه برنامه‌های کاربردی متعددی ساخته شده و یا مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرند، درحالی‌که آسیب‌پذیری‌های موجود در آن‌ها راه را برای حمله به این نرم‌افزارها باز می‌کند. این‌ها آسیب‌پذیری‌های عجیب‌ و غریب و پیچیده نبوده که به نحو ماهرانه‌ای ساخته شده باشند، این‌ها اشکالات شایع و به خوبی شناخته شده هستند. اولین چهار خطر امنیتی که در پروژه‌ی امنیتی برنامه‌های باز بر روی وب یا همان OWASP از میان ده مورد اول وجود دارند، در طی چهار سال از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ بدون تغییر بوده‌اند و به احتمال زیاد اگر اکنون نیز منتشر شوند، باز هم بدون تغییر باقی خواهند ماند.
دلایل این کار فراوان‌اند، اما آن‌ها از یک موضوع نشأت می‌گیرند:‌ توسعه‌دهندگان برای نوشتن کدهای منبع امن آموزش ندیده‌اند، و حتی هیچ انگیزه‌ای نیز برای انجام چنین کاری ندارند. امنیت کد، مسئولیت اصلی تیم فن‌آوری امنیت است، که نرم‌افزار را آزمایش می‌کند و دوباره به سمت توسعه‌دهندگان برای رفع اشکالات احتمالی پس می‌فرستد. البته، در حالی‌که تیم امنیت فن‌آوری در حال آزمایش نرم‌افزار است، توسعه‌دهندگان به کار بعدی خود می‌پردازند که یا احتمالاً یک نرم‌افزار جدید و یا مرحله‌ی بعدی از انجام کار است. علت این کار این است که توسعه‌دهندگان معمولاً برای رسیدن به مهلت تهیه‌ی نرم‌افزار بدون وجود نقص‌های آشکار در آن تلاش می‌کنند.
اما مشکل را نباید تنها به پای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار نوشت. ایجاد امنیت در تعهد همه‌ی اجزای سازمان حتی قبل از این‌که توسعه‌دهندگان شروع به کار کنند باید وجود داشته باشد. این کار شامل سرمایه‌گذاری در نیروی انسانی از طریق آموزش و تجهیز آن‌ها با ابزارهای مناسب است، و همین‌طور شامل تعهد منابع برای ساخت و توسعه‌ی یک گروه امنیت نرم‌افزاری است. این کار شامل یک رابطه‌ی کاری میان توسعه‌دهندگان و امنیت فن‌آوری است. شما فروشندگان بازاری را می‌بیند که صحبت از «حرکت به سمت چپ» برای توصیف مفهوم اجرای امنیت نرم‌افزار با نزدیکی هر چه بیشتر به توسعه‌دهندگان می‌کنند. در حالی که طنین این صدا شایع و مد روز شده است، اما متأسفانه نکات مختلفی در آن وجود دارد. اول از همه یک زمینه‌ی خطی در آن چیزی که به سرعت تکامل می‌یابد قرار داده می‌شود و به موازات آن یک فرآیند غیرخطی به وسیله‌ی توسعه‌دهندگان به سرعت و با یکپارچگی دائم شروع می‌شود. دوم این‌که این اصطلاح، فهم ضعیفی از آنچه که «چپ» نامیده می‌شود، نشان می‌دهد.
دکتر گری مک گراو در کتاب خود، امنیت نرم‌افزار، اشاره می‌کند که ۵۰ درصد مشکلات امنیت نرم‌افزار را می‌توان در نقص‌های طراحی و معماری پیدا کرد. سازمان‌هایی وجود دارند که آسیب‌پذیری تزریق کد را که همیشه در بالای فهرست OWASP قرار دارد، به طور کامل از نرم‌افزارهای خود با طراحی امن، تجزیه و تحلیل خطرات معماری و مدل‌سازی تهدید از بین برده‌اند. مدل‌سازی تهدید، معماری و طراحی شما را قبل از شروع کدنویسی در برابر خطرات مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.
به آخرین گفته‌ای که در زمینه «حرکت به سمت چپ» از زبان فروشندگان بیان کردیم، فکر کنید. همان‌طور که گفته شد، این اصطلاح برای شرح حرکت نزدیک‌تر به سمت محیط توسعه‌ی نرم‌افزاری بیان می‌شود و اغلب برای تشریح ارسال نتایج آزمایش امنیت نرم‌افزار AST از سوی تیم امنیت فن‌آوری به سمت محیط توسعه بیان می‌شود. اما اگر ۵۰ درصد از مشکل قبل از برنامه‌نویسی است، آن‌ها نیاز دارند که به قبل از آن حرکت کنند، خیلی قبل‌تر از آن به سمت چپ حرکت کنند.
برای ایجاد امنیت درونی نرم‌افزار شما باید ۵۰ درصد این واقعیت را در نظر بگیرید و از ابتدای کار شروع کنید.
ایجاد امنیت درونی نرم‌افزار به این معناست که فرهنگ امنیت باید در میان توسعه‌دهندگان ایجاد شود. توسعه‌دهندگان باید درک کنند که امنیت اکنون بخش مهمی از کار است. این کار با انگیزه‌ی ایجاد امنیت در آن‌ها میسر خواهد شد و منجر به این می‌شود که به آموزش نیازها در این زمینه پرداخته شود و به آن‌ها نشان می‌دهد که امنیت یک مهارت ارزشمند برای سازمان است. در اینجا باید یک گروه امنیت نرم‌افزاری که به خوبی تعریف شده باشد با سیاست‌گذاری‌های به خوبی تعریف شده و ابزارهایی که بتوانند کارایی آن را به خوبی ارزیابی کنند وجود داشته باشد.
مقاومت رایجی که در میان توسعه‌دهندگان وجود دارد به خاطر این است که گفته می‌شود امنیت موجب کاهش بهره‌وری خوهد شد. ابزارهایی وجود دارد که در واقع خلاف آن را نشان می‌دهد، و ۱۵ درصد افزایش بهره‌وری در کار را نشان می‌دهد. این ابزارها در محیط توسعه‌دهندگان وجود دارد و به بررسی کدها هنگامی که آن‌ها ایجاد می‌شوند می‌پردازد. هنگامی که یک آسیب‌پذیری بالقوه تشخیص داده می‌شود، توسعه‌دهنده اطلاعاتی را در مورد آسیب‌پذیری به همراه راهنمایی برای این‌که چگونه می‌تواند آن نقطه‌ی آسیب‌پذیر را اصلاح کند دریافت می‌کند. بسیاری از این ابزارها، قواعد و قوانین خاصی را برای سازمان‌های مشخص ایجاد کرده و توانایی پیوند به مواد آموزشی را دارند.
چنین نتایجی برای همه‌ی نگرانی‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد. آسیب‌پذیری‌ها در این حالت در منبع کد از بین می‌روند به جای این‌که در فرآیند «تعمیر و اصلاح»‌ افتاده و توسط تیم امنیت فن‌آوری بررسی شوند. توسعه‌دهنده کمک فوری در بافت کلی دریافت می‌کند که به آن‌ها آموزش می‌دهد که چگونه می‌توانند با آگاهی از آسیب‌پذیری‌های ممکن شروع به کدنویسی کنند.
بنابراین در مورد تست امنیت نرم‌افزار، باید بر روی چه چیزی تمرکز کرد؟ ‌اگر شما در حال ایجاد امنیت در درون نرم‌افزار هستید، آزمون امنیت نرم‌افزار تمرکز کمتری می‌طلبد و بیشتر ابزاری است که در پایان مرحله‌ی توسعه و قبل از پیاده‌سازی آن استفاده می‌شود. سازمان‌هایی که به بلوغ رسیده‌اند، بیشتر پویا هستند تا این‌که به صورت ساکن باقی بمانند، و از این آزمون‌ها آسیب‌پذیری‌های مختلفی را که ممکن است وجود داشته باشند پیدا می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌دانند که آزمون منطق تجاری و یا راهنمای نفوذ اخلاقی نیز ابزارهای مهمی هستند. اگر ما مشغول ایجاد امنیت درونی باشیم، امنیت فن‌آوری باید منابعی برای اجرای این آزمون‌ها داشته باشد تا خطرات کار را هر چه بیشتر پایین آورد.
بحث در مورد این‌که آیا تأمین امنیت نرم‌افزار لازم است، به پایان رسیده است. اکنون سؤال این است که شما چگونه می‌توانید برای آن برنامه‌ریزی کنید و ایجاد امنیت در درون نرم‌افزار مزایای آشکار و قابل‌توجهی نسبت به ایجاد امنیت در نفوذ به دستگاه دارد. اکنون سازمان‌ها به تعداد فراوانی از ابزارها دسترسی دارند که شامل مدل‌های بالغ و طرح‌های امنیتی نرم‌افزار برای ارزیابی وضعیت فعلی کار و ادامه آن برای پیش‌برد هدف هستند. مهم‌ترین اجزای کار ابزارها، آزمایش‌ها و یا قالب‌های کاری نیستند؛ مهم‌ترین بخش کار تعهد سازمان‌ها برای تغییر فرهنگ و ایجاد امنیت در کار است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

امنیت درون نرم‌افزاری