سازمان FBI از تشریح فرآیند شکستن قفل آیفون در حادثه‌ی سان‌برنادیو به سایر شرکت‌ها امتناع می‌کند. این سازمان معتقد است در آینده ممکن است دوباره از این ابزار استفاده کند.

سال قبل شاهد مجادله‌ی بزرگی بین اپل و FBI بودیم. شرکت اپل از رمزگشایی قفل آیفون فرد شلیک‌کننده در حادثه‌ی سان‌برنادیو امتناع می‌کرد. در ادامه نیز FBI با کمک نفوذگران توانست راه نفوذ به آیفون را کشف کند و اعلام کرد دیگر به کمک اپل نیازی ندارد. در حال حاضر نیز این سازمان از نحوه‌ی شکستن قفل آیفون خودداری می‌کند.

دولت در حال حاضر با ۳ شرکت در حال مجادله است تا ترفند FBI برای دور زدن قفل آیفون را توضیح ندهند. هنوز گمانه‌زنی‌های فراوانی در مورد این موضوع وجود دارد و ممکن است این مسئله برون‌سپاری شود. رئیس بخش مدیریت اسناد FBI اعلام کرد: «بدیهی است که افشای این اطلاعات آسیب جدی برای امنیت ملی به دنبال خواهد داشت و اجازه می‌دهد نهادهای متخاصم با نحوه‌ی جمع‌آوری اطلاعات توسط ما آشنا شوند و قابلیت‌ها و نقاط ضعف این روش‌ها را بفهمند.»

او در ادامه افزود، روش‌هایی که FBI از توضیح آن‌ها خودداری می‌کند، در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا ممکن است برای آینده مفید باشند. به عبارت دیگر، FBI از سازمان‌های دیگر عذرخواهی کرده و گفته در حال حاضر از این ابزار برای نفوذ به دستگاه‌های محافظت‌شده استفاده می‌کند.

بدیهی است که این ابزار توسط یک نهاد ثالث و به درخواست FBI توسعه داده شده است ولی نام این شرکت و گروه نفوذ فاش نشده است. بسیاری معتقدند این نهاد شرکت Cellebrite واقع در رژیم صهیونیستی است ولی این موضوع هنوز تأیید نشده است.

گمانه‌زنی‌ها در مورد نفوذ به دستگاه آیفون نیز همچنان ادامه دارد. برخی می‌گویند این نفوذ از وجود یک ضعف در دستگاه آیفون ناشی شده چرا که در آن پردازنده محصورشده نیست. در حال حاضر در نسخه‌های جدید آیفون این ویژگی تعبیه شده و اگر FBI از این ضعف استفاده کرده باشد، به نسخه‌های جدید آیفون نمی‌تواند نفوذ کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

امتناع FBI از توضیحِ روند شکستن قفل آیفون در ماجرای سان‌برنادیو