اف‌بی‌آی؛ تنها و بدون پشتیبان در سوی مقابل اپل

تجزیه و تحلیل افکار عمومی در مورد درخواست دادگاه از اپل برای ساخت یک نسخه‌ از سامانه‌ی عامل تلفن همراه خود برای اف‌بی‌آی، مشهور به FbiOS، حاکی از مخالفت شدید مردم با مأموران فدرال باشد.
اف‌بی‌آی از اپل خواسته است که به این سازمان در شکستن قفل دستگاه تلفن همراه یکی از تیراندازان سن برناردینو به نام سید فاروق که به همراه همسرش ۱۴ نفر را در ماه دسامبر به قتل رسانده است، کمک کند. مأموران در حال تحقیق برای یافتن ارتباطات تروریستی در مورد این اقدام هستند.
سازمان‌های فدرال به وضوح این مورد را برای نشان دادن اقتدار خود برای مجبور کردن اپل، فرصت مناسبی دانسته‌اند.
اما به نظر می‌رسد، نامه‌ی سرگشاده‌ی مدیرعامل اپل «تیم کوک» که در آن او به وضوح نشان داده که این شرکت در برابر این حکم مقاومت خواهد کرد و آن را «دسترسی بیش از اندازه‌ی دولت آمریکا» خوانده است، افکار عمومی را به نفع اپل تغییر داده است.
واکنش‌های اولیه متفاوت بوده است، طرف‌داران حفظ حریم خصوصی و ادوارد اسنودن که آن را پیش‌بنی کرده بود، موافق اپل و دونالد ترامپ و سناتورهای جمهوری‌خواه راست‌گرا مخالف آن بودند.
اما با ارائه‌ی جزییات کامل که ۲۴ ساعت بعد با دقت بیشتری صورت گرفت به نظر می‌رسد که اغلب افراد با کوک موافقند که مجبور کردن یک شرکت توسط دولت آمریکا برای ایجاد یک محصول منحصربه‌فرد برای نفوذ به روش‌های امنیتی خود گامی فراتر از حد قانونی است.

نظر شرکت‌های فن‌آوری
کوک می‌گوید: «شما هیچ سابقه‌ای از یک شرکت آمریکایی سراغ ندارید که مجبور شده باشد مشتریان خود را در معرض خطر افشای اطلاعات وسیع قرار دهد.»
مدیر عامل گوگل، ساندر پیچای در موافقت با او در توییتر می‌گوید: «ما محصولاتی با امنیت بالا تولید می‌کنیم تا اطلاعات شما را حفظ کنیم و بر اساس احکام قانونی معتبر دسترسی به داده‌ها را برای مأموران اجرایی ممکن می‌سازیم. اما این موضوعی متفاوت است که شرکت‌ها مجبور باشند تا سامانه‌ای برای نفوذ به اطلاعات و دستگاه‌های مشتریان خود ایجاد کنند. آیا چنین سابقه‌ی وحشتناکی در گذشته موجود است؟
سایر شرکت‌ها نیز موافق نظر کوک هستند. رئیس واتس‌اپ، جان کوم هم این موضوع را به عنوان «سابقه‌ای خطرناک» ارزیابی کرد که ممکن است «آزادی و حریم خصوصی ما را در خطر قرار دهد.» مدیر عامل موزیلا، مارک سورمن نیز چنین مطلبی را گفته است. مابقی شرکت‌ها نیز نظیر مرورگرهای امن DuckDuckGo و پروژه‌ی Tor و شرکت نرم‌افزاری پشتیبانی رمز عبور ۱Password، به پشتیبانی علنی از اپل پرداخته‌اند.
علاوه بر این سازمان‌های اینترنتی نیز به حمایت از این اقدام اپل پرداخته‌اند.
ائتلاف اصلاحات در نظارت دولت که شامل شرکت‌های گوگل، فیس‌بوک، دراپ‌باکس، لینکداین، توییتر، یاهو و مایکروسافت می‌شود، بیانیه‌ای را برای حمایت از اپل منتشر کرده‌اند. در این بیانیه ذکر شده است: «شرکت‌های فن‌آوری نباید مجبور شوند که برای فن‌آوری‌هایی که اطلاعات کاربران آن‌ها را امن می‌سازد، در پشتی بسازند.»
جامعه‌ی اینترنتی نیز خلاف طرح مأموران فدرال موضع‌گیری کرده است و می‌گوید: «ما به در پشتی در هر پوشش و قالبی باور نداریم و باید تلاش کنیم تا اینترنتی قابل اعتمادتر ایجاد کنیم.»
ائتلاف زیرساخت‌های اینترنت اشاره می‌کند که این صنعت نمی‌تواند از دولتی پشتیبانی کند که دیگران را مجبور به تضعیف استانداردهای امنیت می‌کند.
ما تنها یک شرکت را پیدا کرده‌ایم که از پشتیبانی اپل تا این لحظه خودداری کرده است، مدیرعامل بلک‌بری جان چن از هر گونه اظهارنظری در این مورد خودداری کرده است. به خصوص که سال گذشته، چن از کوک به خاطر تحقیر مأموران دولت برای خودداری از باز کردن قفل یک آیفون دیگر، انتقاد کرده بود. چن استدلال می‌کند که توازن مناسبی باید در این میان ایجاد شود. مواجهه با آنچه که مأموران فدرال می‌خواهند، تعادل مناسبی است، اگرچه به هر حال چن در این مورد خاموش است.

سیاست‌مداران
این نظر شرکت‌های فن‌آوری بود، اما نظر سیاست‌مداران چیست؟
در واکنش اولیه، کاخ سفید تأکید کرده است که دسترسی درخواست شده از سوی اف‌بی‌آی تنها برای یک دستگاه است و به نظر می‌رسد که این خطی است که اف‌بی‌آی و سیاست‌گذاران برای حرکت به سمت آن، برنامه‌ریزی می‌کنند.
در واقع آنچه که افی‌بی‌آی درخواست کرده است درست است، در صورتی که تنها در مورد یک دستگاه با شناسه‌ی منحصربه‌فرد خاص آن کار کند. اما اگر اپل این سابقه‌ی قانونی را که اف‌بی‌آی می‌تواند به آن استناد کند، بپذیرد، اف‌بی‌آی می‌تواند آن را اساسی قرار دهد که یک‌باره به همه‌ی دستگاه‌ها تعمیم پیدا کند.
با وجود این‌که یکی از نمایندگان کنگره، تام کاتن گفته است اپل در طرف تروریست‌ها و بچه‌دزدها قرار دارد، اما جو سیاسی به احتمال زیاد علیه مأموران فدرال قرار دارد.
تعدادی از اعضای کنگره از هر دو حزب سیاسی به طرف‌داری از اقدامات اپل پرداخته‌اند.
نماینده‌ی جمهوری‌خواه کنگره، جاستین آماش در یکی از پست‌های توییتر خود گفته است: «خواست دولت مبنی بر این‌که اپل امنیت و حریم خصوصی را مشتریان خود را تضعیف کند، بر خلاف قانون اساسی و وجدان است.»
نماینده‌ی دیگر کنگره از حزب دموکرات ران ویدن می‌گوید: «آنچه که اف‌بی‌آی از اپل می‌خواهد، برای امنیت و حریم خصوصی برخط آمریکایی‌ها بد است و می‌تواند موجب تقویت رژیم‌های سرکوب‌گر شود.»
یکی دیگر از نمایندگان کنگره به نام زویی لافگرن بیانیه‌ای منتشر کرده و نظری همچون دیگران ابراز کرده است: «این حکم که در آن اپل وادار شود سامانه‌س عامل جدیدی با در پشتی ایجاد کند، با قوانین قرن هجدهم قابل مقایسه است و فراتر از اختیارات و صلاحیت دولت فدرال است.»
علاوه بر این خانم لافگرن تهدید کرده است که از اختیارات سیاسی خود علیه تلاش‌های قانونی اف‌بی‌آی استفاده خواهد کرد و می‌گوید:‌ «من مصرانه از قوه‌ی قضاییه می‌خواهم که این حکم نادرست را لغو کند و از رئیس اف‌بی‌آی نیز مصرانه می‌خواهم تا از دنبال کردن سیاست‌های خود به وسیله‌ی دادگاه‌هایی که در حقیقت ابزار شعب‌ قانون‌گذاری دولت هستند، پرهیز کند.»
با این حال ریچارد بور نماینده‌ی جمهوری‌خواه در یادداشتی در نشریه‌ی USA Today نوشته است: «اپل نباید فراتر از قانون باشد.»

افکار عمومی
بسیار سخت است که نظر گسترده‌ی افکار عمومی را با وجود جریان بی‌پایان موضوعاتی که در این مورد در توییتر مطرح می‌شود بیان کرد، اما به نظر نمی‌رسد که جوی که از دیروز وجود داشته و اکثر مردم طرف‌دار اپل بودند، چندان تغییری کرد باشد.
علاوه بر این به نظر می‌رسد که مردم در حال بحث و گفت‌وگو با یک‌دیگر برای پیدا کردن و درک نکات ظریف این وضعیت هستند:‌ چیزی که به ندرت امروزه اتفاق می‌افتد.
اف‌بی‌آی به دقت مراقب است که از اپل درخواست نکند تا رمزگذاری خود را زیرپا گذارد، و می‌گوید که تنها از این شرکت خواسته است تا قفل گوشی همراه آیفون ۵ سی فاروق را بازگشایی کند.
اما آنچه که تقاضا شده این است که اپل نسخه‌ای از سامانه‌ی عامل خود را ایجاد کند که صرفاً به باز کردن قفل گوشی بیانجامد. در حالی‌که که اف‌بی‌آی به وضوح احساس می‌کند راه هوشمندانه‌ای یافته است تا سوابقی برای استدلال خود در جهت استقرار یک در پشتی سمی پیدا کند، این کار نمی‌تواند با این موضوع در ارتباط باشد که مردم آمریکا زمان سختی را برای مجادله با دولت سپری کرده‌اند تا مخالفت خود را با ساخت هر چیزی از سوی هر کسی اعلام کنند، که با عقاید و منافع آن‌ها در تضاد باشد.
همچنان‌که کارشناس جرم‌شناسی قانونی آیفون، جاناتان زدزیارسکی در وبلاگ خود اظهار می‌دارد: «نه تنها به اپل دستور داده شده است که دستگاه‌های خود را در معرض افشای اطلاعات قرار دهد، بلکه به روشی کاملاً زیرکانه، به او دستور داده شده است که کلید طلایی را در اختیار دولت قرار دهد.»
آنچه که اف‌بی‌آی از اپل خواسته است روش‌های اپل را برای رمزگذاری آشکار می‌کند، و مأموران فدرال از آن پس خواهند توانست این رویه را برای سایر دستگاه‌ها اعمال کنند. همچنین این کار، دستگاه‌ها را برای شرکت‌های خصوصی مجرمانه نیز در معرض افشاء قرار می‌دهد و آنان می‌توانند با استفاده از مهندسی معکوس به سرقت اطلاعات و مالکیت معنوی مردم بپردازند. اگر اپل مجبور شود که این ابزار را ارائه کند، منجر به این خواهد شد که به ناچار افرادی از آن سوءاستفاده کنند.»
زدزیارسکی با لحنی طنزآلود می‌گوید که بعضی از این دلایل ما را قانع می‌کند تا باور کنیم که هیچ‌چیز ارزشمندی در درون گوشی همراه سید فاروق وجود ندارد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.