سال گذشته، آمریکا هدف اصلی حملات سایبری بوده است و در پی این حملات رتبه‌ی نخست نقض اطلاعات به این کشور تعلق گرفته است.
به گزارش Risk Based Security، در طول سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۴۱۴۹ نقض اطلاعات رخ داده که به دنبال آن ۴٫۲ میلیارد داده افشا شده است. حدود نیم یا به‌طور دقیق‌تر ۴۷٫۵٪ از این نقض‌ها که منجر به افشای اطلاعات کاربران شده متعلق به ایالات متحده‌ی آمریکا بوده است.
بنابراین، ۶۸٫۲٪ از این رکوردهای نقض‌شده به شهروندان آمریکایی تعلق داشته است.
با این وجود نمی‌توان گفت که چنین رخدادی خاص آمریکا است. بلکه بایست به این نکته توجه داشت که چنین آسیب‌پذیری‌هایی در بسیاری از نقاط جهان هرگز دیده نمی‌شوند و شاید نقض‌های داده گزارش داده نمی‌شوند چرا که اصلاً تشخیصی راجع به آن‌ها صورت نمی‌‌گیرد.

۳٫۲ میلیارد گذرواژه در سال ۲۰۱۶ برملا شده است
نکته‌ی حائز اهمیت دیگری که در این گزارش وجود دارد این حقیقت است که شمار رخدادهایی که روی اطلاعات محرمانه‌ی مربوط به دسترسی تأثیر گذاشته‌اند در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ رو به کاهش گذاشته است. به‌طور مثال در سال ۲۰۱۵ نزدیک به نیمی از نقض‌های داده باعث افشای گذرواژه‌ها شده است. در مقایسه تنها ۳۸٫۱٪ از نقض‌های اطلاعاتی سال ۲۰۱۶ روی گذرواژه‌ها تأثیرگذار بوده‌اند.
هنگامی که نگاهی به این ارقام می‌اندازیم، متوجه تصویری متفاوت و متناقض می‌شویم. در سال ۲۰۱۵ تعداد گذرواژه‌های تحت تأثیر حملات حدود ۱۵۱ میلیون بوده است، اما در سال ۲۰۱۶ این رقم به ۳٫۲ میلیارد رسیده و به عبارتی سر به فلک کشیده است. این بدان معناست که در حالی که درصد نقض‌های اطلاعاتی که روی گذرواژه‌ها اثرگذار بوده در سال ۲۰۱۶ به مراتب پایین‌تر بوده است، اما نفوذهایی که در پی آن‌ها انجام شده تعداد زیادی از افراد را درگیر خود نموده است.
شمار بسیاری از نقض‌های اطلاعاتی به دنبال نفوذهای مستقیم رخ داده است و در پی آن‌ها در مجموع ۳٫۹ میلیارد رکورد افشا شده است.
می‌توان گفت که به‌طور متوسط هر نقض اطلاعاتی روی ۱٫۷ میلیون رکورد اثرگذار بوده است. محقق نویسنده‌ی این گزارش خاطرنشان کرد که حوادثی که روی Myspace، یاهو و FriendFinder Networks اثر گذاشته‌اند به تنهایی باعث افشای حدود ۲٫۲ میلیارد رکورد شده‌اند.
در جدولی که برای تعداد حملات تدارک دیده شده، بعد از آمریکا، کشورهای انگلستان، کانادا، برزیل، هند، استرالیا، روسیه، ایتالیا، فرانسه، و سوریه قرار دارند.
نزدیک به ۳ میلیارد از این رکوردهای افشاشده متعلق به آمریکاست، پس از آن روسیه با ۲۶۰ میلیون رکورد، و مکزیک با ۹۳ میلیون رکورد قرار دارد.

منبع: asis

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن
درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

افشای ۴٫۲ میلیارد رکورد در سال ۲۰۱۶ میلادی